Jesť o tretinu menej, znížiť na seba nároky a aktívne sa zapájať do života. To je recept odborníkov na zdravú dlhovekosť, ktorý predstavili na 8. seniorskej konferencii v Košiciach.
KOŠICE. Prvé znaky starnutia populácie pozorujeme na Slovensku už od polovice 60. rokov a štatistiky naznačujú, že proces starnutia sa bude ešte urýchľovať.
Kým v súčasnosti na jedného obyvateľa vo veku 65 rokov pripadajú dvaja do 18 rokov, v roku 2050 bude tento stav opačný.
Medzi ľuďmi sa mení aj subjektívny pohľad na to, čo je už staroba. Podľa eurobarometra v Európskej únii vo všeobecnosti považujú za starých ľudí tých, čo prekročia hranicu 75 rokov, na Slovensku ako starých vidíme už tých, čo majú po päťdesiatke.
Seniorský vek nemusí znamenať len choroby a odpočinok. „Môže to byť aktívne prežívané obdobie. Človek môže proces starnutia zlepšiť, či spomaliť,“ hovorí Mariana Račková z Univerzity tretieho veku pri Technickej univerzite v Košiciach.
„Je dôležité, aby sme boli osobne zodpovední za to, ako starneme. Úspešní budú len tí, ktorí to sami budú chcieť.“
V stovke na nákup bez zoznamu
Udržiavať si duševné zdravie odporúča hlavne precvičovaním mozgových závitov.
„Krížovkami, hraním hier, učením cudzích jazykov alebo spomínaním na básničky či pesničky z mladosti. Aj 100–ročný mozog dokáže spĺňať tieto jednoduché funkcie, ak ho pravidelne precvičujeme. Nemal by byť vtedy problém pre staršieho človeka ani ísť na nákup bez napísaného zoznamu.“
Miroslava Heráková, riaditeľka Psychosociálneho centra hovorí, že s našou budúcnosťou to nevyzerá tak pesimisticky, ako si myslíme.
„Nové generácie sa dožívajú staroby stále v lepšej a lepšej kondícii. Hlavne vďaka novým technológiám a medicíne. Aj keď je pravda, že to, koľko sa dožijeme, ovplyvňujú zo 60 – 70 % genetické faktory a zvyšok tvorí prostredie.“
Pre udržanie duševnej pohody odporúča zmierenie sa s realitou a so životom, aký sme prežili. „Ale aj zmierenie sa s procesmi, ktoré nevyhnutne súvisia so starnutím.
Dôležitá je tiež spokojnosť s rodinou, priateľmi, bývaním a zdravím. Seniorom odporúčame čítať, konverzovať s ľuďmi a znížiť na seba nároky.“
Zapojiť mužov do domácich prác
Aj strava si vo vyššom veku vyžaduje menšie úpravy. „Treba jesť kvalitne a menej. Zníženie energetického príjmu asi o 30 % oproti bežným zvyklostiam predlžuje život.“
Recept na dlhovekosť je podľa odborníkov hlavne aktivita. Tú dobre vidieť na rozdieloch medzi pohlaviami.
„Skúsenosti ukazujú, že muži sú skôr tí pasívni, čo nič nerobia doma v starobe. Ženy majú stále čo robiť, preto sa dožívajú vyššieho veku,“ hovorí Mariana Račková.
Ak muži doma nepracujú, spohodlnejú. Ich polovičky by im preto mali dovoliť robiť jednoduché domáce práce, aj keď ich urobia horšie či pomalšie ako ženy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári