Aspoň podľa lekárskych správ, ktoré predložili.
KOŠICE. Bývalým daňovým kontrolórom Rastislavovi Laseníkovi (41) a Mariánovi Hríbovi (42), právoplatne odsúdeným za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, sa vyše šesť mesiacov darí vyhýbať sa väzeniu.
Ich desať rokov trvajúci súdny proces definitívne ukončil Najvyšší súd začiatkom apríla. Obom zamietol odvolanie proti rozsudku Krajského súdu v Košiciach, ktorý im vymeral štvorročné tresty.
Organizovali podvody s DPH
V rokoch 1998 a 1999 vtedy 27– roční inžinieri cez nastrčené osoby založili živnosť a dve firmy, ktoré si na Daňovom úrade Košice IV uplatňovali nadmerné odpočty, pričom práve oni kontrolovali, či majú nárok na vrátenie dane.
Podnikateľské subjekty fiktívne obchody preukazovali falzifikátmi. Kontrolóri všetky nedostatky zatajili. Daňový úrad im preto vyplatil vratky DPH vo výške takmer 20 miliónov korún (vyše 650–tisíc eur).
Exdaniari na výzvy nastúpiť do väzenia nereagovali, Najvyšší súd preto vydal príkazy na ich dodanie do výkonu trestu. Košická polícia potvrdila, že na ich základe vyhlásili pátranie, počas ktorého našla Hríba.
Policajtov stiahol sudca
„Zatknúť sa ho podarilo 24. apríla. Bol prevezený do Ústavu na výkon trestu v Košiciach. Po sťažnostiach na zdravotný stav bol prevezený do nemocnice, pričom na druhý deň bolo stráženie jeho osoby policajtmi na pokyn sudcu Krajského súdu v Košiciach ukončené,“ povedal hovorca košickej polície Alexander Szabó.
Košický krajský súd neodpovedal, ako rozhodoval, len potvrdil, že konal v súvislosti s tým, že advokáti odsúdených narýchlo podali žiadosť o povolenie odkladu výkonu trestu.
„Žiadosti boli podané zo zdravotných dôvodov. Krajský súd vo veci rozhodol. Rozhodnutie sa doručuje procesným stranám,“ povedala hovorkyňa Marcela Gálová.
Väzenská nemocnica ich chce
Podľa informácií denníka Korzár súd v septembri Hríbovi aj Laseníkovi odklad nepovolil. Inak rozhodnúť nemohol. Musel rešpektovať stanovisko väzenskej nemocnice, ktorá mu odpísala, že obidvom odsúdeným vie poskytnúť potrebnú zdravotnú starostlivosť.
Generálne riaditeľstvo väzenského zboru o tom, aké zdravotné problémy majú mať bývalí daniari, neinformuje. Tvrdí, že na to potrebuje ich súhlas.
Podľa zákona odsúdený musí chorobu, ktorá je taká vážna, že nie je schopný pobytu vo väzení, doložiť súdu lekárskou správou.
Laseník aj Hríb proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti o povolenie odkladu podali sťažnosť.
Nelogické oslobodenie
Krajský súd v Košiciach súčasne s tým, ako začal konanie o odklade, zrušil aj príkazy na dodanie do výkonu trestu. V prospech Laseníka a Hríba nerozhodol prvýkrát.
V samotnom procese ich najprv v roku 2010 oslobodil, keď dospel k záveru, že sa skutky nestali.
Tento verdikt zrušil Najvyšší súd s tým, že odporuje logike aj dôkazom.
Jeden už sedel za korupciu
Vytkol mu, že v rozpore so zákonom na niektoré dôkazy vôbec neprihliadal, najmä, že Laseník v apríli 1999 odovzdal v mestskej pivárni dvom kriminalistom, ktorí podozrenia z daňových podvodov začali preverovať, 750–tisíc korún. Za podplácanie si odsedel niekoľko mesiacov
Mená oboch kontrolórov sa spomínali vo viacerých kauzách, ktoré súviseli s púšťaním vratiek Daňovým úradom Košice IV, hoci v nich neboli stíhaní.
Polícia napríklad v roku 2003 obvinila Kolomana Horvátha, že riadil rozsiahlu daňovú trestnú činnosť, na ktorú ako biele kone využíval nezamestnaných.
Štátu spôsobili škodu takmer dvanásť miliónov korún. Keď peniaze z daňového úradu prestali tiecť, Horvátha v roku 1999 niekto zastrelil. Jeho mŕtvolu našli zakopanú v lese pri Rimavskej Sobote len pred dvoma rokmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári