KOŠICE. Sťažoval sa na silné bolesti brucha a opakované zvracanie.
Lekár na urgentnej chirurgickej ambulancii v košickej univerzitnej nemocnici 30. júla 2010 namiesto zapáleného pankreasu diagnostikoval 49-ročnému Petrovi tráviace ťažkosti. Asi o tri týždne – 19. augusta pacient v nemocnici zomrel.
Lekár Ladislav M. podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nevyšetril pacienta v dostatočnom rozsahu. Pri prehliadke mu ohmatal brucho, vypočul si pohyb čriev fonendoskopom a poslal ho na röntgen.
„U pacienta nebolo vykonané komplexné objektívne vyšetrenie, nebola vyšetrená teplota tela, krvný tlak a pulz, neboli ordinované štandardné dostupné laboratórne hematologické a biochemické vyšetrenia krvi, moču ani ultrazvukové vyšetrenie brucha, “ píše sa v oznámení o výsledku šetrenia.
Tieto úkony by podľa úradu spresnili diagnózu a umožnili by včasnú a správnu liečbu.
Dve injekcie
Doktor podal Petrovi injekciu proti bolesti a vracaniu, odporučil mu diétu a poslal ho domov.
„Liečili sme zápchu. Vypil litre čaju, čo sa pri zapálenom pankrease nesmie. Každý hlt ho zabíjal. Jedol trochu suchárov. Bol veľmi vysilený a mal stále bolesti,“ spomína si na Petrove posledné chvíle doma partnerka Jana.
Po víkende nasledovalo ďalšie vyšetrenie na inom pracovisku nemocnice. Testy potvrdili akútnu pankreatitídu a následne najťažšiu formu zápalu podžalúdkovej žľazy.
Nepomohla ani okamžitá hospitalizácia. Petrovi postupne odumieral pankreas. Do tela sa mu začali vyplavovať tráviace enzýmy, ktoré žľaza produkuje, až došlo k otrave krvi.
Ležal na jednotke intenzívnej starostlivosi, neskôr na ARO, podstúpil operáciu. Petrovi zlyhalo viacero vnútorných orgánov. Zomrel na následky ťažkého septického šoku.
Doplňujú sa dôkazy
Prípadom sa zaoberá polícia. Vyšetrovateľ začal ešte v roku 2011 trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.
Lekár na policajnom výsluchu vypovedal, že na ultrazvuk brucha ho neposlal, pretože „toto vyšetrenie by nič neukázalo, nakoľko pankreas leží pod črevami“.
Potrebné podľa neho neboli ani laboratórne testy, pretože takzvané pankreatické enzýmy by sa v tom čase neprejavili.
Ladislav M. tvrdil, že Janu upozornil, aby pri zhoršení Petrovho stavu prišli na kontrolu. Jana hovorí, že do kontaktu s lekárom neprišla, pretože ju záchranári odmietli zobrať sanitkou do nemocnice.
Lekár priznal, že pri zapálenom pankrease sa nesmie piť ani jesť. Jeden či dva sucháre denne nemohli podľa neho vyvolať také zhoršenie, že by Peter zomrel. „Pri prijímaní tekutín vo väčšom množstve sa dá predpokladať, že to neprospelo.“
Vyšetrovanie nie je ukončené. „Na základe pokynu prokurátora prebieha doplnenie znaleckého dokazovania,“ vysvetľuje hovorca košickej polície Alexander Szabó.
Dva posudky
Vypracované boli dva znalecké posudky. Jeden sa prikláňa k tomu, že Petrovi by v ďalšej liečbe pomohlo, ak by bol pri prvej návšteve nemocnice správne diagnostikovaný.
Spracovatelia druhého posudku sa vyjadrili, že vývoj pankreatitídy je ťažko predvídateľný, a preto možno len hypoteticky predpokladať, že nesprávna diagnóza znížila pravdepodobnosť úspešnej liečby.
Jana je presvedčená, že by Petrovi včasná diagnostika pomohla. Odvoláva sa na odborné medicínske články lekárov z chirurgickej kliniky univerzitnej nemocnice. Tí sa vyjadrujú, že riziko úmrtnosti sa pri ťažkej forme pankreatitídy „znižuje jej skorým rozpoznaním a promptnou a primeranou liečbou...“
Odišiel do dôchodku
Viacerí lekári sa jej odmietli k prípadu vyjadriť, rovnako aj súdnoznalecká organizácia, ktorá má zmluvu s univerzitnou nemocnicou. „Počas troch rokov som sa stretla s neuveriteľnou arogantnosťou voči ľudskému životu a proti tomu budem bojovať. Na druhej strane ďakujem lekárom, hlavne na ARO, ktorí pre Petra urobili maximum.“
Ladislav M. odišiel v roku 2011 do dôchodku. Zdravotníckemu zariadeniu udelil úrad za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť pokutu 500 eur. Výšku pokuty určil podľa „závažnosti zistených nedostatkov a ich následkov“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári