Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pochádzajúci zo Saudskej Arábie sa predviedli. Svojim kamarátom a kolegom dovolili nahliadnuť do ich zvykov, tradícií i do kuchyne.
KOŠICE. Dekan Leonard Siegfried tvrdí, že nie je zvykom, aby sa jednotlivé národy takto prezentovali.
„Ale saudskoarabskí študenti sú takí zomknutí, že s tým prišli sami. Dúfam, že budú motivovať aj iné národy k podobným akciám.“
Na Lekárskej fakulte UPJŠ sú početnou menšinou. V tomto akademickom roku ich tu študuje 59 z celkového počtu 763 zahraničných študujúcich v angličtine.
Pri vstupe na fakultu sa človek skutočne cítil ako v Arábii. Motívy tkaných kobercov na stenách, originálne čajové a kávové súpravy, dočasné tetovanie arabských znakov henou, videoprezentácie, ochutnávky a náučné informácie aj pre turistov. Arabskí študenti si na svojej prezentácii dali záležať.
„Keď som tu pred 6 rokmi prišiel, mnohí ľudia nevedeli ani kde je Saudská Arábia. Alebo mali o nás negatívnu mienku, z médií. Dnes je to už trocha lepšie, čoraz viac Slovákov u nás aj pracuje,“ hovorí Al-mutairi Omar (26), študent posledného ročníka medicíny.
Za manželku len moslimku
Na podobnú otázku o Slovensku sype z rukávu všetkých našich susedov, počet obyvateľov krajiny aj nášho hlavného mesta.
„V Košiciach sa nám žije veľmi dobre. Zvykli sme si tu. Zo začiatku síce bol problém dohovoriť sa, ale teraz už nie. Po anglicky hovorí veľa ľudí. Dokonca, keď idem domov na mesiac alebo dva, o chvíľu mi už začnú Košice chýbať.“
Z domu si do Košíc nosí iba originálne arabské korenie, ktoré vraj u nás nenájde. A ešte datle.
„Som z regiónu, kde sa rodia najlepšie datle na svete, preto sa ani nedajú porovnať s týmito v supermarketoch.“
Mladí študenti z arabských krajín sú už na miestne odhalené dievčatá zvyknutí.
„Rešpektujeme vašu kultúru, do ktorej sme prišli. Nemáme s tým problém. Aj keď sú Košičanky milé a priateľské, za manželku by som chcel len Arabku. Predsa len, sme úplne iná kultúra a náboženstvo. Nechcem, aby potom naše deti v tom mali zmätok.“
Skrývajú dlhé vlasy
Aj študentka Sukina (25) potvrdzuje, že iného ako moslima za manžela by neprijala. Na prezentáciu prišla spolu s kamarátkami zahalená od hlavy po päty v čiernom. Zdobilo ich ale farebné líčenie a šperky na rukách.
„Prvý rok, keď sme prišli, sme boli skutočne ako čudáci, ľudia na nás zízali. Ale dnes už počujeme skôr 'krásne, pekné'. Slová, ktoré sú pochvalou. Už nás berú normálne, možno aj preto, že je nás tu čoraz viac. Dnes sa už aj Slováci učia po arabsky, je to akoby módne.“
V bežné dni nosia arabské medičky klasické európske oblečenie, zakryté majú iba vlasy. Sukina, ktorej meno v preklade znamená pokoj mysle, si dala nedávno skrátiť svoje po pás dlhé vlasy.
„Ostrihala mi ich žena kaderníčka, muž by ich vidieť nemohol.“
Aj moslimky sledujú módu a tešia sa z nej. Sukina ukazuje fotku z dievčenskej párty, na ktorej má len minišaty.
„Keď sme len ženy spolu, obliekame sa veľmi moderne a príťažlivo.“
Na verejnosti však musia byť pred mužmi zahalené.
„Keď sa podarí, chcela by som si v Košiciach urobiť aj špecializáciu a žiť tu.“
Stan ako na púšti. Pútnici v ňom oddychovali.
Slané či sladké? Arabské dobroty hýrili farbami.
Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári