Svetlo porozumenia košického rodáka Petra Gyoriho malo aspoň na dve hodiny zmieriť nezmieriteľné. Aj keď mu mnohí prorokovali, že Košice na takýto koncert nie sú pripravené, boli. A naplno si to užili.
KOŠICE. Židovská synagóga na Puškinovej ulici a evanjelický kostol na Mlynskej – dva zdanlivo vzdialené náboženské stánky – sa prepojili ako nikdy predtým.
Projekt Svetlo porozumenia priniesol do Košíc jedinečný koncert. Nielen myšlienkou, ale aj miestom a spôsobom realizácie. V ten istý moment sa začal koncert na oboch miestach, ľudia sedeli na mieste a umelci sa presúvali.
„Všetci mi vraveli, že sa to nedá, že som megaloman, zvukári sa chytali za hlavu. A pozrite, je koniec a bolo to fantastické. Ešte stále som megaloman?“ pýtal sa so smiechom a úľavou autor myšlienky a organizátor Peter Gyori.
Zlomiť farára pomohol až čaj
„V tejto synagóge sa modlili moja babka a dedko. Košice mali kedysi silnú židovskú obec, ktorá tu dnes nie je. Veľmi mám rád toto mesto. Svet nie je rozprávka, ale aspoň na tie dve hodiny medzi nami zavládlo svetlo porozumenia. Budem rád, ak sa tento projekt bude opakovať,“ neskrýval nadšenie Gyori, ktorý v Prahe tento koncert pripravuje už osem rokov a teší sa mimoriadnemu úspechu.
„Keď som sem prišiel prvýkrát a svoj nápad som povedal farárovi Dušanovi Havrilovi, povedal nie. Musel som ho pozvať na ďalšie dve, a až čaj ho presvedčil, že možno,“ smeje sa dnes nad zložitým procesom realizácie Košičan, ktorému sa nakoniec podarilo zlomiť farára aj na moderovanie v kostole.
Ľudí dohnala k zimomriavkám
Dôkazom skúseností s organizáciou bol aj výber umelcov. Vynikajúce čísla, ktoré boli šité na mieru chvíli a miestu, za okamih dokázali uchvátiť aj rozplakať.
K takým patrilo najmä vystúpenie Ridiny Ahmedovej. Tá len pomocou zhasnutých svetiel a hlasového modulátora dokázala vyvolať zimomriavky.
„Ridina je moja dlhoročná priateľka. To, čo ona dokáže len so svojím hlasom, je úžasné. Na kolenách som ju prosil, aby prišla do Košíc, kedže žije v Prahe a má desaťmesačné bábätko,“ vysvetľoval Gyori.
Okrem nej sa pod slávnostnú chvíľu podpísali detský spevácky zbor, Flamengové sexteto, operná speváčka Janette Žigová, Kandráčovci a ďalší.
Pokorne sa pobral do kostola
Vrcholom večera sa stal okamih, keď sa v kostole stretli diváci a účinkujúci.
„Vrchol bol stále v synagóge, ale teraz som sa ja, žid, pokorne pobral do kostola. Aj o tom je porozumenie,“ dodal autor.
Spoločná skladba Vehi Sheamda, židovská modlitba k sviatku Pesach, je práve z pera Petra Gyoriho. Dvadsaťdvaminútové dielo ľudia počúvali so zatajeným dychom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári