Nakradnutý tovar zvážali do objektu Revíznej veže. Následne ho bez povolenia vyvážali cez bránu Rozvodne.
KOŠICE. Odbor Ochrany spoločnosti U. S. Steel (USS) Košice získal začiatkom leta roku 2012 informácie o rozkrádaní majetku spoločnosti.
Páchateľmi mali byť nielen vlastní zamestnanci a zamestnanci dcérskej spoločnosti RMS, ale aj ľudia, ktorí pre spoločnosť nepracujú.
Aby pracovníci SBS získali dôkazy, od júna do septembra monitorovali viaceré prevádzky.
Vyšetrovanie odhalilo, že postup zlodejov bol organizovaný a dobre prepracovaný. Tovar z celého USS, o ktorý mali záujem, zvážali do objektu Revízna veža, kde ho skladovali. Následne ho bez povolenia vyvážali cez bránu Rozvodne.
Materiál za desaťtisíc
Organizátorom rozkrádania bol predák prevádzky DZ Energetika Ladislav K. z Moldavy nad Bodvou.
Podvodným spôsobom získal kľúč od brány velína Rozvodne, kde bol uložený v pohotovostnej obálke. Slúžil pre prípad mimoriadnych opatrení, napríklad požiaru alebo prevádzkovej havárie.
Ku krádežiam dochádzalo v čase striedania služieb pracovníkov SBS. V pracovných dňoch od 5. do 6. hodiny ráno a od 17. do 18. hodiny večer alebo v dňoch pracovného pokoja.
Jeden z páchateľov strážil prístupovú cestu, ďalší po otvorení brány Rozvodne nakladali lup do motorových vozidiel a prívesných vozíkov.
Vyšetrovaním vyšlo najavo, že spoločnosti USS bol ukradnutý materiál za približne 10–tisíc eur.
Podľa odhadu odboru ochrany USS však bola škoda vyššia, no mnohé druhy tovaru sa podľa kamerového záznamu nepodarilo identifikovať.
Ukradnutý bol najmä stavebný, kovový a elektroinštalačný materiál, plechy, farby, náradie, pohonné hmoty, motorový olej, minerálne vody a podobne.
Obvinení z 85 skutkov
Do krádeží bol okrem Ladislava K. zapojený jeho syn, zamestnanci firmy a civilné osoby. Ich počet bol na začiatku 34, no vyšetrovateľ po preštudovaní dôkazového materiálu obvinil z pokračujúceho prečinu krádeže formou spolupáchateľstva 25 osôb.
Okrem Ladislava ďalších z Košíc, Moldavy, Gelnice, Čane, Čečejoviec, Medzeva, Bidoviec a ďalších obcí. Všetci boli stíhaní na slobode a obvinení z 85 skutkov.
V niektorých figurovali páchatelia v skupinkách, v iných sólovo. Spôsobená škoda podľa skutkov bola rôzna, od 2 do 800 eur.
Po vznesení obvinenia podali viacerí obvinení sťažnosť. Zdôvodnili ju tým, že kamerové záznamy nemôžu byť použité ako dôkaz, lebo súhlas na ich vyhotovenie nedal súd. Tieto sťažnosti dozorujúci prokurátor zamietol.
Svoj verdikt zdôvodnil licenciou, vydanou KR PZ v Košiciach, ktorá umožňuje odboru ochrany USS vykonávanie detektívnej služby. Tá zahŕňa aj získavanie údajov, ktoré môžu slúžiť ako dôkazový materiál pred súdom.
Väzenie aj výpovede
Keďže bola škoda rôzna, traja obvinení s tou najnižšou boli odstúpení na priestupkové konanie. Prokurátor zo 78 skutkov obžaloval iba 22 osôb a koncom roka 2013 spis odstúpil Okresnému súdu Košice II.
V prípade uznania viny, ku ktorej sa niektorí zlodeji priznali, im hrozí väzenie až na tri roky.
Okrem straty slobody je ďalšou hrozbou strata lukratívneho zamestnania. Keď sme sa hovorcu USS opýtali, či v tejto súvislosti padli nejaké výpovede, Ján Bača odpovedal: „Vzhľadom na prebiehajuce súdne konanie nebudeme podávať k tomuto pripadu žiadne informácie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári