Raši chce diskutovať s Košičanmi, ako zredukovať 22 mestských častí. Že môže zmeškať lehotu, si myslelo aj ministerstvo. Po dohode s mestom zmenilo názor.
KOŠICE. Verejnú diskusiu o usporiadaní mestských častí organizuje magistrát v pondelok 2. decembra o 17. hod.
Pozvánku zverejnili s tým, že snaha vedenia mesta znížiť počet mestských častí pokračuje a názor ľudí chcú poznať ešte pred decembrovým zastupiteľstvom.
To je podľa radných posledné, na ktorom musí byť prijaté rozhodnutie, ak majú zmeny platiť už od ďalšieho volebného obdobia, ktoré sa začne koncom roka 2014.
„Zaujíma nás, čo si myslia Košičania. Majú čo povedať k tomu, ako by mali byť mestské časti usporiadané,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši (Smer), ktorý deklaruje redukciu 22 mestských častí ako jednu zo svojich priorít.
Avizoval, že v decembri musia rozhodnúť a na mestských častiach ušetriť, lebo ak ich ostane 22, nebude ani na ich prevádzku, budú zbytočné a skončia aj samy.
Vnútro: Lehota končila včera
Podľa zákona o Košiciach návrh nariadenia, ktorým môžu poslanci zrušiť či zlúčiť mestské časti, nemožno predložiť v poslednom roku 4-ročného volebného obdobia. Najbližšie zastupiteľstvo zasadne 16. 12. 2013. Voľby boli 27. 11. 2010.
Kedy teda začína plynúť posledný rok volebného obdobia, čiže odkedy sa už nedá meniť počet mestských častí? Podľa stanoviska ministerstva vnútra, ktoré si vyžiadal Korzár, je to už dnes – 29. 11.
„Deň po vyhlásení výsledkov volieb, 29. 11. 2010, bol začiatkom volebného obdobia. Posledný rok začína plynúť 29. 11. 2013,“ uviedla Michaela Paulenová z kancelárie ministra vnútra, Rašiho spolustraníka Róberta Kaliňáka.
Avšak podľa magistrátu sa dá nariadenie prijať až do 20. 12., lebo až vtedy má skutočne skončiť 3. rok volebného obdobia orgánov mesta.
„Štvorročné obdobie sa začína až zložením sľubu a ten primátor a poslanci zložili 21. 12. 2010,“ tvrdí hovorkyňa Martina Urik Viktorínová.
Ministerstvo zmenilo názor
Radnica dokonca odstránila aj rozpor s vyjadrením rezortu vnútra. To svoje pôvodné stanovisko pre náš denník zmenilo práve po konzultácii s košickým magistrátom.
„Ministerstvo si po dohode s právnikmi a mestom Košice problém s výkladom zákona vydiskutovalo a v tomto prípade je dôležité funkčné obdobie. Preto návrh nariadenia o zmene počtu mestských častí môže byť predložený na rokovanie zastupiteľstva do 20. 12. 2013,“ píše už ministerstvo v novom stanovisku, ktoré síce adresuje Korzáru, neposkytlo ho však priamo nám, ale len mestu. Až to ho preposlalo našej redakcii.
Poslanec: Nejednoznačné
Inak vidí lehoty právnik, poslanec a člen legislatívno-právnej komisie Košíc Michal Kočiš (KDH): „Zákony rozlišujú pojmy volebné obdobie a funkčné obdobie, tie nie sú nevyhnutne totožné.“
Myslí si, že v prvom prípade rozhoduje deň konania sa volieb a v druhom deň zloženia sľubu.
Dodal, že právna úprava nie je jednoznačná a s konečnou platnosťou môže rozhodnúť len súd.
„Úlohou mesta je však zabezpečiť, aby Košičania neboli vystavení zbytočným právnym rizikám a aby bol návrh na zlúčenie mestských častí predložený v dostatočnom predstihu,“ doplnil poslanec.
Mestské časti sa môžu brániť
„Ak by nejednoznačnosť lehôt mala byť úplne poslednou možnosťou, ako napadnúť a zvrátiť naše prípadné zlúčenie s inou mestskou časťou, nemôžem ju vylúčiť,“ vyjadril sa starosta Krásnej Vladimír Saxa (KDH). Ten predložil mestu petíciu s vyše tisíc podpismi obyvateľov za zachovanie samostatnej mestskej časti. Aj tú majú mestskí poslanci prerokovať v decembri.
Saxa avizuje, že ak by zastupiteľstvo v rámci zlučovania mestských častí siahlo aj na Krásnu, určite ako prvé využijú miestne referendum, ktorým jej obyvatelia môžu rozhodnutie mesta odmietnuť a ich veto sa už nedá prelomiť.
Práve pre možné blokačné referendá Raši vyhlásil, že ak budú starostovia proti, žiadne zmeny nakoniec nenavrhne. Tie pritom väčšina starostov stále nechce. Aké zlučovanie chce teda Raši predložiť, mesto ešte neprezradilo.
„O definitívnom návrhu má primátor informovať Radu staroostov 5. 12.,“ povedal jej predseda Rudolf Reštei (nezávislý) zo Šace.
Rušenie mestských častí
Argumentujú Dánskom i Nórskom
„Štruktúra samosprávy Košíc je predimenzovaná a peniaze určené pre mestské časti sa často k občanom ani nedostanú, väčšina ide na chod mestských častí, odmeny poslancov či plat starostu. Väčšina Košičanov aj ja si myslíme, že 22 mestských častí v Košiciach je veľa. Redukcia na polovicu a menej by bola akceptovateľným riešením,“ deklaroval košický primátor Richard Raši (Smer) nedávno.
V roku 2010 stálo 357 košických poslancov, 751 úradníkov, 22 starostov a primátor asi 16 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov.
Podľa prepočtov magistrátu sú náklady na chod orgánov mestských častí ročne 7,5 milióna eur a mesta 9 až 10 miliónov.
Radnica podporuje redukciu mestských častí i príkladom Dánska, ktoré malo 2 000 obcí a zákonom to zmenilo na 279 právnych subjektov, Nórsko ich má 300 a Slovensko skoro 3 000 (obcí, miest a mestských častí). Pritom všetky 3 štáty majú asi po 5 miliónov ľudí.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári