Je tam aj sobášna miestnosť a múzeum venované slávnej bitke pri Rozhanovciach z roku 1312.
ROZHANOVCE. Máloktorá obec na Slovensku sa môže pochváliť tým, že jej úrad sídli v starej historickej budove. V Rozhanovciach (okr. Košice-okolie) na tento účel slúži pekná renesančná kúria z druhej tretiny 17. storočia.
Okrem sídla starostu je tam aj sobášna miestnosť a miestne múzeum venované slávnej bitke pri Rozhanovciach z roku 1312.
Toto vidiecke sídlo nižšej šľachty postavila zemepanská rodina Soósovcov. Obvodové múry merajú 70 centimetrov, dvojtraktovú budovu viackrát upravovali, rekonštrukciou prešla v 80. rokoch minulého storočia.
"V minulosti tu boli rôzne inštitúcie, zdravotné stredisko, byty pre učiteľov, bola tu krčma, výkup ovocia, všetko možné. Teraz slúži pre potreby obecného úradu," povedal starosta obce Viktor Gazdačko (na snímke).
Z deviatich kúrií sa zachovali len tri
Rozhanovce ešte v polovici minulého storočia vynikali tým, že v nich bolo až deväť kúrií. Na žiaľ pamiatkarov ich šesť počas socializmu asanovali, do dneška sa tak zachovali len tri.
Jedna zo začiatku 18. storočia patrila rodu Csáky, jej súčasný súkromný majiteľ ju dal zrenovovať.
Ďalšia dochovaná jednoposchodová stavba je zo začiatku 19. storočia a je majetkom obce, kedysi slúžila ako notársky úrad. V súčasnosti sa nevyužíva, obec sa podľa starostu rozhodne, čo s ňou, po posudku statika.
K chráneným pamiatkam obce patrí barokový rímskokatolícky Kostol ku cti Povýšenia sv. Kríža z roku 1770, ktorý dnes slúži ako Dom smútku. Omše sa konajú v novo postavenom rímskokatolíckom kostole.
Starý kostol. Foto: TASR/František Iván
Slávnu bitku pripomína pamätník a múzeum
Do dejín Slovenska a Uhorska sa Rozhanovce (okr. Košice-okolie) významne zapísali 15. júna 1312, keď sa pri tejto obci odohrala dôležitá bitka medzi vojskami uhorského kráľa Karola Róberta a odbojnými Omodejovcami z rodu Aba. Víťazstvo kráľa a jeho spojencov, vrátane mesta Košice, znamenalo koniec dlhoročnej vlády Abovcov na východnom Slovensku a upevnenie centrálnej štátnej moci.
"Hrdíme sa touto udalosťou a pripomíname si ju, hoci pri tejto bitke, samozrejme, zahynulo mnoho ľudí. Ale, žiaľ, dejiny boli také," uviedol starosta Rozhanoviec Viktor Gazdačko.
Dodal, že výsledok boja bol dôvodom ďalšieho rozvoja Košíc, ktoré získali mnohé privilégiá, ako aj celého regiónu.
Slávnu bitku pripomína v Rozhanovciach pamätník zo spišského travertínu, ktorý odhalili vlani pri 700. výročí udalosti.
Pamätník zo spišského travertínu. Foto: TASR/František Iván
Záujemcovia môžu nájsť bližšie informácie o bitke hneď vedľa v miestnom múzeu zriadenom v priestoroch obecného úradu. Sú tam historické zástavy, symbolická postava Karola Róberta v brnení, obraz známky vydanej pri príležitosti okrúhleho výročia či veľká maketa bojiska s cínovými vojakmi.
Súčasťou minuloročných osláv bola rekonštrukcia bitky za účasti početných skupín historického šermu zo Slovenska a zahraničia, ktoré sledovali tisíce divákov. Takéto podujatia sú náročné na financie a organizáciu, a tak sa zrejme nebudú tak skoro opakovať. "Najprv sme boli veľkí optimisti, že to budeme robiť každý druhý rok, ale pri dnešnej finančnej situácii si to nemôžeme dovoliť. Je však vízia, že by sme tú rekonštrukciu v spolupráci s košickým magistrátom urobili aspoň každý piaty rok," konštatoval Gazdačko.
V bitke na rozhanovských poliach v roku 1312 stáli vojská kráľa Karola Róberta, posilnené o oddiely spišských Sasov, rytierov Rádu johanitov a košické oddiely, proti vojskám Omodejovcov, doplnených oddielmi Matúša Čáka.
Je zaujímavé, že v Rozhanovciach stará ulica v centre obce nesie názov práve po Matúšovi Čákovi Trenčianskom, ktorý v boji podporoval porazenú stranu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári