Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky

Trebuľovi pred župnými voľbami vyčítajú nemocnice

V Košickom samosprávnom kraji mali najväčšie debaty o zdravotníckych zariadeniach.

Európske mesto kultúry vynovilo divadlo Thália, Trebuľa bol aj pri jeho otváraní.Európske mesto kultúry vynovilo divadlo Thália, Trebuľa bol aj pri jeho otváraní. (Zdroj: TASR)

Pravica ide do volieb rozdrobená, župan Smeru Zdenko Trebuľa na poslednú chvíľu presadil tichú privatizáciu nemocnice v Michalovciach.

KOŠICE. Dvojnásobný košický župan Zdenko Trebuľa zo Smeru na poslednom pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva žiaril spokojnosťou.

„Nemám pocit, že by sme z volebného programu spred štyroch rokov ostali niečo dlžní. Čo sme si doňho dali, to sme aj splnili,“ usmieval sa bývalý advokát a primátor Košíc, ktorý sa bude o post župana uchádzať do tretice.

Opozícia mu vyčíta predražené externé právne služby pre školy, rodinkárstvo na úrade či zlé hospodárenie. No najväčšou témou posledných štyroch rokov v kraji bolo zdravotníctvo.

Prenájom či privatizácia?

Pri rozhodovaní o prenájme nemocníc v Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Michalovciach a Rožňave, ktorý poslanci riešili skoro dve volebné obdobia, upodozrievala pravica župana zo skrytej privatizácie, z prepojenia straníckych špičiek Smeru na strategického partnera a zo snahy skresať nájom na minimum pre vopred vybratú firmu.

Fakty
Kandidáti a koalície
 • O kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja zabojujú desiati kandidáti.
 • Favoritom je Zdenko Trebuľa (Smer), podporujú ho aj Strana maďarskej komunity a Most-Híd.
 • Pravica sa nedohodla na spoločnom kandidátovi.
 • O 57 poslaneckých mandátov v zastupiteľstve sa bude uchádzať 401 kandidátov.
 • Zo 401 kandidátov je 330 zástupcov politických strán a hnutí a 71 nezávislých.
 • Koaličnú zmluvu o spoločnej kandidátke uzavreli SDKÚ, KDH a Most-Híd, ostatné strany idú do volieb poslancov samostatne.

Župan podozrenia odmietal. „Bez vstupu strategického partnera nedokážeme udržať ich úroveň, nieto ju ešte zvýšiť,“ presviedčal.

Transformáciu sa podarilo definitívne ukončiť až v auguste 2011. Zastupiteľstvo dalo nemocnice do prenájmu na dvadsať rokov spoločnosti Vranovská investičná za symbolické euro ročne za hnuteľný a euro za nehnuteľný majetok. Za dočasný prevod akcií do roku 2031 dostal kraj 16 miliónov eur.

Za návrh hlasovala aj väčšina opozície. Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ) toto rozhodnutie schvaľuje. „Z dlhodobého prenájmu sa nakoniec stal dočasný prevod akcií, čo je trochu bližšie našej predstave o kapitálovom vstupu investora do týchto nemocníc.“

V súčasnosti je akcionárom všetkých štyroch nemocníc spoločnosť Svet zdravia. Vlastní ju Penta.

Hovoria o podvode

Podmienkou prenájmu bola aj dostavba monobloku v Nemocnici s poliklinikou Štefan Kukuru v Michalovciach. Pavilón začali stavať v roku 1997 a dodnes je nedokončený.

V septembri poslanci krajského zastupiteľstva schválili Memorandum o spolupráci, ktoré by malo výstavbu urýchliť.

Spoločnosť Svet zdravia, Košický samosprávny kraj a mesto Michalovce majú založiť akciovú spoločnosť Nová nemocnica, ktorá má monoblok za 30 miliónov eur vybudovať. Svet zdravia pôvodne kalkuloval so sumou 19,4 milióna eur na dostavbu alebo 19,1 milióna na výstavbu nového.

Enormný nárast odôvodňuje statickým narušením budovy a nevyhovujúcim technickým kritériám na zdravotnícke zariadenie.

Košický kraj by mal vstúpiť do spoločnosti pozemkami v hodnote približne 5 miliónov eur. Kraj má získať akcionársky podiel 19 percent, mesto Michalovce jedno percento.

„O návrhu nerokovala ani jedna komisia. Jeho schválenie šesť týždňov pred voľbami pokladám za drzosť. Teraz ste narýchlo zmenili filozofiu, na ktorej sme pracovali viac ako štyri roky. Idete privatizovať michalovskú nemocnicu, tak to aspoň chlapsky priznajte!“ – vytýkal županovi poslanec Viliam Novotný.

Martin Pado (SDKÚ) označil transakciu za „megazlodejstvo“. Podľa jeho názoru ide aj o pozemky vhodné na výstavbu rodinných domov v lokalite Stráňany.

„Tu sa dá umiestniť okolo 600 pozemkov a ich hodnota je vyše desať miliónov eur, ktoré kraj dá novej spoločnosti, a ďalších päť miliónov vo forme pozemkov priamo v nemocnici.“

Trebuľa zdôraznil, že kraj nemá peniaze na dokončenie rozpadávajúceho sa monobloku, obvinenia považuje za vykonštruované a nepodložené.

Pado, ktorý bol predsedom komisie pre nakladanie s majetkom Košického samosprávneho kraja, zvažuje podanie podnetu na prokuratúru. „O tejto kauze vyšlo toľko informácií, že prokuratúra už len na ich základe mala konať.“

sch2.jpg
Košický kraj ukazuje, ako sa na spoločných ekonomických záujmoch bude rodiť nové slovensko-maďarské bratstvo, píše Peter Schutz

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Odchod z funkcie

Na augustovom zasadnutí krajského zastupiteľstva sa Pado na protest proti predaju polikliniky so 17-tisíc štvorcovými metrami pozemkov v Moldave nad Bodvou mestu za 1,3 milióna eur funkcie vzdal.

Odhaduje, že nevýhodným predajom samospráva mohla stratiť až 1,8 milióna eur. Odvoláva sa na znalecký posudok. Podľa neho sa cena nehnuteľnosti pohybuje do takmer 3,1 milióna eur. Kraj mal podľa neho ročný príjem z prenájmu 140-tisíc eur.

„Predaj budovy, ktorá prináša zisk, nepovažujem za racionálne nakladanie s majetkom kraja.“ Opoziční poslanci sa domnievajú, že ide o predvolebný obchod župana s primátorom Moldavy nad Bodvou Štefanom Zachariášom, ktorého SMK i Most-Híd vo voľbách podporujú.

Primátor Moldavy i župan politický biznis vylúčili. Trebuľa tvrdí, že s maďarskými stranami mal vždy korektnú spoluprácu a s predajom polikliniky to nesúvisí.

Trebuľa ostatných kandidátov nepozná

Pýtali sme sa, v čom budete lepším županom ako vaši protikandidáti?

bauer.jpg1. Rudolf Bauer (Konzervatívni demokrati Slovenska):

Určite umožním slobodný výber strednej školy pre študentov a nebudem diskriminovať cirkevné a súkromné školy, určite nebudem nevýhodne privatizovať Nemocnicu v Michalovciach, tak ako to predložil pán Trebuľa na rokovanie poslancom v septembri tohto roku a určite budem lepšie hospodáriť s majetkom kraja, nie tak ako to vyzerá napríklad v bývalom objekte športového gymnázia na Popradskej ulici v Košiciach.

2. Marek Ďurán (Ľudová strana Naše Slovensko):

Odpovede neposlal

dzunko.jpg3. Jaroslav Džunko (nezávislý):

Som nezávislý kandidát na základe petície, ktorú podpísalo 1150 podpisov občanov. Nikdy som nebol členom KSČ a ani novodobých politických strán. Študoval som prírodné vedy, odbor chémia, som inžinierom poľnohospodárstva a som autorom dvanástich patentov. Viem tvorivo technicky myslieť a navrhovať nové technológie, ktoré vytvoria v Košickom samosprávnom kraji nové pracovné miesta. Som zásadovo nekompromisný voči korupcii, rozkrádaniu majetku štátu a Európskej únie.

gurt.jpg4. Vladimír Gürtler (7 statočných, regionálna strana Slovenska):

Na rozdiel od iných mám dlhoročné skúsenosti zo súkromnej advokátskej praxe a krízového manažmentu firiem. Tieto poznatky chcem preniesť aj do zlepšenia fungovania KSK. Na výrazné zlepšenie fungovanie kraja je nutné obklopiť sa len a len odborníkmi. Nepripustím, aby v kľúčových funkciách boli neodborní politickí nominanti.

holecko.jpg5. Jozef Holečko (nezávislý):

Predovšetkým v tom, že som nezávislý, nie sú za mnou žiadne stranícke ani záujmové štruktúry či finančné skupiny. Budem pracovať len a len v prospech jednoduchých a ubolených občanov nášho kraja, pretože som jeden z nich. Mojim základným heslom je: Práca, zdravie spokojnosť – to musí byť budúcnosť! Zavediem v kraji transparentné a verejne kontrolované financovanie nad rámec zákonom stanovených povinnosti tak, aby občania v každej chvíli vedeli ako a načo sa dávajú ich peniaze.

kuhn.jpg6. Ivan Kuhn (Občianska konzervatívna strana):

Nepoznám všetkých kandidátov osobne a zatiaľ som ani nevidel programy väčšiny z nich. Pre pravicovo orientovaného voliča, ktorý chce znižovanie daní a verejných výdavkov, však nikdy nebude lepší ľavicový župan, ktorý chce veľa míňať, zadlžuje občanov, alebo zvyšuje dane. Pre pravicového voliča by som mohol byť lepším županom, pretože som zástancom znižovania daní, zastavenia zadlžovania, vyrovnaného rozpočtu a veľmi efektívneho využívania verejných financií pochádzajúcich z daní občanov a firiem.

masy.jpg7. Rastislav Masnyk (SDKÚ, Sloboda a solidarita):

Hlavným mottom mojej kampane je "Lepší kraj". Mám chuť a dostatok energie meniť veci v kraji k lepšiemu, verím, že mi k tomu pomôže aj znalosť siedmich svetových jazykov, ekonomické a právnické vzdelanie a v neposlednom rade aj mnohoročné pracovné skúsenosti so zahraničnými investormi.

palasc.jpg8. Dominika Palaščáková (Nová väčšina – Dohoda):

Nebolo by to z mojej strany korektné hodnotiť protikandidátov. Som toho názoru, že by sme už mali riešiť naše povinnosti pragmaticky a nie podľa politickej príslušnosti. To je moja vízia. Som nová tvár v politike. Ak by som voľby vyhrala, pokúsila by som sa priniesť nové metódy práce a nie ošúchané politické zručnosti, ktoré sa odôvodňujú tým, že sa to tak robilo stále a teda sa to takto bude robiť ďalej.

sisak.jpg

9. Lukáš Sisák (Komunistická strana Slovenska)

Nehanbím sa byť tŕňom v oku bohatým, mocným, parazitom a súčasnej politickej „verchuške“. Nech vedia, že svet, táto krajina, Košický kraj, ani naše životy nepatria im. Aby sa už raz, konečne, za nás nemuseli hanbiť naši rodičia a naše deti tak, ako sa my hanbíme za tých, ktorí nám dnes vládnu. Mojím heslom je Jednota, Spolupráca, Pokora, Transparentnosť, Obetavosť, Česť. Kraj hospodári s rozpočtom takmer 150 miliónov eur ročne. Mnohí si tie peniaze ulievajú a smerujú do vlastných vreciek a do spriaznených rodinných účelových firiem.

trebula.jpg10. Zdenko Trebuľa (Smer, Strana maďarskej komunity, Most-Híd)

Väčšinu kandidátov nepoznám, takže to neviem posúdiť a zhodnotiť. Našou prioritou bude aj pri obmedzených príjmoch udržať doterajšiu úroveň a kvalitu služieb, ktoré poskytujeme našim občanom v oblasti sociálnych vecí, školstva, dopravy a cestnej infraštruktúry, kultúry a cestovného ruchu, regionálneho rozvoja.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 5. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 7. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 10. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 1. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 5. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 7. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 10. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 057
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 604
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 868
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 866
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 784
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 769
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 420
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 233
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 261
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 175
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový bytový dom pribudne vedľa a aj za Nagyovou budovou.

Polaček mu nevyhovel, Nagy sa odvolal.

8 h
Poslanec Peter Cengel bol v roku 2010 predkladateľom návrhu na členstvo mesta v občianskom združení, ktorému aj šéfoval. Ide o archívnu fotografiu denníka Korzár.

Zmluvu na radnici nenašli. Dali sme im bianko šek, vravia poslanci.

8 h
Peter Gombita.

Kňaz: Som dobrodruh závislý na športe.

8 h
Vladimír Skala, pôvodom z Medzilaboriec, už sedem rokov učí angličtinu v Číne.

Kostol neotvorili ani počas Veľkej noci.

8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská.

Vyšetrovateľ už vedie päť konaní.

4. máj

Slovensko je na covidovom automate v ružovej fáze.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop