Bytový podnik mesta Košice (BPMK) vám zariadenia po životnosti nevymení, aj keď linky alebo vane pochádzajú ešte zo šesťdesiatych rokov.
KOŠICE. Seniori v mestských nájomných bytoch chcú žiť dôstojnejšie. „Keď som pred deviatimi rokmi dostala tento byt, záchod som si musela zalievať vedrami, lebo bol nefunkčný. Sľúbili, že do týždňa bude, ale keď nebol ani po dvoch mesiacoch, kúpila som si nový na vlastné náklady,“ sťažuje sa pani Ľudmila.
„Sama som si platila aj opravu elektriny a pretekajúceho záchoda. Ale 300 eur na novú linku nemám. A táto sa mi rozpadáva pred očami.“
„Vzhľadom na zlý technický stav bytových domov (vek stavieb) budú finančné prostriedky, vyzbierané v rámci nájomného, využívané predovšetkým na opravu spoločných priestorov a technické zveľaďovanie bytového domu,“ odpovedá Martin Paška, technický riaditeľ BPMK.
Aj po uplynutí životnosti
Ani kuchynskú linku alebo sporák po uplynutí ich životnosti nemusí vymeniť za nové.
„Vždy je rozhodujúce, či zariaďovací predmet pri obvyklom spôsobe užívania a vykonania drobných opráv môže slúžiť aj naďalej na to, na čo je určený. Po uplynutí životnosti sporáka či iného zariaďovacieho predmetu nemá prenajímateľ povinnosť ho automaticky vymeniť.“
BPMK vymení zariadenie, iba ak je jeho technický stav nespôsobilý. Aj tu však existujú určité pravidlá.
„Nesmie ísť o mechanické poškodenie nájomcom, ktoré je najčastejší problém.“ V takomto prípade si nájomca jeho výmenu hradí sám. Žiadosť dôchodcu o výmenu predmetu posudzuje prevádzkový technik priamo u nájomcu v byte.
„Opravu vnútorných elektrických rozvodov, vodovodných potrubí a zatekajúcej vody vykonávame denne.“
Niektorí nájomcovia, ktorí uzatvorili zmluvu s mestom v posledných rokoch, v nej majú uvedené, že si drobné opravy hradia sami. V starších zmluvách to ale nájomcovia nemajú a preto sa týchto opráv dožadujú od BPMK.
„Ak nájomná zmluva o týchto opravách nehovorí vôbec, drobné opravy v byte v zmysle Občianskeho zákonníka hradí nájomca a nie prenajímateľ.“
Opravovať donekonečna za vlastné
„Prenajímateľ je povinný odstrániť závady, brániace riadnemu užívaniu bytu. Túto povinnosť si nájomcovia často zamieňajú s tým, že pri poškodení, resp. opotrebovaní majú dostať automaticky nové bytové zariadenie (novú linku, WC a pod.).
Je pritom postačujúce, aby prenajímateľ nefunkčné zariadenie alebo jeho časť nahradil aj starším zariadením výmenou alebo opravou časti zariadenia.“
Ak si dôchodca vymení napríklad linku za novú na vlastné náklady, pri ukončení nájmu sa mu vráti cena linky po odpočítaní amortizácie, teda opotrebovania.
„BPMK aj vzhľadom na výšku prijatého nájomného, ktoré je regulované a nízke, postupuje v súlade so zákonom tak, aby si splnil všetky svoje povinnosti. Spravujeme 682 malometrážnych bytov a nie je možné vymeniť linky naraz v 400 bytoch preto, že nájomcovia by si priali nové a krajšie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári