KOŠICKÝ KRAJ. Nemocniční lekári v Košickom kraji majú na starosti menej lôžok ako ich kolegovia z Prešovského či Nitrianskeho kraja. Jeden doktor má v priemere pod dohľadom 5,2 lôžka.
V Prešovskom kraji 6,8 lôžka, v Nitrianskom 6,1. Na Slovensku obhospodarujú najmenej postelí - 3,2 len lekári z Bratislavského kraja. Údaje zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Iný kraj, iná nemocnica
Za regionálnymi rozdielmi vidí ministerstvo zdravotníctva to, že jednotlivé kraje sú rôznymi spádovými oblasťami. Odlišujú sa množstvom obyvateľov na zdravotnícke zariadenia v kraji. „Rozdiely môžu vznikať aj na základe náročnosti zákrokov v jednotlivých krajoch, skladbu pacientov aj druhy lôžkových zariadení,“ popisuje Martina Lidinská z komunikačného odboru rezortu.
Napríklad v Košickom kraji sú dve špecializované nemocnice - kardiologický a onkologický ústav, určené pre pacientov z celého východu.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ladislava Šustová pripomína, že počty lekárov súvisia so špecializáciami, ktoré sa v danej nemocnici vykonávajú.
V Prešove si zase rozdielnosť v počte lôžok na jedného lekára vysvetľujú aj prítomnosťou lekárskej fakulty pri univerzitnej nemocnici v Košiciach. „Čo znamená vyšší počet lekárov pri lôžkových oddeleniach z radov lekárov - školských asistentov,“ dodáva hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove Renáta Cenková.
Analytik: Vplyv platieb
Analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay vysvetľuje, že rozdiely v počte lekárov medzi regiónmi nemusia byť problém. „Pri niektorých ochoreniach je správne zdravotnú starostlivosť centralizovať, pretože to okrem ekonomických benefitov prináša aj medicínske lepšie výsledky.“
V posledných rokoch trávia obyvatelia Košického kraja v nemocnici menej dní ako kedysi. Čas ošetrovania na lôžku sa skracuje. Kým teraz je to 6,9 dňa, pred dvanástimi rokmi to bolo 8,9 dňa.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej stoja za kratším pobytom na lôžku moderné terapeutické postupy.
Szalay vidí okrem technologického pokroku dôvod kratších hospitalizácií aj v spôsobe finančného uhrádzania od zdravotných poisťovní. „Platba nemocniciam za ukončenú hospitalizáciu motivuje nemocnice ukončovať, teda skracovať hospitalizácie, aby mohli lôžko využiť na produkciu ďalšej ukončenej hospitalizácie.“
Lôžkové redukcie
Za posledných trinásť rokov sa počet lôžok na Slovensku znížil o takmer 11-tisíc. Redukcia neobišla ani košickú univerzitnú nemocnicu. V súčasnosti má o takmer 300 nemocničných postelí menej.
Najvýraznejšie zmeny nastali na prelome rokov 2011-2012, kedy z pôvodných vyše 1660 ostalo 1420. Zmena sa podľa hovorkyne Šustovej dotkla takmer každého pracoviska.
Počty lôžok sa zrejme budú meniť. Rezort chce prehodnocovať najmä akútne postele. Na ich úkor chce posilniť doliečovacie, rehabilitačné a tie pre dlhodobo chorých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári