Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:01

Varholíková dostala za tragickú nehodu šesť rokov, ide do domácej väzby

Košičanka Eva Varholíková - Rezešová spôsobila na maďarskej diaľnici nehodu so štyrmi obeťami.

(Zdroj: Judita Čermáková)

Varholíkovú súd neprávoplatne odsúdil na šesť rokov za to, že nezodpovednou jazdou usmrtila štyroch ľudí. Potom ju poslal do luxusu, na aký bola zvyknutá na slobode.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

BUDAPEŠŤ. So vztýčenou hlavou a kamenným výrazom tváre si Eva Rezešová – Varholíková v piatok vypočula verdikt, že opitá a vo vysokej rýchlosti spôsobila dopravnú nehodu, pri ktorej v auguste 2012 zhoreli na maďarskej diaľnici štyria ľudia.

Súd jej zároveň nariadil zákaz riadenia motorových vozidiel na dobu piatich rokov. Odsúdená bude musieť uhradiť súdne trovy vo výške 5,68 milióna forintov (19 159 eur).

Sudkyňa okresného súdu Ágnes Fülöp pokojným hlasom Košičanke takmer štyri hodiny vysvetľovala, prečo je vinná a vo väzení má stráviť šesť rokov.

Keď skončila so zdôvodňovaním rozsudku, na návrh obhajcu rozhodla, že obžalovaná pôjde do domácej väzby.

Po oznámení, že súd nariaďuje okamžite prepustenie a odvolanie prokurátora proti tomuto rozhodnutiu nemá odkladný účinok, Varholíková pozrela na advokáta a rozplakala sa.

Sudkyňa vyhlasuje rozsudok. Foto k článku: Judita Čermáková

S e-náramkom, ale v apartmáne

Potom už len znova a znova prikyvovala sudkyni, ktorá jej opisovala aké obmedzenia, vrátane elektronického náramku na kontrolu pohybu, musí počas pobytu v luxusnom apartmánovom komplexe v centre Budapešti s výhľadom na Dunaj strpieť.

„Nariaďuje sa technické zariadenie na vaše sledovanie, tiež budete neustále pod dohľadom polície, aby bolo zabránené možnému úteku,“ hovorila sudkyňa.

Varholíková bude na konkrétnej adrese pobytu, ktorú nesmie opustiť, ale môže tu prijímať návštevy, do rozhodnutia odvolacieho súdu.

To znamená, že ak sa rozsudok nad ňou stane právoplatným a bude nariadený výkon trestu, vráti sa do klasického väzenia.

Zavážila aj kožná choroba

Druhostupňový súd musí rozhodnúť o odvolaniach obhajcu aj prokurátora.

Prvý žiadal oslobodenie v celom rozsahu, druhý považuje trest za nízky a nesúhlasil s tým, že Košičanka bola v jednom bode obžaloby, ktorý jej kládol za vinu trestný čin ohrozenia cestnej premávky, oslobodená.

Podľa súdu sa nedokázalo, že šoférka BMW niekoľko kilometrov pred zrážkou malý fiat oslepovala diaľkovými svetlami a vytláčala ho na krajnicu.

Práve tým, že nebol uložený súhrnný trest za dva trestné činy, čo by znamenalo vyššiu sadzbu, súd zdôvodnil domácu väzbu. Ďalším dôvodom je podľa sudkyne Varholíkovej ochorenie psoriáza.

Po rozhodnutí o domácej väzbe Varholíkovej priamo v súdnej sieni zložili putá.

Slzy v očiach pritom nemala len Košičanka, ale aj príbuzná obetí, ktorej pri havárii zahynuli obaja rodičia.

Odchod zo súdu. Už bez pút.

Policajný prevoz za rodinou

Očividne dojatá bola matka obžalovanej, vdova po niekdajšom privatizérovi VSŽ Alexandrovi Rezešovi, ktorá predtým verdikt o vine a väzení pre jej dcéru prijala bez akýchkoľvek viditeľných emócii.

Varholíkovú si na súde prevzal policajt z 13. budapeštianskeho okrsku, kde v prestížnej štvrti Marina Part (Pobrežie Marina) Rezešovci dávnejšie kúpili byt.

Vzápätí ju do jednej z troch novostavieb s názvom Prestige Towers previezlo osobné policajné auto v sprievode dodávky.

Košičanka sa do apartmánu, kde ju už čakali príbuzní, dostala ukrytá pred kamerami podzemnou garážou a odtiaľ výťahom. Pred hlavný vchod sa postavili dvaja policajti a novinárov nepustili ani do vestibulu.

V maďarských médiách sa v tejto súvislosti objavili správy o súdnom procese na prvom stupni s titulkami ako "Rezešová môže oslavovať: smer väzenie-hotel", "Slovenskú miliardárku to vyšlo lacno" či "Rezešová môže ísť domov".

Komerčná televízia ATV urobila na budapeštianskych uliciach miniprieskum, v ktorom väčšina opýtaných vyjadrila názor, že rozsudok je príliš mierny, za primeraný by považovali 8-10 rokov väzenia.

Komplex, kde bude Varholíková v domácej väzbe.

Čo je v rozsudku

Trest si má Varholíková odsedieť vo väzení s najmiernejším režimom

Súd určil, že podmienečne prepustená môže byť po odpykaní si dvoch tretín trestu. To znamená, že ak rozsudok potvrdí odvolací súd, slobodná bude v auguste 2016

Bol jej uložený aj päťročný zákaz šoférovania

Štátu by mala zaplatiť trovy trestného konania vo výške 5,6 miliónov forintov (vyše 19 tisíc eur)

Na maďarskej diaľnici šla v noci na niektorých úsekoch priemernou rýchlosťou až 175 kilometrov za hodinu, väčšinou v ľavom pruhu

V priebehu 40 minút jazdy alkohol v jej tele stúpol, preto nie je vylúčené, že z fľaše vodky, ktorú mala v aute, si odpíjala po zastávke na čerpadle, kde natankovala

Súd odmietol obranu o pití vodky po nehode v BMW aj preto, lebo z prevráteného auta šoférka vyliezla podľa svedka za menej ako dve minúty

Rozbil aj verziu o užití kvapiek na kašeľ obsahujúcich alkohol tým, že toxikologické testy nezistili v tele vodičky látky z tohto lieku

Podľa súdu fiat pred zrážkou začal obiehať kamión, keď bolo BMW za ním len 27 metrov. Pre túto chybu maďarského vodiča by Varholíková pravdepodobne narazila do malého auta aj pri povolenej rýchlosti 130, no nepoškodila by ho tak, že by začalo horieť.

„Iba ten šofér môže očakávať, že ostatní účastníci cestnej premávky dodržiavajú dopravné predpisy, ktorí sami jazdia v súlade s nimi,“ povedala k tomu sudkyňa.

Súd uznal ako poľahčujúce okolnosti doterajšiu bezúhonnosť obžalovanej, starostlivosť o dve deti, zdravotný stav (psoriázu) a spoluvinu vodiča fiatu na nehode.

Chronológia kauzy

21. augusta 2012 - Občianka SR Eva Varholíková spôsobila na maďarskej diaľnici M3, na 44. kilometri v smere na Budapešť, nehodu. Približne o 04.00 h zozadu narazila do fiata, ktorý po následnom náraze do zvodidiel začal horieť. V osobnom aute značky Fiat Punto, do ktorého narazilo BMW so slovenským evidenčným číslom, zhoreli traja ľudia. Pri nehode, ktorú spôsobila žena za volantom BMW, štvrtý cestujúci fiata utrpel ťažké zranenie a ľahšie mala aj vinná vodička. Slovenka na diaľnici M3, na 44. kilometri smerom na Budapešť, za volantom zrejme zaspala a zozadu narazila do fiata, ktorý po následnom náraze do zvodidiel začal horieť. Tri osoby v aute zhoreli; 54-ročnej žene sa podarilo z horiaceho vozidla vyliezť, utrpela však popáleniny druhého a tretieho stupňa, v kritickom stave ju previezli do budapeštianskej vojenskej nemocnice. Telá obetí nehody vyslobodili z vraku hasiči po uhasení požiaru. Košičanka bola v čase havárie pod vplyvom alkoholu. Expertíza neskôr potvrdila, že v krvi vodičky bolo v čase nehody 1,5 promile alkoholu.

23. augusta 2012 Súd okolia Budína rozhodol o vzatí slovenskej občianky do vyšetrovacej väzby, väzba bola stanovená na dobu 30 dní; verdikt ešte nebol právoplatný. Súd odmietol návrh obhajcu na domácu väzbu a na prepustenie na kauciu. Verdikt súd odôvodnil možnou hrozbou úteku a schovávania sa podozrivej.

23. augusta 2012 Počet obetí nehody stúpol na štyri. V budapeštianskej vojenskej nemocnici podľahla zraneniam 54-ročná žena, ktorá ako jediná dokázala po nehode vyliezť z horiaceho auta, traja ďalší vo vraku vozidla zhoreli.

28. augusta 2012 Varholíková, ktorá čelila podozreniu zo spôsobenia nehody s bilanciou štyroch obetí, zostala vo vyšetrovacej väzbe. Rozhodol o tom na druhom stupni Tribunál okolia Budapešti. Odvolací súd pri verdikte v prípade vodičky potvrdil rozhodnutie vyšetrovacieho sudcu na prvom stupni. Podľa neho hrozil útek a schovávanie sa podozrivej.

30. augusta 2012 Maďarská polícia zverejnila popis vodiča nákladného vozidla, ktorý mohol byť svedkom tragickej nehody Varholíkovej. Podľa vyhlásenia veliteľstva polície Peštianskej župy sa počas vypočúvania svedkov objavili informácie, že k havárii, ktorá sa stala nadránom o 04.45 h, môže mať relevantné informácie maďarský kamionista. Medzičasom rodina Rezešovcov prostredníctvom obecnej samosprávy ponúkla rodinám zosnulých peniaze, ktoré však smútiaci odmietli.

17. septembra 2012 - Svedok augustovej dopravnej nehody Varholíkovej v Maďarsku, po ktorom pátrala tamojšia polícia, konečne vypovedal a výrazne priťažil väznenej vodičke zo Slovenska. Svedok - vodič kamióna - vypovedal, že už niekoľko kilometrov pred osudnou nehodou sa dalo očakávať, že dôjde k nešťastiu. Asi desať kilometrov pred miestom havárie - pri čerpacej stanici - došlo k sporu medzi vodičkou BMW zo Slovenska a posádkou Fiata Punto pre uvoľnenie jazdného pruhu. Keď fiat napokon prešiel do iného pruhu, druhé vozidlo ho údajne tlačilo z cesty. Aj keď sa vodič fiata sťahoval až k samotnej krajnici, BMW ho vraj nasledovalo a neustále vytváralo naň tlak, až kým nedošlo k nešťastiu.

18. septembra 2012 - Varholíková zostala vo väzbe. Rozhodol o tom Okresný súd v Budapešti. Predĺžili jej vyšetrovaciu väzbu do 23. decembra 2013.

december 2012 - Varholíková dala rodine zosnulých sumu okolo piatich miliónov forintov (17 140 eur) ako príspevok na pohreb. Rodina však uviedla, že bude požadovať od Varholíkovej náhradu majetkovej a nemajetkovej ujmy v celkovej výške 40 miliónov forintov (137 122 eur); príspevok poskytnutý na pohreb ale nebol súčasťou požadovanej náhrady.

14. februára 2013 - Maďarská polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Varholíková.

10. mája 2013 - Okresná prokuratúra okolia Budína prevzala od polície vyšetrovací spis s návrhom na vznesenie obvinenia Varholíkovej. Prokuratúre zaslalo veliteľstvo polície Peštianskej župy po oboznámení sa s jeho obsahom. Žena čelila podozreniu z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb. Podľa vyšetrujúcich orgánov bolo dokázané, že vodička bola pri nehode pod vplyvom alkoholu; išlo o významný moment, pretože obhajoba tvrdila, že Eva V. si z fľaše vodky v aute odpila vplyvom šoku až po havárii.

17. mája 2013 - Okresná prokuratúra okolia Budína vzniesla obvinenie voči Varholíkovej. Žena je obvinená z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb.

14. augusta 2013 - Varholíková začala popíjať alkohol už 20. augusta 2012 - deň pred tragickou haváriou. Vo vyšetrovacom spise je uvedené, že Slovenka začala popíjať pivo a víno už okolo poludnia. Vo výpovedi však uviedla, že z fľaše vodky, ktorú našli v aute, sa napila až po nehode, pretože bola veľmi rozrušená. Vzorky krvi od ženy odobrali dvakrát a vzorku moču raz. Tri odbery preukázali rôznu hladinu alkoholu, pričom táto hodnota každým odberom stúpala. Podľa interného lekára Istvána Kóczána to znamená, že sa alkohol postupne vstrebával v žalúdku. Vyšetrovanie potvrdilo, že v krvi vodičky bolo v čase nehody 1,5 promile alkoholu, čo je stav strednej opitosti.

27. augusta 2013 - Súdny proces s Varholíkovou sa začal v budove Súdu pre okolie Budapešti. Obvinená v úvode pojednávania odmietla vypovedať. Vyhlásila iba, že ani v jednom z dvoch bodov obžaloby sa necíti byť vinnou. Obvinenú predviedli do budovy súdu v putách príslušníci väzenskej stráže. V rámci úvodného dňa pojednávania vypovedali svedkovia a súdni znalci.

29. augusta 2013 - Vypočutím ďalších ôsmich svedkov pokračoval proces s Varholíkovou. Obhajca obvinenej Péter Novák navrhol ďalšiu expertízu, ktorá by prostredníctvom záznamu kamery z diaľnice vyvrátila obvinenie Varholíkovej z trestného činu ohrozenia cestnej premávky.

3. septembra 2013 - Vypočutím dopravných znalcov pokračoval proces.

5. septembra 2013 - Lekári urobili niekoľko chýb v procese zisťovania alkoholu v krvi Varholíkovej. Na Súde pre okolie Budapešti vypočuli v rámci štvrtého dňa pojednávania dvoch lekárov a záchranára, ktorí sa po nehode na maďarskej diaľnici M3 stretli ako prví s obvinenou Slovenkou. Z výpovedí vyplynulo, že síce viaceré testy preukázali vyše jedného promile alkoholu v krvi Varholíkovej, dvaja lekári ale pri odbere krvi urobili viacero chýb. Prvý test, ktorý preukázal alkohol v organizme vodičky, urobil na mieste nehody policajt krátko po havárii.

Po prevoze Slovenky do nemocnice v Hatvane lekár nariadil najskôr röntgenové vyšetrenie, až potom jej odobral krv. Podľa sudkyne polhodinové zdržanie mohlo skomplikovať dokazovanie požitia alkoholu a viedlo k nepresnostiam. Jeden z ošetrujúcich lekárov vyhlásil, že pred odberom krvi a moču musel najskôr pacientku vyšetriť. V jej dychu necítil alkohol a správanie Slovenky bolo podľa jeho vyjadrenia konsolidované, aj keď tvrdila, že si nehodu nepamätá. Záchranár, ktorý zasahoval po nehode a previezol Varholíkovú do nemocnice, v správe uviedol, že síce jej dych nebol čistý, ale to mohlo byť spôsobené mnohými faktormi, napríklad aj zjedením cukríkov. Kvôli silnému dymu na mieste havárie to podľa jeho slov nebolo možné špecifikovať.

Expriateľ Varholíkovej Erik Fischer, ktorý mal vypovedať pred súdom, sa na pojednávanie nedostavil s odvolaním sa na zaneprázdnenosť. Sudkyňa nariadila jeho opätovné predvolanie spolu s ďalšími dvoma svedkami.

11. septembra 2013 - Ani štyria experti nevedeli na súdnom pojednávaní dokázať, že Varholíková spôsobila v auguste 2012 nehodu pod vplyvom alkoholu. To, že Slovenka pila alkohol, je fakt. Ale či pred haváriou, alebo až po nej - ako to tvrdí ona - nie je jasné. Matka Varholíkovej zaplatila v týchto dňoch pozostalým štyri milióny forintov (13.358 eur). Išlo iba o zálohu, príbuzní obetí si totiž chcú uplatniť nárok na odškodnenie v rámci občianskeho sporu po ukončení teraz prebiehajúceho trestnoprávneho sporu.

13. septembra 2013 - Vodič kamióna, ktorý je svedkom číslo šesť, pred súdom v Budapešti vyhlásil, že niekoľko kilometrov pred haváriou vozidlo značky BMW so slovenským evidenčným číslom ohrozovalo v ľavom jazdnom pruhu pomalšie idúci malý fiat. Obhajca obvinenej Péter Novák zo záznamov diaľničnej kamery vyzdvihol skutočnosť, že fiat sa dvakrát priblížil k deliacej čiare vozovky bez použitia smerovky, čo síce neznamená, že v čase nehody nezapla smerovky, ale dokázať to bude možné iba veľmi ťažko.

25. septembra 2013 - Súd vytýčil ďalšie pojednávania. Súd okrem iného odmietol podanie obžaloby, ktoré sa týkalo žiadosti o novú lekársku expertízu. Súd tiež odmietol dve podania obhajoby, ktorá iniciovala zapojenie psychologického znalca do procesu a žiadala zverejnenie výpovede svedka Erika Fischera zo súdneho procesu na Slovensku v kauze umiestnenie dieťaťa obvinenej. Bývalého partnera obvinenej Fishera súd opäť predvolá vypovedať, v doterajšom priebehu procesu totiž súdnu výzvu neuposlúchol. Súd akceptoval požiadavku obhajoby, ktorá iniciovala ďalšiu technickú expertízu a rozhodol, že znalci musia vypracovať nový posudok s analýzou nehody.

21. októbra 2013 - Varholíková neuháňala v osudnom čase po diaľnici M3 sama. Išiel totiž za ňou autom jej vtedajší druh Lukáš Trnovský, ktorý mohol byť od nej vzdialený zhruba 30 kilometrov. Vyplývalo zo zoznamu hovorov v mobilnom telefóne Varholíkovej. Muž jej priebežne volal: otázkou je, či naháňačka zohrala úlohu v havárii. Žena od 03.48 h s ním hovorila vyše jednej minúty a pravdepodobne vedela, že ide za ňou. Z lokalizácie ďalších iniciovaných, ale Varholíkovou neprijatých hovorov, vyplynulo, že Trnovský mohol byť za ňou vzdialený zhruba 25 kilometrov.

29. októbra 2013 - Prezentovaním nových posudkov s analýzou nehody pokračovalo pojednávanie kauzy. Súd v rámci pojednávania vypočul znalcov po tom, čo v septembri akceptoval požiadavku obhajoby, ktorá iniciovala ďalšiu technickú expertízu. Súd nariadil vypracovanie nového posudku s analýzou nehody. Žiadosť o možnosť prepustenia na kauciu, prípadne uvalenie domácej väzby, ktorú predložila Varholíková, Okresný súd v Gödöllö zamietol. Ukončil sa proces dokazovania.

19. novembra 2013 - Obvinená tesne pred pojednávaním nečakane doplnila svoju výpoveď a vyhlásila, že bezprostredne pred nehodou bola náhle oslepená. Maďarský prokurátor považuje obvinenie Varholíkovej za vlaňajšiu dopravnú nehodu za dokázané. Vyplynulo to zo záverečnej reči obžaloby. Tvrdenia vo výpovedi Varholíkovej nemožno vnímať ako dôkaz, pretože obsahujú množstvo nepravdepodobných vecí. Vyhlásil to v záverečnej reči právny zástupca pozostalých štyroch obetí nehody Ádám Hantos.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 4. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 923
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 136
 3. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 16 771
 4. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 249
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 9 212
 6. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 407
 7. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 6 993
 8. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 6 892
 9. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 6 754
 10. BUBO ponúka zľavu pre zaočkovaných 6 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa primátora na starostlivosť o cesty mimo mesta doplácajú Košičania.

Mesto zatiaľ nechce predať župe parcely na hokejový štadión.

10 h
Zadržanie Radovana V. v Jaklovciach.

Najvyšší súd zrušil väzbu Radovana V.

10 h
Prípadom krstnej dcéry pani Daše sa zaoberá Okresný súd v Humennom.

Myslí si, že by súd mal nariadiť krstnej dcére ústavnú liečbu.

10 h
Deviataci v týchto dňoch absolvujú prijímačky na stredné školy.

Viacerí žiaci budú mať náhradné termíny.

10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Trestu sa vyhli viacerí politici.

16 h
India je v mimoriadne náročnej situácii. Na snímke príbuzný jednej z obetí ochorenia Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili 384-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 886 obetí.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop