V roku 2007 Mesto Košice uvažovalo o rozšírení cintorína pri Krematóriu na Zelenom dvore o vyše 3 000 miest pre klasické hroby. Projekt je pozastavený, no o tri roky nebude kam pochovávať.
KOŠICE. Situácia s hrobovými miestami v roku 2007 naznačovala, že voľné pre klasické pochovávanie (v truhle) sa minú ako prvé.
Mesto Košice vtedy rozbehlo projekt rozšírenia cintorína pri Krematóriu na Zelenom dvore. Vzniknúť mal na zalesnenej ploche v majetku mesta, veľkej vyše 2,2 hektára.
V prvej etape sa rátalo s 3 000 novými miestami, ktoré by kapacitne postačili asi na 13 rokov. (Hotový projekt plánoval až 125–tisíc hrobov na vyše 100 rokov.)
Chýbajú peniaze
Keď sme sa na aktuálny stav informovali tento mesiac, od Zuzany Kottlerovej z košického magistrátu sme sa dozvedeli, že z doteraz vykonaných prác bol zrealizovaný projekt pre územné rozhodnutie, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, geologický prieskum, geometrické zameranie, geometrické plány na oddelenie parcely a výpočet odvodov na Lesný pozemkový fond.
Náklady na cintorín boli v roku 2007 odhadované na 14,9 mil. Sk (494–tis. eur) a na obradnú sieň 41,9 mil. Sk (1,39 mil. eur).
Tieto odhady sú v súčasnosti zbytočné. „Projekt rozšírenia cintorína pri Krematóriu bol pozastavený pre nedostatok financií. Navyše, projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie z roku 2007 už nie je aktuálna a aj samotné územné rozhodnutie z roku 2008 stratilo platnosť,“ dodala Z. Kottlerová.
Urnových je dostatok
Všetko teda nasvedčuje tomu, že odhad z roku 2007 sa napĺňa. Ako sme sa dozvedeli od spoločnosti Rekviem, spravujúcej košické cintoríny, kým miest na urnové hroby je dostatok, na pochovávanie v truhle sa míňajú posledné.
V tomto smere je kapacita Cintorína sv. Rozálie naplnená. Voľné miesto na klasický hrob tam nezoženiete, v južnej časti je ešte približne 100 miest pre urnové hroby.
Pravda, na tomto cintoríne sú stovky starých hrobov, ktoré nemajú zaplatené nájomné a keby boli zrušené, na ich miestach by sa pochovávať dalo. Väčšina sú však tzv. chránené hroby, ktoré sa zrušiť nemôžu, ani keby za ne nájomcovia nikdy nezaplatili.
Jedine Verejný cintorín má posledných okolo 300 miest pre pochovávanie do klasických hrobov. Rekviem síce eviduje aj približne 11–tisíc hrobových miest neplatičov so zrušenými nájomnými zmluvami, no o tie je medzi novými nájomcami (z etických dôvodov) takmer nulový záujem.
„Navyše, tento druh pochovávania má niekoľko úskalí, najmä neprimerane vysoké náklady na fyzickú likvidáciu starého hrobu. Pozostávajú najmä z demontáže hrobu, uskladnenia pomníka, exhumácie ostatkov a ich uloženia na iné miesto. K nákladom treba prirátať aj odvoz demontovaných častí hrobu na environmentálnu skládku. Na zamyslenie je pritom samotné rušenie hrobov, ktoré môžu mať vďaka architektúre a dobe realizácie aj historickú hodnotu. Takých je medzi neplatnými hrobmi drvivá väčšina,“ vysvetľuje konateľ Karol Kačmáry.
Bezproblémové sa v Košiciach javí iba pochovávanie do urnových hrobov. Kapacita v Krematóriu postačuje na asi 8 rokov a ďalších niekoľko desiatok rokov sa bude môcť pochovávať na Južnom cintoríne v susedstve Verejného cintorína. Vysoké náklady na jeho zriadenie tam však neumožňujú pochovávanie do klasických, ale iba do menších urnových hrobov.
Ešte tri roky
„O aktuálnom počte a predpokladanom využití voľných hrobových miest na Verejnom cintoríne sme naposledy informovali Magistrát v roku 2007. Podľa tohto materiálu sa kapacita cintorína mala naplniť v roku 2013. Dnešok len potvrdzuje správnosť a presnosť našich odhadov,“ tvrdí K. Kačmáry.
Rekviem v roku 2007 v návrhu opatrení na riešenie situácie navrhoval preveriť obsadenosť časti parcely XII pod vojnovými hrobmi. Podľa konateľa spoločnosti sa to ukázalo ako dobré riešenie.
„Tieto miesta sú voľné a je možné ich využiť na ďalšie 3 roky, teda do roku 2016,“ odhadol K. Kačmáry.
Predĺžia zmluvu?
Rekviem má zmluvu s Mestom Košice na prenájom cintorínov do roku 2019.
Na našu otázku, či bude mať záujem o jej predĺženie aj po tomto termíne, nám K. Kačmáry odpovedal: „Určite nie za súčasných nevýhodných ekonomických podmienok a určite nie za súčasnej legislatívy, ktorá postavenie prevádzkovateľa pohrebiska oproti minulosti výrazne znevýhodňuje. Nájomná zmluva na prenájom cintorínov bola podpísaná za výrazne iných ekonomických podmienok, ktoré sa počas trvania zmluvy zmenou legislatívy jednostranne zmenili v neprospech nájomcu. Dlhodobé finančné dotácie cintorína z činností, ktoré s prevádzkou cintorína nesúvisia, sú neudržateľné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári