KOŠICE. Počas ani nie dvoch mesiacov v roku 1995 do malej miestnosti na Štefánikovej ulici v Košiciach prúdili denne stovky ľudí.
V prenájme ju mala spoločnosť Intercomerc, ktorá medzi prvými na Slovensku začala ponúkať predaj spotrebného tovaru na splátky.
Po osemnástich rokoch vyšetrovania polícia navrhuje pre podvod na takmer 24–tisíc zákazníkoch postaviť pred súd konateľa firmy Ladislava D. z Košíc a jeho spolupracovníka Milana M. z obce v okrese Trebišov.
Ide o jej druhý pokus. V roku 1998 súd obžalobu vrátil prokuratúre, aby vyšetrovanie doplnila.
„Vec je v podstate pripravená na nové podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor na nej pracuje,“ informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Mali najnižšie ceny na trhu
Intercomerc v roku 1995 ponúkala cez inzeráty v celoslovenskej tlači za bezkonkurenčné ceny bielu techniku, kuchynský riad a horské bicykle.
Firma sľubovala dodanie tovaru bez ohľadu na jeho hodnotu už po zaplatení zálohy 165 korún. Zvyšok mali ľudia uhradiť v mesačných splátkach po 333 korún.
Žiadne dokladovanie príjmu, žiadnych ručiteľov ani iné zabezpečenie pohľadávky spoločnosť nevyžadovala.
Podľa záverov vyšetrovania Intercomerc približne 70–tisíc zákazníkom, ktorí zaplatili poštovou poukážkou „základnú vinkuláciu“, žiaden tovar nedodal a spôsobil im celkovú škodu vyše 365–tisíc eur. Polícii sa 23 962 z nich podarilo vypočuť ako svedkov.
„Obvinení nemali zabezpečené dodávky spotrebného tovaru a so zákazníkmi neuzatvárali platné kúpne zmluvy, pričom finančné prostriedky získali pre vlastnú spotrebu,“ opísal skutok vyšetrovateľ v žiadostiach, ktoré poslal vybraným poškodeným, aby v trestnom konaní zastupovali ostatných.
Macedónci žiadosti ignorujú
Dlhé vyšetrovanie podľa polície okrem rozsahu prípadu, ktorého spis má 114 zväzkov, spôsobilo aj to, že súd dal pokyn preveriť v Macedónsku obranu obvinených.
Tvrdili totiž, že ich firma v Košiciach zastupovala spoločnosť zo Skopje, ktorá mala zabezpečiť výrobky aj sklady, pričom oni mali na starosti len reklamu a kontakt so zákazníkmi.
„Žiadosť o právnu pomoc do zahraničia doposiaľ nebola vybavená,“ povedal hovorca košickej polície Alexaner Szabó. Bez reakcie zostali aj opakované urgencie cestou Eurojustu, orgánu Európskej únie, ktorý pomáha pri vyšetrovaní cezhraničnej kriminality.
Slovenská strana zrejme od macedónských orgánov chela, aby vypátrali osoby, ktoré v zmluve o obchodnom zastúpení vystupovali ako Dejan Petkovski a Žole Jovanovič.
Cudzinci s týmito menami podľa výpovedí pracovníčok košickej firmy prevzali časť peňazí zo záloh zákazníkov.
V minulosti polícia zistila, že Intercomerc Skopje, uvádzaná ako „materská“ spoločnosť, neexistuje a jej listiny sú falzifikáty.
V roku 1995 niekoľkokrát písal o firme košický denník KORZO. Informoval aj o tom, že objednávky a poštové ústrižky o zaplatení záloh v nej neevidovali, len hádzali do vriec.
S valutami do zahraničia
Polícia obvinila z podvodu vtedy 30–ročného Ladislava a 25–ročného Milana v apríli 1995.
Pár dní predtým Milana zadržali na hraničnom priechode Milhosť do Maďarska colníci. Vo favorite mu našli 4 200 amerických dolárov a vyše 32–tisíc nemeckých mariek.
Denníku Korzár sa s podnikateľmi nepodarilo spojiť.
„Tovar príde z Macedónska. Budeme ho voziť do bytu zákazníka. Zahraničnému partnerovi dôverujem. Ináč by som to nerobil,“ odbíjal v marci 1995 Ladislav otázky denníka KORZO.
Obvinený sa vidí ako obeť
Pred vyšetrovateľom už tvrdil, že sa sám cíti podvedený tým, že macedónsky partner nezabezpečil tovar.
Obhajoval sa, že rýchlo sa rozrastajúci obchod sa mu vymkol spod kontroly a nevedel ho už zastaviť.
Prokuratúra hneď po obvinení podnikateľov zaistila bankový účet Intercomerc zo zostatkom vyše 2,7 milióna korún (asi 90–tisíc eur).
Okrem peňazí zablokovala aj dve osobné autá.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári