Stretávajú sa a pijú alkohol s jediným cieľom - opiť sa. Majú 15 - 16 rokov.
KOŠICKÝ KRAJ. Počas jednej hodiny vypil asi 11 poldecákov 40-percentnej pálenky.
Toto množstvo alkoholu mohol podľa alkoholickej kalkulačky vypiť tohtoročný mladistvý rekordér hospitalizovaný s 3,9 promile v košickej detskej fakultnej nemocnici. Ročne tam ošetria približne sto prípadov alkoholom potúžených tínedžerov.
V posledných troch rokoch sa ich počet ustálil. Predchádzajúce štatistiky však svedčia o enormnom náraste mladých pijanov.
Najvýraznejší skok zaznamenal rok 2009, keď bol oproti roku 2005 počet maloletých a mladistvých pacientov pod vplyvom alkoholu osemnásobne vyšší.
Cieľ? Opiť sa
Najnovší dotazníkový prieskum Úradu verejného zdravotníctva ukázal, že tínedžerov láka najmä pitie.
„Vo vekovej skupine 15- až 16-ročných dochádza k nárazovému pitiu, čo znamená, že mladí sa stretávajú a pijú alkohol s cieľom opiť sa,“ popisuje Imrich Šteliar z odboru koordinácie protidrogovej stratégie ministerstva zdravotníctva.
Takzvaný „bingedrinking“ pozostáva z vypitia päť a viac dávok alkoholu v krátkom čase za sebou. Po niekoľkých pohárikoch v rýchlom slede za sebou nedokáže človek v dostatočnom predstihu odhadnúť stav opitia.
Spočiatku naoko nevinné pitie môže podľa Šteliara prerásť do závislosti.
Prečo mladí pijú? Odpoveďou na to môže byť skupina, ktorú si na facebooku založili tínedžeri. Jej hlavným mottom je „Lebo žiadna dobrá historka sa nezačína – Keď sme jedli šalát.“
Košickí stredoškoláci sa zhodujú, že alkohol pomáha zahnať nudu.
„Keď nemáme žiadny dobrý program, tak sa poskladáme na fľašku a o zábavu máme postarané,“ vraví 17–ročný Michal pred jednou z priemysloviek v Košiciach.
Gymnazistka Zuzana zase vysvetľuje, že pravidelné posedenia pri pive a cigarete v podnikoch sú zárukou, že vám neujdú pikošky z triedy.
Detskí psychológovia vidia príčiny pitia u mladistvých v túžbe vyskúšať niečo nové alebo zapadnúť do partie. Vzorom im bývajú aj doma popíjajúci rodičia.
Cez víkend do centra
Záchranári najčastejšie zasahujú u adolescentov od 14 do 18 rokov v stave jednoduchej opitosti. Menej časté bývajú výjazdy k tínedžerom s otravou alkoholom, často v kombinácii s liekmi a diskotékovými drogami.
Najviac práce s podguráženou mládežou majú záchranári v centre mesta vo večerných hodinách v piatok a v sobotu, potvrdila nedávno námestníčka riaditeľa Záchranej služby Košice Andrea Kočišová.
Popri pití sa u mladých rozmáhajú i nelegálne drogy. Najčastejšie užívanou ľahkou drogou je marihuana a prchavé látky.
Na vzostupe je podľa Šteliara i užívanie pervitínu. Upadá užívanie heroínu.
Drogujú najmä chlapci
Vlani v Košickom kraji liečili na drogovú závislosť vyše 30 mladistvých od 15 - 19 rokov, vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.
Kým pri pití alkoholu sa rodové rozdiely stierali, drogy sú doménou chlapcov. Protidrogové liečebne navštevovali minulý rok len 2 dievčatá.
Keďže ide o údaje len liečených narkomanov, počet nepodchytených pacientov býva vyšší.
V počte liečených drogovo závislých mladistvých vedie Bratislavský kraj. Košická župa je v druhej polovici tínedžerského rebríčka užívateľov drog.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári