KOŠICE. Policajti Marek Ď. (40) a Martin L. (37) z Pohotovostnej motorizovanej jednotky v Košiciach sa nemusia obávať, že prídu o miesto v zbore.
Okresný súd Košice II ich právoplatne oslobodil spod obžaloby, podľa ktorej v apríli 2008 na parkovisku pred obchodným centrom Galéria bezdôvodne zakročili voči miestnemu občanovi, naložili ho do auta a odviezli na blízke obvodné oddelenie, kde strávil noc.
Prokuratúra tvrdila, že policajti, ktorí chceli od chodca, aby preukázal totožnosť, nemali dôvod na služobný zákrok proti nemu. Navyše podľa obžaloby potom použili „neprimerané donucovacie prostriedky“, čím Košičanovi spôsobili odreniny a pomliaždeniny na tvári, krku, ramenách a kolenách.
Doklady mala mať manželka
Okresný súd policajtov prvýkrát zbavil obvinení už v roku 2011 s tým, že skutok nie je trestným činom. Keď mu po odvolaní sa prokurátora prípad vrátil krajský súd, prvostupňový súd ich znova oslobodil s rovnakým zdôvodnením.
Neuveril výpovedi 50–ročného muža, ktorý tvrdil, že sa na neho a manželku na parkovisku vyrútil policajný Mercedes ML a obaja museli odskočiť.
„Zakričal som na nich, že ako to jazdia a šiel som preč. Zrazu som už len počul pokyn stoj a zložili ma na asfalt. Až potom pýtali môj občiansky preukaz, ale manželku, ktorá ho mala, poslali preč,“ zopakoval na hlavnom pojednávaní.
Súd: Jednosmerná inšpekcia
Podľa rozsudku ale inšpekcia ministerstva vnútra viedla vyšetrovanie jedným smerom, keď vychádzala len z výpovede poškodeného.
Súd naopak dospel k záveru, že ju vyvracajú nielen svedectvá policajtov, ale aj náhodných okoloidúcich. Niektorých z nich sa prokuratúra neúspešne snažila spochybniť tým, že sa s policajtmi poznajú.
„Poškodený vulgárnymi nadávkami rušil nočný kľud, odmietol preukázať svoju totožnosť, nerešpektoval pokyny hliadky a aktívne sa bránil predvedeniu, zaútočiac na jedného z obžalovaných, ktorému chcel strhnúť služobný odznak a druhého pri páde na zem držal rukami za nohu a kopal do ramena,“ zhrnul súd dokazovanie.
Tým dal za pravdu policajtom, ktorí sa obhajovali, že muž im vstúpil do jazdy, pokrikoval na nich a bol opitý, preto chceli skontrolovať jeho totožnosť a keďže sa správal agresívne, použili donucovacie prostriedky
Policajti boli obžalovaní aj z toho, že chceli svoje konanie zakryť. Prokuratúra tvrdila, že keď sa dozvedeli, že muž volal právničke a chce podať na nich sťažnosť, vrátili sa na obvodné oddelenie a úradné záznamy o predvedení vymenili za záznam o obmedzení osobnej slobody s tým, že poškodený sa dopustil útoku na verejného činiteľa.
Nahrávka nezavážila
Súd o tomto skutku skonštatoval, že sa nedokázal. Vychádzal z výpovedí policajtov oddelenia, ktoré tvrdili, že kolegovia im ako stálej službe odovzdali osobu podozrivú z trestného činu. Tento dôvod zadržania bol uvedený aj v knihe udalostí a mimoriadnom hlásení.
Nahrávku z policajného operačného strediska, ktorá potvrdzovala, že chodca predvádzali kvôli zisteniu totožnosti, podľa súdu nie je dôkazom proti policajtom. Vysvetlil to tým, že aj pri obmedzení slobody podozrivej osoby je potrebné najprv zistiť jej identitu.
Polícia: Žiaden trestný čin
Z útoku na verejného činiteľa ale polícia Košičana neobvinila.
„Vec bola postúpená obvodnému úradu, lebo vyšetrovanie preukázalo, že nejde o trestný čin, ale skutok by mohol byť priestupkom proti občianskemu spolunažívaniu,“ povedal hovorca košickej polície Alexander Szabó.
Proti druhému oslobodeniu policajtov prokurátor zahlásil na pojednávaní odvolanie. Neskôr ho vzal späť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári