Doteraz mal v zbierke pokladov z vrcholných vzpieračských podujatí, majstrovstiev sveta a Európy jedinú medailu – bronz z európskeho šampionátu v roku 2011 v ruskej Kazani. Z poľského Vroclavu si Košičan (v službách VŠC Dukla Banská Bystrica) Richard Tkáč doniesol ďalšiu, aj keď len pomyselnú, za 3. miesto medzi Európanmi na majstrovstvách sveta. V dvojboji v hmotnostnej kategórii do 77 kg skončili pred ním z Európanov len Poliak Zwarycz a Albánec Qerimaj...
KOŠICE. Starý kontinet má však každoročne svoj šampionát, takže na „svete“ ide len o fiktívne európske poradie. Ale byť tretí medzi Európanmi a siedmy na svete je pre Richarda Tkáča, pri jeho „comebacku“ (po dvojročnom dopingovom treste) na vzpieračské pódium, veľký úspech.
„Samozrejme, je to porovnateľný výsledok, ale predsa iné je to, keď máte tú medailu na krku, takže bronz z Kazane si cením trochu viac,“ vraví 28-ročný Košičan.
Tréneri Štefan Korpa a Rudolf Lukáč avizovali pred svetovým šampionátom umiestnenie v prvej desiatke, ba hovorilo sa aj o priečke v bodovanej „olympijskej šestke“...
„Cieľ bol niekde okolo osmičky. Aj podľa štartovky to vyzeralo na takéto umiestnenie, i keď v nej boli aj takí borci, u ktorých sme nevedeli, čo môžeme od nich čakať. Napríklad Kolumbijčania, ktorých sme videli naposledy pred štyrmi rokmi, či Uzbek Alimov, ktorý predtým nikdy na takomto podujatí neštartoval. Takže ani som nevedel, či je z tohto pohľadu môj nahlásený výkon nadhodnotený alebo podhodnotený. Ale na tú osmičku som si trúfal.“
Vo Vroclave síce nebola kompletná svetová špička (zrejme aj preto, že olympijská kvalifikácia odštartuje až v budúcej sezóne), ale aj v štartovej listine 77-ky bolo zopár „valibukov“ zvučných mien.
„Zo špičky neštartovali akurát dvaja Rusi, ktorí síce boli pôvodne nahlásení, ale do súťaže nenastúpili. Jeden mladý chlapec, junior s výbornými osobnými výkonmi, a potom jeden skúsený borec, ktorému niekedy na jar vypršal trest za doping. Už druhý, takže sme sa čudovali, ako je možné, že stále môže dvíhať. Nejaký dopingový problém mali zrejme aj Tunisania, ktorí do Poľska neprišli, a zo špičky chýbal aj jeden Číňan.“
Pre Richarda Tkáča to bol rekordný šampionát, v trhu, nadhode i dvojboji si vytvoril osobáky - 153, 185 a 338 kg. Aj keď tých 338 kg v dvojboji niekoľkokrát v kariére už nazbieral. Napríklad na majstrovstvách sveta 2009 v Gojangu, či pár týždňov pred MS vo Vroclave v extralige v Košiciach.
„Ale to bolo vždy vo vyššej hmotnostnej kategórii, aj na extralige v Košiciach som mal cez osemdesiat kíl. Takže v 77-ke to je môj osobný rekord,“ uvádza Richard Tkáč tie čísla na správnu mieru.
„V Poľsku mi trh nesedel technicky, tak ako počas posledných týždňov pred šampionátom. S nadhodom to bolo lepšie, ale tých 190 kg, to bolo pre mňa už príliš ťažké.“
Aj keď žičlivá atmosféra vo Vroclave bola aj pre slovenského vzpierača tým správnym dopingom.
„Atmosféra v hale bola úplne super. Vzpieranie nemá veľa fanúšikov, ale v Poľsku to neplatí a fandili všetkým, nielen svojim pretekárom.“
Ešte česká extraliga a kúpele
Sezóna sa pre Richarda Tkáča majstrovstvami sveta prakticky skončila. Na budúci rok by chcel ísť na európskom i svetovom šampionáte ešte vyššie, výkonnostne i umiestnením.
„Do konca roka ma ešte čaká nejaká česká extraliga, takže to budú tri, maximálne štyri tréningy do týždňa. A dovolenka? Tú som už mal začiatkom leta. Ale ešte sa chystám aspoň na týždeň do kúpeľov. A v decembri už začíname s prípravou na budúcoročné majstrovstvá Európy v Tel Avive. Zatiaľ si nechcem stavať nejaké ciele, ale tam by to malo byť určite do šiesteho miesta, závisí to od konkurencie. Tá bude aj na majstrovstvách sveta v Astane oveľa silnejšia ako vo Vroclave, lebo to už bude olympijská kvalifikácia. V Poľsku nás bolo devätnásť, tam to bude určite okolo štyridsať pretekárov...“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári