Prokurátor sa odvolal.
KOŠICE. V roku 2007 boli zo Srbska do takmer celej Európy distribuované kolky v menách rôznych štátov. Na Slovensko sa dostalo vyše 50–tisíc kusov v nominálnych hodnotách 100, 500, 1000 a 5000 korún. Štát vyčíslil škody na takmer 1,2 milióna eur.
Vyšetrovanie odhalilo, že na Slovensku sa falošné kolky objavovali najmä na úradoch. Zainteresované osoby ich vymieňali za pravé, alebo lepili na rôzne úradné podania, ktoré potom vzali späť a kolky si dávali preplatiť v korunách. Spôsobov však bolo viac, jeden z nich používala aj skupina, pôsobiaca v Košiciach.
Odhalili ich odposluchy
Ján P., fungujúci ako „spojka“, získaval kolky od neznámeho dodávateľa. Podľa znenia obvinenia sa potom falzifikáty cez Ladislava Ň. dostali k jeho priateľke Drahomíre Š.
Pracovala na sekretariáte krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, kam prichádzalo množstvo žiadostí. Kolky, ktoré neboli nalepené, vymenila za falošné, alebo ak niekto kolok nemal, predala mu falošný.
Podľa znenia obvinenia potom ušetrené pravé kolky Ladislav alebo Dramomíra odniesli na Poštu 1 alebo Poštu 2. Tam ich zamestnankyne pri priehradke Iveta N., resp. Miriam N. predali. S peniazmi (spolu takmer 290–tisíc Sk) dali dodávateľom aj potvrdenia o nákupe kolkov. Tie potom Drahomíra dávala tým žiadateľom, ktorí si od nej tie falošné kúpili.
Machinácie s kolkami neplánovane odhalil Úrad boja proti korupcii, ktorý vykonával odposluchy v celkom inej trestnej veci.
Hoci boli zo spomínaného prečinu falšovania obvinení obaja muži a tri ženy, trestné stíhanie poštárok bolo zastavené. Polícii chýbali dôkazy o tom, že vedeli o skutočnom dôvode, prečo majú pravé kolky predávať.
Odsúdený neprehovoril
Po ukončení vyšetrovania spis putoval na Okresný súd Košice I. Jeho sudca uznal trio obžalovaných vinných a trestným rozkazom im vymeral podmienečné tresty. Keďže Ján odpor nepodal, čím v podstate uznal vinu, jeho časť rozsudku je právoplatná. Ladislav s Dramomírou však odpor podali a vynútili si prejednanie prípadu v súdnej sieni.
Zoči-voči sudcovi vinu odmietli a keďže nechceli vypovedať, prokurátor prečítal ich staršie výpovede zo spisu. V nich síce machinácie s kolkami priznali, no nie s tým motívom, aby pravé vymieňali za falošné.
Drahomíra uviedla, že peniazmi za kolky vymenenými na pošte pomáhala riešiť náhly nedostatok peňazí. Neskôr vraj všetky peniaze vrátila.
Súd okrem Jána, ktorý z obavy z ďalšieho stíhania odmietol vypovedať, vypočul viacero svedkov. Poštárky priznali, že kolky im na výmenu nosila Drahomíra s Ladislavom. Podávatelia žiadostí zas potvrdili, že kolky na dokumenty nelepili a vôbec nemali tušenie, že tie pravé potom nikto vymieňa.
„Nezákonný dôkaz“
V záverečnej reči prokurátor zhrnul všetky usvedčujúce dôkazy. Od získavania falošných kolkov až po ich výmenu na poštách. O vine obžalovaných nemal pochybnosti, trest im navrhol výchovný - podmienečný.
Obhajca žiadal neprihliadať na odposluchy, ktoré označil za nezákonné. Vznikli v inej trestnej veci, a preto sa nemôžu použiť ako dôkaz v tomto konaní. Okrem toho vymenoval niekoľko dôvodov, ktoré podľa neho vinu jeho klientov spochybňujú.
Sudca, ktorý pred pol rokom uznal vinných všetkých obžalovaných, tentoraz rozhodol inak. Drahomíru a Ladislava oslobodil, lebo nebolo jednoznačne preukázané, že žalovaný skutok spáchali.
Prokurátor sa odvolal, prípad poputuje na krajský súd.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári