Vláda s ministerstvom práce sľubujú, že o dlhodobé čistenie Ružína a jeho povodia sa postará viac nezamestnaných ako doteraz.
KOŠICE. Vodná nádrž Ružín sa postupne zbavuje odpadkov, ktoré ju sužujú celé roky. Viac ako mesiac tu za účasti piatich obcí prebieha ekologický a protipovodňový projekt Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Na základe dohody o vykonaní práce brehy Ružína tri a pol hodiny denne čistí 24 ľudí z neďalekých Margecian, Jakloviec, Malej Lodiny, Košickej Belej a Opátky.
Za zbieranie smetí do kontajnerov a plastových vriec dostávajú od vodohospodárskeho podniku, ktorému na to poskytlo financie ministerstvo životného prostredia, dve eurá za hodinu.
Čistenia opakujú
Brigádnikov vybrali obecné úrady. „Z nášho katastra sme doteraz vyviezli desať kontajnerov odpadu. Najproblematickejšiu časť sme čistili dvakrát, budeme pokračovať aj do tých ramien, ktoré nie sú až tak viditeľné,“ hovorí starosta Margecian Igor Petrik.
Projekt považuje za prelomový, lebo dlhoročný problém odpadu prinášaného do Ružína po búrkach a povodniach prítokmi Hornád a Hnilec podľa neho samosprávy bez peňazí štátu nemôžu vyriešiť.
„Ak by sme v katastri obce všetok komunálny odpad, ktorého pôvodca je neznámy, mali zlikvidovať tak, ako nám to prikazuje zákon, podľa našich prepočtov by sme na to minuli celý ročný rozpočet,“ povedal.
[content type="avizo-clanok" id="6905991" url-type="sme-article" title="Pozrite si tiež:"][/content]
Rokovala o tom vláda
Začiatkom októbra vláda na rokovaní v Košiciach prisľúbila, že pre veľký rozsah znečistenia sa zapojí do projektu viac ľudí. Podľa schváleného uznesenia má minister práce „podporiť zamestnávanie evidovaných uchádzačov o zamestnanie“.
Znamená to, že náklady na mzdy brigádnikov by nemal znášať len rezort životného prostredia, ale zabezpečené budú aj cez takzvané aktívne opatrenia politiky trhu práce.
Ministerstvo práce doplnilo, že môže ísť o poskytnutie príspevku na zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov alebo na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb alebo formou dobrovoľníckej služby.
Zapoja úrady práce
„Na projekte sa budú podieľať úrady práce, a to vyhľadávaním a umiestňovaním vhodných uchádzačov o zamestnanie na tieto pracovné miesta,“ tvrdí Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva.
Projekt sa má do roku 2015 posunúť proti prúdu tokov Hnilca a Hornádu do všetkých obcí, odkiaľ sú do Ružína splavované čierne skládky.
Počíta sa aj s čistením hladiny nádrže pomocou norných stien a jednoduchých plavidiel. V pláne je tiež odstraňovanie náletových drevín z brehov.
Niektorým sa to nevyplatí
Ministerstvo práce tvrdí, že k väčšej účasti nezamestnaných na čistení Ružína nie sú potrebné žiadne zmeny legislatívy. Starosta Margecian ale upozorňuje, že problémom je motivácia poberateľov dávok v hmotnej núdzi.
„Máme dvoch dohodárov, ktorí si k dávke môžu za mesiac privyrobiť len 20 eur.“ Preto do projektu vybrali aj dôchodcov či ženu na materskej dovolenke.
Ochrana pred povodňami
Za čistejším Ružínom nie je len ochrana životného prostredia a snaha o oživenie cestovného ruchu v tejto lokalite.
„Odstránením odpadu sa prechádza upchatiu, zablokovaniu alebo poškodeniu zariadení vodnej stavby a objektov na tokoch počas povodní,“ uviedol hovorca vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
Tento rok envirorezort vyčlenil na projekt 200–tisíc eur. Na roky 2014 a 2015 sa počíta so sumou pol milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári