BUDAPEŠŤ. Príbuzní štyroch maďarských obetí v kauze vlaňajšej nehody Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej zvažujú sťažnosť pre piatkový mierny rozsudok.
Podľa pozostalých totiž policajti urobili pri vyšetrovaní na mieste nehody množstvo chýb, pre ktoré súd nemohol vziať do úvahy viaceré dôkazy, uviedol dnes spravodajský server Hír24.
Polícia urobila niekoľko pochybných krokov
Server podrobne analyzuje kroky polície a cituje obhajcu Slovenky Pétera Nováka, podľa ktorého polícia napríklad neanalyzovala záznamy bezpečnostnej kamery z benzínového čerpadla, ale na ich základe obvinila Vrholíkovú z trestného činu ohrozenia cestnej premávky.
Analýzou, ktorú dal vypracovať advokát obvinenej, bola možnosť spáchania tohto trestného činu - ohrozovania blikaním či vytláčaním auta obetí z jazdného pruhu ešte pred osudnou haváriou - vyvrátená, čo akceptoval súd i prokurátor.
Podľa servera ďalej chybu urobil policajt, ktorý vypočul Slovenku bezprostredne po nehode, pričom ju nepoučil o jej právach. Súd takto získané informácie preto napokon odmietol vziať do úvahy.
Problematický bol aj odber krvi, ktorý bol vykonaný neskoro a v nedostatočnom množstve, čím sa vlastne zabránilo tomu, aby sa získali presné údaje o tom, v akom stave obvinená riadila auto.
Polícia sa nevyjadrila
Právny zástupca pozostalých Ádám Hantos pre server uviedol, že za mierny rozsudok nesie sčasti zodpovednosť aj množstvo pochybení vyšetrovacích orgánov.
"Zvažujeme možnosť podania sťažnosti na ich činnosť," dodal Hantos, ktorý však zdôraznil, že aj napriek týmto chybám očakávali podstatne prísnejší trest a domáce väzenie považujú za neodôvodnené.
Polícia sa k otázkam prípadnej zodpovednosti za chyby vyšetrovateľov zatiaľ pre Hír24 nevyjadrila.
Varholíková. 21. augusta 2012 na diaľnici M3 narazila vo vysokej rýchlosti do vozidla značky Fiat Punto, v ktorom zahynuli traja ľudia.
Ďalšia žena v horiacom aute utrpela ťažké poranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahla.
Slovenku Okresný súd v Gödöllö odsúdil v piatok 22. novembra na šesť rokov väzenia v nápravnovýchovnom ústave s najmiernejším stupňom stráženia za trestný čin spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb.
Súd nariadil odsúdenej zákaz riadenia motorových vozidiel na obdobie piatich rokov a vyhovel jej žiadosti o domácu väzbu. Spod obvinenia z trestného činu ohrozenia cestnej premávky ju súd oslobodil.
Proti verdiktu sa odvolali prokurátor i obhajca, rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Prokurátor sa odvolal aj proti domácej väzbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári