Z vyše tisíc miest ostáva voľných dvadsať.
KOŠICKÝ KRAJ. Štát sa v Košickom kraji stará o taký počet detí, až sa naplnenosť ústavných zariadení blíži k sto percentám.
Košický kraj sa pritom dokáže v porovnaní s ostatnými postarať o najviac detí zo Slovenska. Štrnásť domovov tu poskytuje 1085 miest.
Posledné údaje z konca augusta ukazujú, že pre ďalšie deti je voľných už iba 24 postelí. Horšie sú na tom Banskobystrický a Prešovský kraj, kde obsadenosť presahuje 102 percent.
Najpočetnejšou je veková kategória 11 - 15 rokov, po nej 7 - 10 rokov. Do troch rokov je evidovaných vyše 180 detí.
Pokles, potom nárast
Po minulé roky počet detí v detských domovoch podľa riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Mariána Valentoviča klesal. Vlani začal opäť stúpať.
„V roku 2012 najčastejšími dôvodmi umiestňovania detí do detských domovov bolo zanedbávanie starostlivosti rodičov v 207 prípadoch a zanechanie dieťaťa v 33 prípadoch,“ vysvetľuje Jana Lukáčová z kancelárie riaditeľa ústredia.
Valentovič pripustil, že detské domovy vo veľkej miere zapĺňajú deti z rómskych osád. Tých je na východe viac ako na strednom a západnom Slovensku.
Asi 60 percentám detí sa nepodarí vrátiť do prechádzajúcej rodiny. V detských domovoch preto ostávajú dlhodobo.
„Nezáujem rodičov o dieťa ako i skutočnosť, že rodičia neupravili rodinné a sociálne pomery, je častým dôvodom, pre ktorý sa nemôžu deti z detských domovoch vrátiť späť do vlastnej rodiny,“ vymenúva Lukáčová.
Ako rodina na záhrade. Deti spolu s vychovávateľom vykonávajú rôzne domáce činnosti.
Foto: archív
Šanca na rodinný život
Prekážkou na spätné osvojenie si vlastného dieťaťa býva pre rodičov neschopnosť zohnať si bývanie. Ústredie chce preto viac spolupracovať so samosprávami, ktoré by mali vo väčšej miere zabezpečovať sociálne byty.
Podľa Valentoviča by to bolo lacnejšie ako peniaze, ktoré štát investuje do ústavnej starostlivosti. Priemerné náklady na dieťa v detskom domove sú asi 11-tisíc eur ročne.
Šancu na klasický rodinný život dostalo vlani 189 zverencov štátu. Z toho sa 96 vrátilo do biologickej rodiny. Zvyšného počtu sa ujali pestúni.
Štartovné 900 eur
Deti prežijú v priemere v domove vyše štyri roky. Cestu do náhradnej rodiny majú najviac zahatanú staršie ročníky.
„Často sú to deti, ktoré sú dlhodobo v detskom domove a ostávajú tam až do chvíle, kým neodídu prirodzeným spôsobom,“ približuje Valentovič.
Znamená to, že detský domov opúšťajú po dosiahnutí dospelosti. Štát im na cestu do nového života vyplatí štartovací balík okolo 900 eur.
Deti žijú v domove ako rodina
V rodinnom type domova žijú deti ako rodina. Za asistencie vychovávateľov hospodária, nakupujú a varia si.
KOŠICE. Nenechať deti v typických detských domovoch, ale priblížiť im rodinné zázemie. Tento trend sleduje štát pri starostlivosti o svojich zverencov.
Deti preto sťahuje z verejných budov do rodinných domovov. Chystá sa kupovať, stavať a rekonštruovať ďalšie domy na Slovensku za vyše 10 miliónov eur.
Modelom domova rodinného typu je v Košiciach aj Detský domov v Košickej Novej Vsi, ktorý sa môže postarať o 70 detí. Podľa jeho riaditeľky Ivety Lumtzerovej má v súčasnosti voľné dve miesta.
Riaditeľka súhlasí, že kapacita zariadenia často nepostačuje reálnym potrebám. „Vlani v zime sme mali nadstav, keď boli sociálnými pracovníkmi deti od rodičov odoberané počas nízkych teplôt. Situáciu sme napriek tomu dokázali zvládnuť a deťom sme zabezpečili strechu nad hlavou.“
V Košickej Novej Vsi sú tri takéto domy bývania pre deti. Ten na Mliečnej ulici bol z materskej školy prestavaný ako posledný zo siedmich domov v Košiciach a okolí. Okrem skupiny mladých dospelých od 18 do 25 rokov sa tu nachádza administratíva domova. Väčšinu zo 478-tisíc eur nákladov zaplatil Nórsky finančný mechanizmus, zvyšok štát.
Ako satelit slúži aj skonfiškovaný rodinný dom na Podhradovej po konateľovi skrachovaného nebankového subjektu Horizont Slovakia Vladimírovi Frunim. Býva tam deväť detí.
V domoch žije 8 – 10 detí. Nepretržite sa o ne stará 5-členný výchovný tím vychovávateľov a gazdinej. Deti samostatne hospodária, nakupujú si potraviny, pripravujú jedlo, upratujú tak, ako v bežnej rodine.
Okrem bývania v rodinných domoch sa o deti starajú aj štyri profesionálne rodiny, ktoré sú zamestnancami detského domova. Ich počet sa ešte bude zvyšovať. Vyplýva to z koncepcie ústavnej starostlivosti do roku 2020.
Sami si varia. Učia sa samostatnosti.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári