Niekto musel odísť, aby druhý mohol žiť, hovorí Košičan, ktorému tri razy transplantovali obličku.
KOŠICE. Prvú obličku transplantovali vo fakultnej nemocnici na Triede SNP v roku 1988. Pri lôžku prvého pacienta vtedy lekári strávili nepretržite niekoľko dní.
„Mali sme strach z každej pacientovej bolesti, z každého jeho pohybu,“ spomína si na pocity po prvej košickej transplantácii obličky terajší krajský odborník pre orgánové transplantácie Róbert Roland. Dodáva, že napriek veľkým obavám to boli radostné začiatky.
Odvtedy v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura transplantovali 812 obličiek a odobrali ich 327 mŕtvym darcom. Pred deviatimi rokmi sa darcami stali aj živí ľudia. Doteraz túto procedúru podstúpilo 31 pacientov.
Nová nádej
Transplantácia znamená pre pacienta s chorými obličkami nádej, že nestrávi na dialýze hodiny života.
Košičan Vojtech Kamenca dostal nový orgán od mŕtvych darcov už tri razy, pretože obličky mu zakaždým prestali slúžiť.
Mal šťastie, že sa jeho parametre zhodovali s darcovskými. „Človek sa teší, že mu život zase hodil rukavicu. Druhá strana je, že niekto musel odísť, aby druhý mohol žiť,“ hovorí otec troch detí.
Najdlhšie žijúci pacient funguje s darovaným orgánom v tele 22 rokov. Obličku musia lekári od mŕtveho darcu voperovať do 24 hodín. Najkratšia cesta obličky od žijúceho darcu do pacientovho tela trvala 54 minút.
Nové možnosti
Transplantácia obličky je ekonomicky a medicínsky výhodnejšia ako pravidelná dialýza.
„Pacient s transplantovanou obličkou sa dožíva raz takého dlhého veku ako pacient, ktorý podstupuje dialýzu,“ vysvetľuje hlavný koordinátor Národnej transplantačnej organizácie Ľuboslav Beňa.
V univerzitnej nemocnici chcú budúci rok ako prvé pracovisko na Slovensku začať s transplantáciou pankreasu. Pomôcť by tak mali cukrovkárom, pretože tento orgán produkuje inzulín.
Transplantácia. Zákrok si vyžaduje tímovú spoluprácu.
Ilustračné foto: veja
Obličku môže darovať aj žijúci človek
V auguste 2004 v nemocnici uskutočnili prvý odber obličky od živého darcu.
Podľa Ladislava Valanského z Urologickej kliniky UNLP ide v takýchto prípadoch o zvláštnu situáciu, keďže operáciu podstupuje úplne zdravý človek.
Darcov označil za úžasných ľudí, ktorí sa obetujú pre druhých. "Z našej strany sa snažíme pre nich okrem veľmi kvalitnej operácie zaistiť, aby po nej nemali bolesti a fyzicky trpeli čo najmenej," povedal.
UNLP v poslednom období zaznamenáva pokles počtu darcov orgánov. Okrem nevyhnutnej podpory darcovského programu v regióne plánuje v najbližšom období zvýšiť aktivity v oblasti transplantácie obličiek od žijúcich darcov, ktoré dnes predstavujú len necelé štyri percentá všetkých obličkových transplantácií.
tasr
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári