Ani druhý verdikt Krajského súdu v Košiciach o nevine niekdajšej zamestnankyne košického nebankového subjektu V. D. Comp neprešiel cez Najvyšší súd.
KOŠICE. Kristínu Vencelovú (40) prokuratúra viní, že spoločne s majiteľom firmy a svojím priateľom Viliamom Dubiňákom v rokoch 1997 až 1999 s prísľubom až 42–percentných výnosov vylákali od 141 ľudí takmer 38 miliónov korún.
Podľa obžaloby im pritom tvrdili, že peniaze budú investovať do podnikania, no v skutočnosti ich použili na vyplácanie úrokov a „nákladný spôsob života“.
Vencelovú prvýkrát košický súd oslobodil v roku 2008 so záverom, že sa jej účasť na podvode nedokázala. Za páchateľa fakticky označil len Dubiňáka, ktorý v roku 2007 spáchal samovraždu.
Podľa rozsudku obžalovaná ako zamestnankyňa firmy nemala vplyv na nakladanie s financiami z nebankovej agendy.
Súd: S vkladmi podnikali
V druhom rozsudku z júna 2012 krajský súd už tvrdí, že podvodu sa nedopustil ani Dubiňák, pretože sa preukázalo, že peniaze od ľudí sa snažil zhodnocovať výrobou cukríkov a obchodovaním s hutným materiálom.
Ani toto prvostupňovému súdu nepomohlo a Najvyšší súd mu zrušil aj tento rozsudok. Podľa neho sa nevysporiadal so všetkými okolnosťami prípadu a jeho závery odporujú logike.
Odvolací súd súhlasí s prokurátorom, že Dubiňák od začiatku vedel, že sľubované výnosy sú nereálne, lebo v roku 1997 mala jeho firma nízky základ dane, v roku 1998 stratu 17 miliónov korún a v roku 1999 nulový daňový základ.
„Z výpovede účtovníčok, pokladníčky aj znalca z ekonómie bolo zistené, že vklady, ktoré prijímala výlučne Vencelová, sa nedostali do pokladne firmy, na jej bankové účty alebo do účtovníctva, ale sa odovzdávali v hotovosti Dubiňákovi,“ napísal sudca Juraj Kliment.
Z jednej nebanky do druhej
Trvá na tom, že súd v Košiciach musí skúsiť znova vypočuť Dobroslavu Krajníkovú, ktorá bola odsúdená za to, že v nebankovom subjekte Nick – Finance pripravila 2100 ľudí o takmer 400 miliónov korún.
Vencelová totiž v roku 1996 a 1997 mala na starosti uzatváranie zmlúv s klientmi a vyberanie vkladov v Krajníkovej firme, z čoho Najvyšší súd usudzuje, že s nápadom robiť rovnakú činnosť prišla do V.D.Comp.
Opäť si všíma tiež okolnosť, že majiteľka Nick – Finance požičala Dubiňákovi 30 miliónov korún, ktoré nikdy nevrátil a Vencelovej zamestnanecký pomer vo V.D. Comp vzhľadom na „intímny vzťah“ k majiteľovi a nákladný spôsob života označuje za „formálny“.
Krajníkovú už na pojednávanie s Vencelovou predviedli z väzenia v roku 2009. Vypovedať odmietla s tým, že by si mohla privodiť trestné stíhanie.
Slobodná Krajníková zmizla
Odvolací súd v rozhodnutí košickému súdu vysvetľuje, že síce nikoho nemožno nútiť vypovedať, ale súd musí rozhodnúť, či využitie práva odoprieť svedectvo pre nebezpečenstvo stíhania je dôvodné.
Krajský súd si Krajníkovú, ktorá medzitým bola prepustená z väzenia, predvolal na pojednávanie včera.
Polícia ale oznámila, že na uvádzanej adrese pobytu v Krompachoch ju nenašla a nevie, kde by mohla byť.
Proces preto odročil na neurčito s tým, že po nej bude vyhlásené pátranie.
Obžalovaná: Bola som mladá
Vencelová sa bráni, že v Nick – Finance pracovala len asi päť mesiacov a potom odišla, lebo s ňou nebola uzavretá sľúbená pracovná zmluva.
„Mala som vtedy 23 rokov. Uzatvárala som zmluvy s fyzickými osobami, prijímala vklady a vyplácala výnosy. Ale zmluvy pripravil právnik a ja som nevidela do účtovníctva Krajníkovej,“ hovorila včera na súde a zopakovala, že robila len to, čím ju poveril Dubiňák.
Jej obhajca Milan Kuzma tvrdí, že výsluch Krajníkovej, odsúdenej v inej trestnej veci, by bol protizákonný, lebo nesúvisí so skutkom, ktorý sa kladie za vinu jeho klientke.
„Bol by to hybrid, ktorý nemožno v trestnom procesnom práce akceptovať,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári