VÝCHOD. Počet infikovaných HIV a v štádiu AIDS na východnom Slovensku sa za posledný rok nezmenil, ustálil sa na 52 osobách. Väčšinou ide o mužov - homosexuálov.
Hlavnou príčinou prenášania nákazy je promiskuita. Jeden z východniarov udával až 4-tisíc sexuálnych partneriek. Ochorenie si nevyberá len promiskuitných ľudí.
Slovenskou raritou je zrejme mladá východniarka, ktorá sa nakazila počas prvého sexu.
Jedenásť pôrodov
Pohlavný styk je podľa prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a univerzitnej nemocnice Pavla Jarčušku jednou z najčastejších príčin, ale nie jedinou. „Jeden z pacientov tvrdí, že sa mohol nakaziť pri tetovaní, ale dokázať to nevieme.“
K nákaze cez injekčnú striekačku v komunite narkomanov dochádza na Slovensku len v malom percente prípadov.
Vekový priemer infikovaných východniarov je 35 - 40 rokov. Najstarší pacient má 65, najmladšia pacientka 17 rokov. V košickej univerzitnej nemocnici sa narodilo 11 bábätiek HIV pozitívnym mamám, vírus sa nepotvrdil u žiadneho.
Oddialiť AIDS
Liečba ochorenia napreduje, ale vyliečiť sa z neho nedá. „Pribúdajú nové lieky, ktoré sú bezpečné, kvalitné, ale aj finančne náročné. Dnes je HIV rovnako dobre manažovateľné ako iné chronické ochorenia, napríklad diabetes druhého typu,“ vysvetľuje profesor Jarčuška.
Vďaka pokroku v medicíne podľa neho môže človek, ktorý sa nakazil v 25-ich rokoch, žiť ďalších 40 rokov.
Aj údaje z Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2013 - 2016 potvrdzujú, že HIV pozitívni prežívajú dlhšie ako v minulosti. „Správne nastavená liečba odďaľuje nástup klinických príznakov ochorenia AIDS. Dodržiavaním účinného liečebného režimu sa riziko prenosu HIV môže znížiť až o 96 percent, čo z antivírusovej liečby robí účinný preventívny nástroj.“
Posun i obmedzené možnosti
Liečba sa v posledných rokoch výrazne posunula. V materiáli národného programu sa zároveň píše, že liečebné možnosti sú naďalej obmedzené.
„Liečbou sa vírus z tela neodstraňuje. Liečba je náročná na spoluprácu a komunikáciu lekára s pacientom. Lieky a terapeutické postupy sa môžu meniť, preto je náročná aj z finančného hľadiska.“
Na Slovensku bol prvý prípad HIV diagnostikovaný v roku 1985. Odvtedy až do septembra tohto roku je infikovaných 483 ľudí, 70 z nich je v štádiu AIDS a 49 zomrelo. Najviac HIV infikovaných žije v Bratislavskom kraji.
Ak si to pacient žiada, sú testy na HIV anonymné. Prvý decembrový je na celom svete už 25 rokov známy ako Svetový deň AIDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári