ROZHANOVCE. Blízko Košíc leží obec Rozhanovce s bohatou históriou, prvá písomná zmienka o nej je z roku 1270 pod názvom Rozgun. Do učebníc dejín sa zapísala ako miesto významnej bitky z roku 1312 medzi kráľom Karolom Róbertom a odbojnými Omodejovcami.
Dedinu si v stredoveku zvolil za svoje sídlo rod Rozgoňovcov, ktorého členovia získali v Uhorsku významné funkcie.
Pôvodným živobytím miestnych obyvateľov bolo poľnohospodárstvo, darilo sa i remeselnej výrobe.
Obec zdobí barokový kostol a tri panské kúrie zo 17.-19. storočia, v jednej z nich dnes sídli obecný úrad.
Rozhanovce kedysi pôsobili aj ako geto pre košických židov s rabinátom, keďže v Košiciach sa do roku 1840 židia nesmeli usadiť.
V roku 1850 sídlil v obci slúžnovský úrad pre slovenské obce Abovsko-turnianskej župy.
Najslávnejším rodákom bol maliar a portrétista európskeho významu Leopold Horovitz (1838-1917).
Do Košíc je to autom za pár minút
V súčasnosti patria Rozhanovce s vyše 2300 obyvateľmi k najväčším obciam okresu Košice-okolie, mnoho ľudí sa sem prisťahovalo práve z Košíc. Lákadlom je pre tých, ktorí chcú byť blízko veľkomesta a zároveň na vidieku.
"Je tu dobrá dostupnosť, za 8-10 minút ste autom v Košiciach. Je veľký záujem o výstavbu a nové stavebné pozemky, ako aj kúpu starých domov, ktoré si potom ľudia rekonštruujú," povedal starosta obce Viktor Gazdačko.
V obci nechýba základná škola, kultúrny dom, či zdravotné stredisko. Každoročne sa tu konajú folklórne slávnosti, ktorými sa táto obec preslávila.
V uplynulých rokoch sa podľa starostu podarilo v obci zrekonštruovať budovu základnej školy, ktorú navštevujú aj žiaci z okolitých obcí, postavila sa nová telocvičňa, opravil sa amfiteáter, vybudovala čistička odpadových vôd s kanalizáciou.
A aké sú plány do budúcna?
"Maximálne sa sústrediť na celkovú rekonštrukciu miestnych komunikácií, chodníkov a výstavbu nového Domu smútku," hovorí Gazdačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári