Šéfovia odborov školstva v ôsmich samosprávnych krajoch žiadajú ministerstvo školstva, aby sa pri financovaní stredných škôl opäť vrátilo k stavu z roku 2012. Ak sa tak nestane, hrozí prepúšťanie a ešte viac sa zvýšia platové rozdiely medzi učiteľmi na bohatších a chudobnejších školách.
KOŠICE. Ešte v minulom roku mohli župy prerozdeľovať 10 percent mzdových normatívov pre školy, ktoré majú menší počet žiakov, lebo sú v menších mestách, resp. okrajových častiach kraja.
Mohli tak pridať odborným školám, ktoré boli dôležité pre zamestnávateľov v regióne, no nemali dostatočný počet žiakov.
Učitelia si „vyštrajkovali“, že na ich mzdy pôjde celý normatív, čo v Košickom kraji spôsobilo, že pre nedostatok financií by muselo odísť až 200 učiteľov.
Po protestoch samospráv prijalo ministerstvo školstva od mája 2013 kompromis a dovolilo zriaďovateľom presúvať medzi školami aspoň 5 percent normatívu.
Táto zmena však pomohla len čiastočne. Pre neustále nižší počet žiakov musela odísť zo slovenských škôl takmer tisícka učiteľov, pričom 113 bolo z Košického kraja.
Kandráč: Buď sa to zmení, alebo prepúšťanie
Podľa šéfa odboru školstva KSK Štefana Kandráča je momentálny stav lepší, ako platil medzi januárom a aprílom tohto roka, keď boli „len presúvačmi peňazí medzi štátom a školami.“
Ani to však stačiť nebude a ak sa neudejú zmeny, dôjde opäť k prepúšťaniu.
„Pri súčasne stanovených normatívoch sa vytvorili školy s vysokými prebytkami finančných prostriedkov, ktoré nemôžeme prerozdeliť a naopak sú školy, ktoré sú značne podfinancované a narastajú im záväzky po lehote splatnosti. Sú radi, keď majú vôbec na základné platy a pohybliva zložka mzdy pre učiteľov je nulová alebo len veľmi nízka. Tento fakt nie je motivujúci pre nikoho,“ skonštatoval.
Ministerstvo školstva chce podľa hovorcu Michala Kaliňáka na túto výzvu reagovať.
„Uskutočnia sa k tomu rozhovory na úrovni ministerstva, ale aj so zástupcami VÚC, o vysledkoch ktorých budeme informovať. Momentálne je predčasné sa vyjadrovať k detailom.“
Priemerný plat pedagógov v KSK je 868 eur
Priemerný plat 2650 pedagógov na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je momentálne 868 eur, čo je zhruba o stovku viac, ako je priemerná mzda v Košickom kraji.
Sú aj školy, kde mnohí učitelia zarábajú sumy prevyšujúce 1000 eur, avšak vo väčšine škôl môžu o tom iba snívať.
Podľa Kandráča súčasný systém takýto plat umožňuje maximálne štvrtine z ich 64 škôl.
Ide najmä o školy s veľkými prebytkami mzdových normatívov, ako sú stredné zdravotnícke školy, niektoré odborné školy, ktoré navštevujú žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a v menšej miere aj o gymnáziá.
„Tieto školy dokážu učiteľom pridať aj 40 percent pohyblivej zložky k základnému platu. Práve výzvou ministerstvu chceme dosiahnuť, aby rozdiely neboli až také veľké a kvalitný učiteľ mohol byť finančne motivovaný nielen na pár školách v kraji, ale na všetkých,“ dodal Š. Kandráč.
Kde sa oplatí učiť
Najvyššie priemerné mzdy v kraji majú pedagógovia na Gymnáziu Spišská Nová Ves a na Strednej zdravotníckej škole na Kukučínovej ulici v Košiciach.
Najvyššie pohyblivé zložky majú pedagógovia z kvarteta stredných zdravotníckych škôl (Kukučínova a Moyzesova v Košiciach, v Michalovciach a Rožňave), Hotelovej akadémie v Spišskej Novej Vsi, SOŠ automobilovej v Košiciach a na Konzervatóriu Exnárova v Košiciach.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári