Najlepší polrok môjho života. Toto tvrdí 22-ročná študentka masmediálnej fakulty Ivana Stašková z Košíc. Minulý semester vycestovala za školou a poznaním do krajiny známej krásnymi plážami a skvelým vínom – do Portugalska.
KOŠICE. „Tesne pred cestou je to veľký stres. Neviete, kam idete, s kým sa tam stretnete, ani ako budete žiť,“ spomína Ivka na pocity pred odchodom.
Odmalička mala túlavé topánky. Počas strednej školy študovala pol roka v Amerike a keď sa na výške dozvedela o možnosti ísť študovať do zahraničia, neváhala ani minútu.
Študijný program Erazmus
Erazmus je študijný program pre vysokoškolákov. Každý študent musí v zahraničí absolvovať predmety podobné jeho materskej univerzite a za to dostáva mesačne grant slúžiaci na život a štúdium.
„Na Slovensku, žiaľ, grant poskytnutý školou väčšinou nestačí na všetky poplatky v zahraničí, a tak musí študent počítať aj s výdavkami z vlastného vrecka. Samozrejme, zavisí to od krajiny pobytu, no väčšinou grant postačí len na ubytovanie a časť stravy. Cestu a vreckové si študent hradí sám,“ vysvetľuje Košičanka.
Do programu sa môže zapojiť každý vysokoškolák v ľubovoľnom ročníku, podmienky a možnosti pobytu, ako aj výberové konanie si určuje daná univerzita podľa osobitých pravidiel a kritérií. Pri výberovom konaní môže pomôcť aj celkový prospech študenta, nie je to však pravidlom.
Pred vycestovaním je o študentovi hosťovská univerzita dobre informovaná. Stačí svoj príchod ohlásiť a zahraniční koordinátori sa už o zvyšok postarajú a všetko študentovi vysvetlia. Po absolvovaní Erazmu škola určí, ktoré predmety uzná a ktoré si študent musí dorobiť po návrate domov.
Kúpali sa až do decembra
„Pred rokmi to absolvoval aj môj brat v Nemecku a ja som sa nemohla dočkať svojho polroku. Vybrala som si zimný semester, lebo teraz v lete som končila bakalárske štúdium,“ hovorí Ivana, ktorá si teda v čase, keď doma hľadáme hrubé ponožky, užila celkom iné podnebie:
„Počasie bolo úžasné, aj keď voda čím ďalej, tým chladnejšia. No kúpali sme sa až do novembra. Niektorí odvážlivci vliezli do vody dokonca aj v decembri. Samozrejme, keďže sú na juhu Portugalska výborné podmienky pre surfistov, tých bol oceán plný nepretržite. Keď ste v Portugalsku, surf musíte určite vyskúšať. Ako náhle sa ochladilo, našli sme si na pláži závetrie a tam sme sa opaľovali, popíjali vínko a zdokonaľovali si angličtinu rozhovormi s ostatnými erazmákmi. Erazmus predsa nie je len o reprezentovaní vašej školy a celej krajiny, ale aj o získavaní nových kontaktov.“
Študentské mesto Faro
Ivanka bývala na juhu Portugalska v meste Faro. Areál je známy skvelým nočným životom a veľkú väčšinu mesta obývajú študenti a erazmáci.
„Aj keď je to študentské mesto plné klubov, do školy sa chodiť musí. Profesori sa nám, samozrejme, štúdium snažili čo najviac uľahčiť, keďže mnohí nevedeli dobre po anglicky. Ale aj komunikácia sa dala zvládnuť. Medzi ich školstvom a našim slovenským sú obrovské rozdiely. U nás je o dosť kvalitnejšie. Je to možno spôsobené aj mentalitou Portugalcov. Na všetko majú čas a nikam sa neponáhľajú. Najšokujúcejšia pre mňa bola pracovná doba na študijnom oddelení. Tam sa pracovalo od desiatej do dvanástej, potom dve hodiny siesta a od druhej do štvrtej. Pri takomto životnom štýle sa človek ani nediví, že je v Portugalsku kríza. Keď sme potrebovali niečo vybaviť a prišli sme hranične s ich pracovnou dobou, odbili nás slovami calma, calma, čo znamená, že sa máme upokojiť, a poslali nás na pláž. My sme ich poslúchli a každú voľnú chvíľku sme sa cez deň snažili venovať slnku a oceánu,“ smeje sa Ivka, ktorá si však „vychutnala“ aj nepríjemnú stránku portugalského počasia.
Spala pod tromi dekami
Keď zašlo slnko, nastali chladné zimné večery.
„Portugalci nemajú radiátory. A kúpiť tam paplón je viac ako nemožné. Spávali sme pod troma dekami obložení fľašami napustenými vriacou vodou. A to sme na tom ešte boli dobre, pretože náš byt mal plastové okná. Kamaráti zo starých bytov mrzli úplne. Drevené okná nepriliehali a dovnútra prenikal chladný vzduch. Ale tak aj o tom je študentský život,“ vtipkuje Ivka.
A problém sa naskytol aj s financiami, keďže je podľa jej slov život v Portugalsku veľmi nákladný, rovnako ako ubytovanie a cestovanie.
„Grant európskemu študentovi rozhodne v tejto krajine nestačí. Iné to mali Brazílčania, ktorí mesačne dostávali okolo 1000 eur. Tí za semester precestovali takmer celú Európu. My sme dostávali 300 eur a väčšina šla na ubytovanie. Strava je drahšia, drogéria dokonca niekoľkonásobne a cestovné je úplná katastrofa. Jazda MHD stála 2 eurá, či ste išli jednu zastávku alebo 10. My sme sa samozrejme snažili chodiť na výlety po okolitých mestách, čo bolo tiež veľmi drahé. Ale pláže ako Vilamoura, Portimao, Playa de Farol, Lagoš či Albufeira, alebo hlavné mesto Lisabon jednoducho musíte vidieť."
Kopec výletov
"Do Lisabonu som sa vybrala, keď ma prišiel navštíviť brat. Je to úžasné mesto plné historických pamiatok a flegmatických ľudí. S priateľom sme sa zase vybrali letecky do Porta - vinárskeho mesta s Eifelovým mostom, strašidelnými uličkami a rozpadávajúcimi sa domami, ako zázrakom postavenými v skalách. A keďže je Španielsko len na skok, partia desiatich ľudí sme si prenajali autá a išli sme sa pozrieť do mesta Sevilla a, samozrejme, na Gibraltár, do anglickej provincie a zároveň najjužnejšieho bodu Európy s jedným z najnebezpečnejších letísk, kde číhajú kleptomanské opičky,“ smeje sa Košičanka, ktorá si z pobytu chcela odniesť čo najviac zážitkov.
A tie sype bez prestania z rukáva, podľa čoho je možné usúdiť, že si svoj pobyt zjavne užila.
Posunutý čas
„Najzaujímavejšie príhody sa stávali nečakane. Ľudia sú v Portugalsku veľmi milí a ochotní. Mne sa, napríklad, v meste Portimao naskytla možnosť zašoférovať si súkromnú prepravnú loď. Mierny stres som mala z prechádzajúcej policajnej hliadky, ale milý úsmev a anglický pozdrav urobí svoje. Množstvo zážitkov zažijete aj v nočných kluboch, ktoré sa v Portugalsku otvárajú až okolo polnoci. Dovtedy nie je na ulici ani noha. Diskotéka trvá do štvrtej ráno a potom sa všetci presúvajú na afterparty do iných podnikov, ktoré zatvárajú pred siedmou ráno. Veľkým prekvapením pre mňa tiež bolo, že ak sa v niektorom podniku objavíte opakovane, môže sa stať, že čašník zaplatí drink za vás. Keďže je celý život v tejto úžasnej krajine posunutý, človek sa musí prispôsobiť, a to aj v časovom harmonograme stravovania. Večere o druhej nadránom nám neboli cudzie a raňajkovalo sa zásadne najskôr na poludnie. Škola začínala väčšinou poobede.“
Keďže sa za semester nedá popri škole stihnúť precestovať všetky zákutia krajiny, Ivana sa do Portugalska plánuje čo najskôr vrátiť.
„Určite by som ešte chcela navštíviť pútnické mesto Fatima na severe krajiny. Rada by som zavítala aj na neďalekú Madeiru a chcem vidieť aj Maroko, ktoré je z Portugalska letecky na skok. Tieto výlety absolvovali moji priatelia a ich príhody ma veľmi zaujali, preto chcem spomínané miesta osobne navštíviť.“
:
Symbol mesta Faro. Ani jeden turista nemôže vynechať fotografiu na tomto mieste.
Gibraltár. Záber s obľúbenými opicami si Ivka nenechala ujsť.
Erazmácka hostina. Ivanka s kamarátkou Češkou vo svojom byte pripravili večeru pre pár ľudí zo Španielska, Slovenska a Poľska.
Porto. Výhľad sponad Eifelovho mosta v Porte je nádherný.
Študentský žúr. Erazmus je aj o spoznávaní iných študentov, napríklad Španielov v nočnom podniku.
Foto: i. s.
Autor: Santia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári