KOŠICE. Vlamačom sa začína „turistická“ sezóna, začnú obliehať opustené chaty. Nielen vykrádať, niektorí ich využijú aj ako dočasný „hotel“.
Napriek tomu, že polícia v posledných rokoch zaznamenala pokles počtu krádeží vlámaním, neplatí to pri chatách.
Vlamačky pribúdajú, objasnenosť je nízka
V minulom roku sme v kraji vyšetrovali celkom 1974 krádeží vlámaním, čo je o 180 menej ako v roku 2011 (2154). Objasnenosť sa pohybuje na úrovni 30 %.
„Nárast sme v porovnaní s rokom 2011 zaznamenali v prípadoch vlámaní do chát. V roku 2012 sme vyšetrovali 291 vlámaní do chát, čo je o 44 viac ako rok predtým. V tomto roku, do konca septembra, evidujeme 221 prípadov vlámaní do chát,“ povedala nám hovokyňa polície Jana Mésarová.
Problémom sú však aj vlamačky do bytov. Do konca septembra vykradli v kraji 215 bytov, za celý minulý rok 279. Pravdou je, že policajti zvýšili v tomto roku objasnenosť na 47 % (z vlaňajších 33 %)
„Vlani sme najvyšší počet vlámaní do bytov evidovali v novembri a decembri. Zvýšený počet vlámaní do chát sme koncom minulého roka zaznamenali v novembri a od začiatku tohto roka až do júna. Často opakujúcim sa dôvodom bolo nedostatočné zabezpečenie. Najčastejším spôsobom vlámania je použitie hrubej sily, páčenie dverí a okien alebo rozbitie okien,“ povedal nám hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.
Berú, čo môžu speňažiť
Vlamačov lákajú šperky, peniaze a elektronika. Odnesú si však aj iné veci, ktoré je možné speňažiť. Z chát mizne náradie, kosačky, píly, vŕtačky, zlodeji nepohrdnú jedlom či alkoholom.
„Neraz ide o páchateľa, ktorý hľadá len nocľah. Prespí a ukradne kompóty, deky, staré oblečenie. Zlodeji berú aj lopaty a krompáče. Tie vedia predať.“
Majitelia objektov by sa preto mali mať na pozore. Chatu či byt zamknúť aj vtedy, ak sa nachádzajú na pozemku či v interiéri. Pri chatách je dobré dať si namontovať bezpečnostné závory, retiazky, spevniť zárubne.
„Dôležité je, aby ľudia nenechávali kľúče na bezpečných miestach pod rohožkou či v kvetináči. V chatách či bytoch nie je dobré uchovávať veľa peňazí,“ dôvodí Slivka.
Podľa polície je jedným z najlepších spôsobov, ako uchrániť majetok, mať dobré vzťahy so susedmi. Práve oni môžu dohliadať na nehnuteľnosť rovnako, ako vy môžete pomôcť im v prípade ich neprítomnosti.
Čo robiť pri vlámaní
- okamžite privolať políciu, páchateľ môže byť ešte na mieste činu
- nevstupovať na miesto, aby nedošlo k zmareniu stôp
- políciu upozorniť na všetko, čo nie je na svojom mieste
- urobiť si presný zoznam všetkého, čo bolo ukradnuté a tiež všetkých škôd
- ak vám ukradli aj platobné karty, šekové či vkladné knižky alebo cenné papiere, informujte aj banku
- zablokovanie účtu proti manipulácii páchateľom musí byť rýchle
- krádež dokladov treba ihneď nahlásiť, aby sa zabránilo zneužitiu
krs
Po vlámaní. Páchatelia rozbijú dvere, za sebou nechávajú spúšť.
Foto: polícia
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári