KOŠICE. V ére samostaného Slovenska čelilo obvineniu zo spáchania úmyselného trestného činu viacero košických advokátov.
Prvým odsúdeným sa stal až JUDr. Michal Roháč. Obvinený bol v roku 2003 a po desiatich rokoch ho Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu (čiastočne dokonaného a čiastočne v štádiu pokusu), sprenevery a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.
Podvod s vozňami
Trestné stíhanie súviselo s jeho funkciou správcu konkurznej podstaty skrachovanej lízingovej spoločnosti Tory Leas (TL) Košice. Mediálne najznámejší žalovaný skutok sa týkal predaja dvoch súprav železničných vagónov InterCity.
V období vedenia rezortu dopravy Alexandrom Rezešom ich Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) užívali vďaka lízingu od spoločnosti TL.
Za jeden vozeň si TL účtoval 26,2 miliónov Sk a železnice mali za všetkých 26 kusov vyplatiť 732,2 miliónov. Sumu postupne splácali, do konca lízingu im ostávalo zaplatiť 10 miliónov.
V decembri 2000 sa dostal TL do konkurzu. Roháč ako správca konkurznej podstaty uviedol konkurzných veriteľov úpadcu (Slovenskú kreditnú banku a Daňový úrad Košice IV) do omylu tvrdením, že vozňom hrozí zničenie alebo poškodenie.
Vylákal tak od nich súhlas na odpredaj súprav tvrdiac, že ich predá železniciam. Tie už dávnejšie avizovali, že by ich po skončení lízingu za účtovný zostatok kúpili.
Namiesto toho, aby Roháč splnil, čo avizoval, v júni 2001 predal 26 vozňov Realitnému domu Perín Chym pri Košiciach.
Firma, ktorá vznikla iba mesiac pred predajom, ich získala za 10,05 milióna Sk. ŽSR tak de facto prišli o už takmer vyplatené vozne, ktoré premávali na trati Košice - Bratislava v rýchlikoch Kriváň a Tatran.
Nový majiteľ vlastnil obe súpravy iba pár mesiacov. Železnice ich od neho koncom roka odkúpili za 22,14 milióna Sk, čím 26 vozňov o vyše 12 miliónov preplatili.
Falošné doklady
Okrem toho sa Roháč v spolupráci so súdnou tajomníčkou na Krajskom súde (KS) v Košiciach JUDr. Zuzanou Košťanskou dopustil sprenevery ďalšieho majetku spoločnosti TL.
Zamestnankyňa súdu mu v júni 2001 vyhotovila falošné opatrenie KS, v ktorom ten súhlasil s predajom pohľadávok TL mimo dražby.
Roháč, preukazujúc sa falošným dokladom, predal firme Weissberger pohľadávky TL za 2 milióny Sk.
Nová správkyňa konkurznej podstaty neskôr za tieto pohľadávky vymohla 67 miliónov. Škoda, ktorú Roháč s komplickou spôsobili, bola 65 miliónov Sk.
Aj v treťom skutku figurovala s Roháčom i súdna tajomníčka. Bez vedomia KS v júli 2001 vyhotovila falošné opatrenie, ktorým súd poskytol advokátovi odmenu 1,2 milióna Sk.
Na základe tohto dokladu bola Roháčovi z pokladne TL spomínaná suma vyplatená.
83 dní vo väzbe
Roháčovo trestné stíhanie sa na 10 rokov natiahlo aj preto, že orgány činné v trestnom konaní mali problém sa s ním skontaktovať.
Prestal sa ukazovať nielen vo svojej právnickej kancelárii na Hlavnej ulici v Košiciach, ale nedali sa mu doručiť ani predvolania na viaceré pojednávania, kde figuroval ako obhajca.
Napriek tomu sa Úradu špeciálnej prokuratúry v Bratislave podarilo vyšetrovanie ukončiť a spis odstúpiť na ŠTS v Banskej Bystrici. Sudca, ktorému bol prípad pridelený, takmer rok nedokázal doručiť Roháčovi obžalobu ani predvolanie na pojednávanie. Na advokáta vydal zatykač.
„Michala Roháča vzal sudca ŠTS do väzby 31. októbra 2012. Dôvodom bola obava, že ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu,“ informovala nás koncom roka 2012 hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.
Keďže Najvyšší súd Roháčovu sťažnosť zamietol, vo väzbe bol až do hlavného pojednávania ŠTS v januári 2013.
On i Košťanská vypovedať odmietli. Po treťom pojednávacom dni Roháča prepustili z väzby. Za mrežami strávil 83 dní.
Chcel dokázať nevinu
Advokát sa vrátil do Útulku sv. Františka z Assisi v Levoči, kde pred vzatím do väzby býval a zúčastňoval sa ozdravného pobytu.
Útulok poskytuje pomoc ľuďom, ktorí sa nachádzajú v ťažko riešiteľnej životnej situácii.
Okrem dochádzania na ŠTS bol Roháč viackrát v Košiciach. Raz sme ho stretli aj v budove košických súdov.
Sudkyňu i klienta bol pred pojednávaním informovať, že mu Slovenská advokátska komora pozastavila výkon advokácie.
„Pred ŠTS chcem dokázať svoju nevinu. Všetky úkony, ktoré som ako správca konkurznej podstaty urobil, boli vykonané so súhlasom súdu. Nerobil som nič protizákonné,“ povedal na margo obvinení. Viac dodať nechcel, aby „nejatril staré rany“.
Sudca bol však iného názoru a Roháča s Košťanskou uznal vinných. Hoci obom hrozilo až 12 rokov väzenia, advokátovi i bývalej súdnej tajomníčke vymeral 24 mesiacov s podmienečným odkladom na 5 rokov.
Roháčovi zároveň zakázal vykonávať advokátske povolanie a správcu konkurznej podstaty na 7 rokov. Nikto sa neodvolal, rozsudok je právoplatný.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári