Mesto sprísňuje ochranu životného prostredia v lesoch pri Košiciach. Spolu s ťažbou uránu majú byť zakázané napríklad aj motorky a štvorkolky.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. V Košiciach začala bitka o to, či sa do územného plánu mesta dostane zákaz ťažby v lokalite Jahodná – Kurišková, kde sa nachádza jedno z najvýznamnejších ložísk uránových a molybdénových rúd v Európe.
Magistrát zverejnil návrh zmien a doplnkov územného plánu, podľa ktorých sa v celom košickom lesoparku zakazuje ťažba a spracovanie „nevyhradených, teda menej významných nerastov“, ktoré sú vo vlastníctvom majiteľov pozemkov, ako je stavebný kameň či piesok.
Dokument ale navyše špeciálne pre Jahodnú „z vyhradených“ minerálov, ktoré sú vlastníctvom štátu, zakazuje ťažbu a spracovanie rádioaktívnych nerastov.
Rozhodli poslanci a primátorAutor návrhu architekt Ján Sekan vysvetľuje, že toto riešenie zvolili, aby novou reguláciou neskomplikovali činnosť v existujúcich dobývacích priestoroch, ako je ložisko magnezitu v bani Bankov, žuly na Hradovej či keramických ílov v Ťahanovciach.
O potrebe nanovo regulovať banskú činnosť v katastri Košíc rozhodlo mestské zastupiteľstvo v septembri.
Uznesenie o tom poslancom predložil primátor Richard Raši (Smer), ktorý opakuje, že pri rozhodovaní v otázke uránu pri rekreačnom stredisku Jahodná bude rešpektovať odmietavú mienku verejnosti.
Na ťažbu treba súhlas mestaArchitekt Vladimír Debnár, ktorý je odborne spôsobilou osobou na obstaranie zmien, vysvetľuje, že pre mesto bude výslovný zákaz ťažby uránu v územnom pláne dôležitý, ak by banský úrad rozhodoval o povolení ťažby.
„Banský zákon jasne hovorí, že k povoleniu na dobývanie a úpravu rádioaktívnych nerastov je potrebné súhlasné stanovisko obce vo forme uznesenia zastupiteľstva. Ak mesto súhlas nedá, bude sa môcť pri tom oprieť o záväznú časť územného plánu,“ povedal.
Rady
Kam poslať pripomienky
Verejnosť je oprávnená podať písomné pripomienky k návrhu územnoplánovacej dokumentácie lokality Jahodná – Kurišková do 30. novembra na adresu: Magistrát mesta Košice, Útvar hlavného architekta, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice.
Dokumentácia je k nahliadnutiu na Magistráte mesta Košice, referáte Útvar hlavného architekta, v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00 a na internetovej stránke http://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=39233, kde sú zverejnené podrobné informácie o návrhu územného plánu.Ministerstvá pripomienky zatiaľ nepodali
Regulatívov má byť viacNavrhovaná zmena okrem regulácie banskej činnosti definuje ďalšie funkcie, ktoré sú v lesoparku neprípustné. Ide o bývanie, individuálnu chatovú rekreáciu a zriaďovanie záhradkárskych osád.
Vylučuje sa tiež výstavba zariadení pre motoristický šport a jeho prevádzkovanie.
„Pomerne často na lesných chodníkoch stretávame motorky a štvorkolky, ktoré treba z tohto prostredia vykázať,“ povedal architekt Sekan.
Dotknuté orgány, mimovládni aktivisti či občania môžu k návrhu zmeny územného plánu podávať písomné pripomienky na útvare hlavného architekta mesta do konca novembra.
Po zapracovaní akceptovaných pripomienok dokument posúdi odbor výstavby okresného úradu. Podľa predpokladov by zmenu územného plánu mali schváliť mestskí poslanci v decembri.
Očakáva sa, že so zmenami nebude súhlasiť obvodný banský úrad, ktorého stanovisko je pri doplnkoch územného plánu povinné.
Proti bude aj držiteľ prieskumného územia na Jahodnej, spoločnosť Ludovika Energy, dcéra kanadskej European Uranium Resources.
Firma prehlasuje, že ťažba a spracovanie uránu pri kompletnom umiestnení v podzemí je možná bez významnejšieho vplyvu na životné prostredie.
Pripomienky aj ochranárovUž verejné prerokovanie materiálu, ktoré bolo tento týždeň, ukázalo, že napriek zákazu ťažby majú výhrady aj mimovládni aktivisti.
Nepáči sa im napríklad to, že doplnok územného plánu jasne nedefinuje, čo sú rádioaktívne nerasty.
„Urán sa vyskytuje spoločne s ďalšími nerastmi ako zmesová ruda. Môže sa stať, že niekto príde na Jahodnú ťažiť meď, ktorú územný plán nezakazuje, a s ňou bude ťažiť aj urán,“ tvrdí Jozef Krizan z košickej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
Preto je podľa neho dôležité v lokalite Jahodnej zakázať akúkoľvek banskú činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári