Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Ak Richard Raši (Smer) chce byť za 23 rokov prvým primátorom Košíc, ktorý presadí zníženie počtu mestských častí, už vo štvrtok musí zverejniť svoj návrh.
Ten musí visieť 15 dní pred zastupiteľstvom, ale to môže zasadnúť najneskôr 20. decembra. V poslednom roku volebného obdobia, ktorý začne 21. 12., to už zákon zakazuje. Nové členenie Košíc by platilo od najbližších komunálnych volieb, ktoré budú asi v novembri 2014.
Pondelková verejná diskusia, ktorú Raši zvolal, mu v rozhodovaní veľmi nepomohla. Odzneli aj názory za zrušenie všetkých 22 mestských častí, aj za status quo. Viacerí kritizovali zvolanie diskusie na poslednú chvíľu, a tak pochybovali, že ich názory ešte zohľadnia.
Staromestský exstarosta a poslanec mesta Ján Süli (SDKÚ) poradil Rašimu na 22 mestských častí nesiahať.
„Inak vás budú ľudia považovať za čierneho Petra, zlého človeka a zradcu, bola by škoda obetovať sa za takúto vec.“
Raši má tri návrhy
Chod 22 úradov mestských častí, platy starostov a odmeny poslancov stoja ročne 7,5 milióna eur. Raši informoval, že má pripravené 3 návrhy. Ktorý preferuje, ani ktorý zajtra zverejní, neprezradil. Povedal, že môže byť predložené i variantné riešenie, z ktorého si poslanci vyberú jedno.
Tromi modelmi sú: zlučovanie len veľkých mestských častí po 2 susedných navzájom (odhad ročnej úspory 2,5 milióna eur), zlúčenie veľkých častí s blízkymi malými (2,1 milióna eur), alebo akoby návrat k piatim okresom – mestským častiam (4 milióny eur).
Ešte však nie je isté, či vôbec niečo Raši zajtra navrhne, a ak áno, či to v zastupiteľstve prejde.
Priznal totiž, že žiadny z návrhov stále nemá podporu Rady starostov, naopak, tá žiada pre mestské časti viac kompetencií.
Malé mestské časti hrozia referendami
So starostami sa ešte Raši stretne, chce dohodu. Ak totiž mesto schváli zlúčenie mestských častí, tie môžu zorganizovať miestne referendum a zlúčenie odmietnuť.
„Nemá význam robiť také rozhodnutie, ktoré by bolo odsúdené na zablokovanie v referende, ktoré by bolo mrhaním peňazí,“ viackrát v diskusii zopakoval Raši.
Naznačil, že na rozdiel od veľkých mestských častí, kde býva účasť nižšia, v malých reálne hrozí, že starosta zmobilizuje ľudí a v referende ich príde nadpolovičná väčšina, aby bolo platné a úspešné.
Ľudia sa na diskusiu vykašľali
Na diskusiu mesta, kde očakávali najmä ľudí z veľkých mestských častí, prišlo len 60 až 80 občanov, ale to už aj vrátane bývalých i súčasných starostov a poslancov.
„Nemilo ma to prekvapilo. Keď na zhromaždenie k téme, ktorá sa týka všetkých, príde 60 občanov, ktorí reprezentujú 200-tisíc ľudí, tak záujem asi nie je veľký. Napríklad v Džungli prišlo na miestne zhromaždenie k mestským častiam asi 200 občanov (asi tretina obyvateľov Džungle – pozn. red.),“ povedal Raši.
Primátor totiž požiadal starostov malých mestských častí, aby tiež urobili zhromaždenia s ľuďmi, zistili ich názor a uviedli aj počet prítomných na zhromaždení.
„Aj účasť reprezentuje názor...“ dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári