Na internetových stránkach sa dajú bez problémov kúpiť za pár drobných nielen verné repliky odznakov, tričiek či šiltoviek, ale i pravé súčasti výstroja Policajného zboru SR.
KOŠICE. Muž z Prešova napríklad „zavesil“ na internet inzerát, že predá za 39 eur novú policajnú peňaženku na doklady aj s policajným odznakom.
Kovový odznak v 3D prevedení stojí necelých 5, zimná pletená čiapka 8,50, šiltovka 10, kanady 50, zimná kombinéza 90. V ponuke sú i nášivky, hodnostné označenia alebo taktická vesta za 70 eur.
Preukaz dopravnej polície i s odznakom sme našli za 80, odznak colníkov za 20 eur. Časti pravých uniforiem predávajú súčasní, ale najmä bývalí policajti.
Nie je teda žiadny problém nakúpiť, obliecť sa a prípadne i vydávať za policajta. Zrejme takíto falošní strážcovia zákona figurovali aj v prípade z vlaňajšieho marca.
Dve ženy sľúbili 81-ročnému Košičanovi parádnu oslavu MDŽ spojenú so striptízom. Nedočkal sa ho, prišiel však o 3-tisíc eur.
„Keď som to zistil, išiel som za nimi a našiel ich o ulicu ďalej. Boli tam s tromi chlapmi, všetci oblečení ako policajti, v uniformách,“ tvrdil pán Michal. „Vraveli, že nemám nič hlásiť na polícii, myslím si, že boli s tými ženami spriahnutí.“
Iba pokuta do 165 eur
Obyčajný človek ani netuší, ako vyzerá ozajstný policajný preukaz alebo odznak, len ťažko preto zistí, či napríklad pokutu za dopravný priestupok od neho vyberá pravý alebo falošný policajt.
Navyše nejestvuje žiadny zákon, ktorý by predaj policajného výstroja či napodobenín zakazoval.
„Bežný občan, okrem príslušníka Policajného zboru, nesmie používať označenie „Policajný zbor“ alebo „Polícia“, ani používať služobnú rovnošatu Policajného zboru,“ uviedol hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.
„Dopustil by sa tým priestupku proti verejnému poriadku, za ktorý je možné uložiť pokutu až do výšky 165 eur. Na doplnenie je tiež potrebné uviesť, že ani farebné vyhotovenie a označenie vozidla nesmie byť zameniteľné s farebným vyhotovením a označením vozidiel Policajného zboru. Išlo by o porušenie zákona o cestnej premávke, za čo hrozí pokuta v blokovom konaní do 60 eur a v správnom konaní až do výšky 100 eur.“
Uniforma alebo preukaz
Na našu otázku, aký trest hrozí tomu, kto sa s replikou policajného odznaku vydáva za policajta, Slivka odpovedal, že každý takýto prípad je potrebné skúmať individuálne.
Ak by išlo o podozrenie z trestného činu, jeho právna kvalifikácia je možná až na základe zákonného postupu v zmysle Trestného poriadku.
„Policajt pred služobným zákrokom preukazuje svoju príslušnosť k Policajnému zboru predovšetkým služobnou rovnošatou. Každý policajt má služobný preukaz, preto ak má niekto pochybnosť o jeho príslušnosti, môže policajta požiadať aj o jeho preukaz. Policajt v civilnom odeve sa identifikuje preukazom, prípadne odznakom kriminálnej alebo finančnej polície. Vo výnimočných prípadoch, keď to okolnosti služobného zákroku nedovoľujú, policajt sa preukazuje ústnym vyhlásením „Polícia“. Ak to povaha služobného zákroku vyžaduje, policajt pred výzvou použije slová „V mene zákona“,“ dodal Slivka.
Postihy
Čo hrozí falošnému policajtovi
Zákon o Policajnom zbore (zdroj KR PZ Košice) zakazuje v ústnom vyhlásení, na odeve, v písomnom styku, názve domény web stránky a na vozidle používať označenia „Policajný zbor“ alebo „Polícia“ vo všetkých tvaroch, vrátane zmien v ich diakritike a so začiatočnými malými písmenami. Taktiež používať služobnú rovnošatu Policajného zboru a odev, ktorý by mohol byť zameniteľný so služobnou rovnošatou PZ.
každý civil, ktorý tieto zákazy poruší, oblečie si policajnú či jej podobnú uniformu a napríklad sa v nej „iba“ prechádza po uliciach, dopustí sa priestupku, za ktorý môže dostať pokutu do 165 eur.
ak falošný policajt zneužije takýto odev na obohatenie, vniknutie do cudzieho bytu či inak, môže ísť už o trestný čin. Do úvahy ich prichádza hneď niekoľko, záleží to od okolností prípadu. U majetkových by mohlo ísť o trestný čin podvodu, u trestných činov o porušovanie či obmedzovanie domovej slobody, vydieranie, nátlak, prípadne trestný čin poškodzovania cudzích práv. Pri týchto už nehrozí iba pokuta, ale i basa natvrdo.
sam
Prípady zneužitia
Kedy a kde zneužili uniformy
Podľa hovorcu KR PZ v Košiciach Alexandra Szabóa, samostatnú evidenciu takýchto priestupkov alebo trestných činov nevedú.
december 2011 - dvaja muži, ktorí sa vydávali za policajtov, okradli v košickej herni na sídlisku Dargovských hrdinov dvoch mladíkov o 5 200 eur.
apríl 2010 - dvojica, ktorá sa preukázala policajnými preukazmi, uniesla vo Viničnom a bila podnikateľa z Michaloviec. Žiadali výkupné 15-tisíc.
júl 2009 - v obci Zemplínsky Branč (okres Trebišov) vtrhli do domu falošní kukláči. Všetkých 9 ľudí v dome spútali a okradli. Mali na sebe čierne tričká s nápisom Polícia, kukly na hlave a pištole v rukách.
február 2009 - v Košiciach–Šaci dvaja muži v kuklách kričali: „Polícia!“, následne baseballovou palicou udreli po hlave jedného muža a viackrát mu prestrelili nohy.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári