Pre reprezentatívnu amatérsku kickboxerskú asociáciu WAKO (World Association of Kickboxing Organizations) to bol rekordný seniorský šampionát, lebo v tureckej Antalyi sa zišlo 1016 pretekárov zo 60 krajín piatich kontinentov, aby bojovali o najcennejšie medaily vo svete kickboxu. „Osobný rekord“ na ňom zaznamenal aj Slovenský zväz kickboxu (SZKB), ktorý si z chýrneho tureckého letoviska priviezol domov sedem cenných kovov.
KOŠICE. „Naším cieľom bolo päť medailí zo svetového šampionátu, no keď sme do Turecka dorazili a videli sme kto všetko tam prišiel, aká bude konkurencia, tak sme to trochu korigovali, že by boli dobré aj štyri medaily... Napokon ich naši pretekári vybojovali sedem, jednu striebornú a šesť bronzových, čo vysoko prevýšilo naše ciele,“ konštatoval s nadšením šéf SZKB Košičan Peter Onuščák.
„Doteraz najviac cenných kovov sme mali z predošlého šampionátu, štyri, dva strieborné a dva bronzové. Lesk medailí z minulých majstrovstiev sveta je možno trochu väčší, lebo z Antalye máme 'len' jedno striebro, ale sedem medailí z tohtoročného šampionátu hodnotíme vyššie, aj preto, že boli rovnomerne rozdelené podľa disciplín, veku i pohlavia pretekárov.
Medaily získali mladí borci, nováčikovia na majstrovstvách sveta, ale aj zrelí pretekári, ako napríklad 33-ročný Jaroslav Paľa, ktorý mal tiež na takomto fóre premiéru.“
Vysoká účinnosť
V slovenskej truhlici so šperkami z majstrovstiev sveta sa najviac blyští striebro Veroniky Petríkovej (ŠKP Policajná škola Košice), ktoré vybojovala v disciplíne fullcontact do 56 kg.
„Prirodzene, tú striebornú medailu si ceníme najviac, i keď možno povedať, že mala veľmi blízko aj k titulu svetovej šampiónky, zlato stratila v posledných sekundách súboja s nemeckou súperkou,“ verí Peter Onuščák, že Slovensko sa raz dočká seniorského titulu majstra sveta...
„Z bronzových medailistov ma najviac prekvapili už spomínaný Bystričan Jaroslav Paľa či Lučenčan Dávid Zold, ktorý vybojoval vo fullkontakte do 60 kg veľmi dobré zápasy.“
V „Medals Table“ svetového šampionátu patrí Slovensku 26. pozícia, o jednu priečku pred nami sú susedia z Česka, lebo majú dve strieborné medaily (plus jeden bronz)...
Je to ďaleko od absolútnej svetovej špičky? - opýtali sme sa prezidenta SZKB.
„Vzhľadom na počet štartov je naša tridsaťpercentná účinnosť veľmi pekné číslo. Nemôžeme sa totiž porovnávať s niektorými krajinami, ktoré sú, vzhľadom na somatotypy svojich pretekárov, schopné obsadiť všetky kategórie. My sme mali v Turecku len šestnásť borcov, takže sedem medailí, v takejto silnej konkurencii, keď v každej disciplíne môže štartovať iba jeden pretekár danej krajiny, je výborný výsledok. Svetová špička sa z roka na rok vyrovnáva, a v Antalyi už ani Rusi, absolútna svetová veľmoc v kickboxe, neboli až takí dominantní ako v predchádzajúcich rokoch,“ prekvapil Petra Onuščáka ich čiastočný ústup zo slávy.
Slovenský kickbox bodoval nielen v ringu a na tatami v 5-hviezdičkovom „Maritim Pine Beach Resort“, ale aj na diplomatickom poli na valnom zhromaždení WAKO Europe v predvečer svetového šampionátu.
„Košičanka Michaela Kováčová, ktorú vyhlásili na tohtoročných majstrovstvách sveta v disciplínach LK a K1 v Brazílii za najlepšieho rozhodcu šampionátu, sa stala členkou rozhodcovskej komisie WAKO, čo je pre náš kickbox tiež významný úspech,“ ocenil ho Peter Onuščák.
Slovenskí medailisti z MS
Striebro
Veronika Petríková (ŠKP Košice) – fullcontact do 56 kg
Bronz
Lucia Cmárová (Tatran Prešov KB KE) – lightcontact do 60 kg
Veronika Cmárová (Tatran Prešov KB Košice) – fullcontact do 65 kg
Viliam Vanta (Tatran Prešov KB Košice) – kicklight do 69 kg
Matej Engler (Tatran Prešov KB Košice) – lightcontact do 84 kg
Jaroslav Paľa (ŠKP B. Bystrica) – kicklight nad 94 kg
Dávid Zold (KBC Lučenec) – fullcontact do 60 kg
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári