KOŠICE, PREŠOV. Mýto na ďalších takmer 230 kilometroch ciest prvej triedy, ďalších 985 spoplatnených kilometrov v obciach a mestách, pravidelné zvyšovanie mýta o infláciu.
Zmeny v systéme platné od nového roku najviac pocítia vnútroštátni dopravcovia tovarov na východe Slovenska.
Cieľom zmien podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu, zvlášť na východe, bolo zabrániť zneužívaniu nespoplatnených ciest na tranzitnú kamiónovú dopravu. „Výrazne komplikovali život ľuďom v ich okolí.“
Chcú do obcí
V Košickom a Prešovskom kraji bude až o 76 percent spoplatnených kilometrov viac, píše sa v analýze, ktorú poskytol regionálny výbor Česmadu z Košíc.
Na trasách Bratislava - Žilina a Bratislava - Banská Bystrica ich pribudlo len vyše deväť percent.
„Na východe máme najmenej diaľnic a najviac spoplatnených ciest prvej triedy, ku ktorým pribudli ďalšie,“ hovorí predseda regionálneho výboru Juraj Pavlík.
Výber mýta za prejazd intravilánmi obcí na spoplatnených cestách je podľa neho v Európe raritou. „Štát do siete nechytil zahraničných, ale vlastných dopravcov.“
Pri prejazde diaľnicami a rýchlostnými cestami budú zvýhodnené ekologické vozidlá. Firmy alebo jednotlivci so zastaranými autami si priplatia.
Výhody sa opäť nebudú týkať väčšiny autodopravcov na východe, kde je najmenej diaľnic, tvrdí Česmad.
O pravidelnom zvyšovaní mýta o infláciu Pavlík hovorí, že ide o absolútnu raritu vo svete.
„Malé spoločnosti s tromi, piatimi, desiatimi autami skončia, čím sa ešte viac prehĺbia rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Pochopiteľne, že sa to prejaví v náraste spotrebiteľských cien.“
V záujme občanov
Prešovská župa nepredpokladá, že by zvyšovanie mýta viedlo k rastu cien či k výraznému úbytku dopravcov. „Väčšinou sa už teraz pohybujú na úsekoch, ktoré podliehajú plateniu mýta,“ povedala jej hovorkyňa.
Košická župa navrhla zrušiť mýto na cestách prvej triedy, tie však vlastní štát.
„Podľa nás je spravodlivé, aby nákladné autá, ktoré majú najväčší podiel na opotrebovaní a poškodzovaní ciest, prispievali na opravu všetkých úsekov, ktoré využívajú, teda aj v mestách a obciach,“ hovorí Kóňa z ministerstva.
Pavlík oponuje, že župy vlani navrhli tranzitné koridory zo severu na juh a z východu na západ. „Pokiaľ by to bolo prijaté v celej republike, problém obchádzania spoplatnených úsekov by bol vyriešený.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári