Korzár logo Korzár Košice

V spore o územie pod U. S. Steelom kataster nepočúvol súd

Úrad neprijal názor súdu, že obce za minulého režimu súhlasili so zmenšením svojho územia.

Obec Sokoľany. Dane od firiem možno znova pôjdu jej.Obec Sokoľany. Dane od firiem možno znova pôjdu jej. (Zdroj: Judita Čermáková)

Katastrálny úrad neprijal názor súdu, že obce pri košických železiarňach za minulého režimu súhlasili so zmenšením svojho územia.

KOŠICE. Šestnásťročný spor o to, či územie pod oceliarňami U. S. Steel a ďalšími prevádzkami patrí do katastra obce Sokoľany alebo mesta Košice, neukončilo ani jasné usmernenie Najvyššieho súdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katastrálny úrad v októbri znova rozhodol, že vyše 700 hektárov a na nich naviazané stotisícové príjmy z dane z nehnuteľnosti pripadnú Sokoľanom. Ide o časť teritória, na ktorom boli postavené VSŽ a v roku 1981 ho preto Krajský národný výbor pričlenil ku Košiciam.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako v roku 2007 aj teraz úrad katastra vyhovel Sokoľanom, ktoré sa pozemkov domáhali na základe reštitučného paragrafu katastrálneho zákona. Podľa neho je vrátenie územia možné len vtedy, ak sa hranice obce zmenili v čase komunistického režimu bez jej súhlasu.

Rovnaké rozhodnutia

Obidve rozhodnutia o obnovení pôvodného stavu katastrálny odbor Okresného úradu Košice – okolie odôvodnil tým, že takýto súhlas nebol daný.

Návrh Sokolian kataster posudzoval druhýkrát, lebo jeho prvé rozhodnutie zrušil Najvyšší súd. V rozsudku z júna 2013 mu vyčíta, že rozhodnutie riadne nezdôvodnil, len stručne skonštatoval, že súhlas obce sa nepodarilo získať, z čoho vyvodil, že k zmene hraníc došlo bez súhlasu.

Najvyšší súd však upozornil, že obec Sokoľany vtedy neexistovala a preto nemohla ani súhlasiť s pripojením územia ku Košiciam. V roku 1960 totiž bola spolu s obcou Bočiar zlúčená do obce Hutníky a opätovne vznikla až v roku 1990 jej rozdelením.

SkryťVypnúť reklamu

Práve obec Hutníky, pozostávajúca z dvoch katastrálnych území, Bočiar a Sokoľany, sa vyjadrovala k zmene hraníc. Jej plenárne zasadnutie miestneho národného výboru k tomu v auguste 1979 prijalo uznesenie.

Obsahovalo súhlas s návrhom Okresného národného výboru Košice – okolie rozšíriť územie Košíc. Podkladom návrhu bola tabuľka, podľa ktorej sa do okresu Košice - mesto začleňuje časť katastrov Sokoľany a Bočiar.

Najvyšší súd: Obec súhlasila

Súčasťou materiálu bol aj popis okresnej hranice, v ktorom sa navrhovalo aj odčlenenie katastrálneho územia Sokoľany, ako aj mapa, popisujúca, kade presne má ísť nová hranica.

„Z podkladov jednoznačne vyplynulo, že plenárne zasadnutie súhlasilo s návrhom zmeny katastrálnej hranice, ktoré sa dotkli ako katastrálneho územia Bočiar, tak aj katastrálneho územia Sokoľany,“ tvrdí rozsudok.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Najvyššieho súdu tak bol „naplnený obsah pojmu súhlas obce“ aj pre územie, ktorého sa domáhajú Sokoľany. Katastrálnemu odboru preto nariadil, aby „preskúmal komplexne“, o čom rokovalo plénum obce Hutníky a znova rozhodol.

Hoci podľa zákona je správny orgán viazaný právnym názorom odvolacieho súdu, katastrálny odbor trvá na svojom.

Aj v druhom rozhodnutí opakuje, že v uznesení plenárneho zasadnutia chýba „výslovné stanovisko“ k odčleneniu časti katastra Sokoľany od obce Hutníky.

Na podklady návrhu, o ktorom rokovalo plénum miestneho národného výboru, zasa odmieta prihliadať s tým, že materiály boli iba k „nahliadnutiu“ na okresnom národnom výbore.

Začarovaný kruh

Ak správny orgán napriek tomu, že jeho predchádzajúce rozhodnutie bolo súdom zrušené, znova vydá nezákonné rozhodnutie, vzniká problém „začarovaného kruhu“.

„Súd môže nové rozhodnutie len potvrdiť alebo ho zrušiť a vrátiť vec správnemu orgánu na ďalšie konanie, v ktorom ten ak sa opätovne rozhodne nerešpektovať právny názor súdu, tak vydá aj do tretice nezákonné rozhodnutie,“ píše o tom vo svojom príspevku na lexforum.sk právnik Róbert Vrablica.

Mesto Košice potvrdilo, že aj proti poslednému rozhodnutiu katastra podal jeho právny zástupca odvolanie. „S ďalšími krokmi vyčkáme, či kataster o odvolaní rozhodne sám a vyhovie mu, alebo nie a postúpi ho súdu,“ povedala Linda Šnajdárová z košického magistrátu.

Do úvahy pripadá podnet polícii alebo prokuratúre pre podozrenie, že došlo k trestnému činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Spáchať ho môže pracovník orgánu štátnej správy, ak rozhoduje v rozpore so zákonom a spôsobí tým škodu.

Prednosta zváži postihy

Peter Derevjaník, prednosta Okresného úradu Košice – okolie, na ktorom je katastrálny odbor , tvrdí, že jeho rozhodnutie, rovnako aj rozsudok Najvyššieho súdu, preskúma.

„Na základe zhodnotenia všetkých okolností prípadu posúdim mieru zodpovednosti a spôsob postihu pre vedúceho odboru podľa zákona o štátnej službe,“ uviedol.

Prípad chce prekonzultovať aj s Úradom geodézie, kartografie a katastra. Tento ústredný orgán štátnej správy pre výkon katastrálnej agendy by mal konať tiež, ale najskôr chce získať viac informácií.

„Listom z 8. januára sme si vyžiadali stanovisko katastrálneho odboru okresného úradu,“ odpísala Odeta Poldaufová, riaditeľka legislatívno – právneho odboru.

Bojuje sa o státisíce z najvýnosnejšej dane

Hranice pri U. S. Steel prekresľovali už trikrát.

Rozhodnutie z roku 2007, že sporné územie patrí pod Sokoľany, už bolo právoplatné. Na jeho základe sa v roku 2009 obec stala správcom dane z nehnuteľnosti, ktorá je najvýnosnejšou miestnou daňou samospráv.

U. S. Steel a ďalšie firmy jej platili ročne 700 tisíc eur. V Sokoľanoch zrekonštruovali školu, cesty, kultúrny dom, obecný úrad, postavili kanalizáciu.

V roku 2010 Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd porušil právo na súdnu ochranu mesta Košice, keď odmietol jeho odvolanie s tým, že bolo podané neskoro. Najvyšší súd musel rozhodnúť znovu, odvolaniu vyhovel a rozhodnutie katastra zrušil.

Sokoľanom platili menej

Katastrálny úrad prekreslil hranice do stavu pred reštitúciou a dane znova začalo brať mesto. Výpadok príjmov za roky 2009, 2010 a 2011, keď dane brali Sokoľany, vyčíslilo na štyri milióny eur.

V súčasnosti sú výnosy mesta z územia, ktorého sa domáhajú Sokoľany, vyše 1,5 milióna eur. Sokoľany dostávali menej preto, lebo majú nižšie sadzby dane.

Spoločný návrh na prepísanie hraníc podalo v roku 1997 štrnásť obcí, ktorým odkrojili v roku 1981 časti územia a ako katastrálne územia Železiarne pričlenili k mestu. Spolu to bolo 3 741 hektárov.

Starosta: Náprava krívd

„Jednostranným a politickým rozhodnutím bol vykonaný umelý a veľmi tvrdý zásah do historicky odôvodnenej a stáročia sa prirodzne vyvíjajúcej hranice medzi mestom a vidiekom,“ písali v podaní obce.

Samostatný návrh neskôr dali len Sokoľany.

Starosta Tomáš Suchý (SDKÚ) opakoval, že vyššie daňové príjmy samosprávy znamenajú nápravu krívd násilnej industrializácie, lebo z rozvoja obce majú osoh potomkovia obyvateľov, ktorí pre výstavbu VSŽ prišli o pôdu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 807
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 414
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 547
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 495
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 047
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 948
  7. Čo bude toto leto in? 2 889
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 603
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  2. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  3. Branko Štefanatný: Nedovoľte, aby vám to stúplo do hlavy
  4. Viktor Pamula: Správa o stave republiky 1994. Podobnosť čisto náhodná
  5. Kristína Konvičková: Masa v hlave a diera v srdci. Máj - mesiac povedomia o nádoroch mozgu (Brain Tumor Awareness Month)
  6. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Birdworld
  7. Ondřej Havelka: Nahota vyvřelá spontaneitou, Kambové a Mulungu
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Dinton Pastures Country Park
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 137
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 115
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 576
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 349
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 051
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 762
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 682
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 471
  1. Tupou Ceruzou: Žiačik
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  4. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  5. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  6. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  7. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  8. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  2. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  3. Branko Štefanatný: Nedovoľte, aby vám to stúplo do hlavy
  4. Viktor Pamula: Správa o stave republiky 1994. Podobnosť čisto náhodná
  5. Kristína Konvičková: Masa v hlave a diera v srdci. Máj - mesiac povedomia o nádoroch mozgu (Brain Tumor Awareness Month)
  6. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Birdworld
  7. Ondřej Havelka: Nahota vyvřelá spontaneitou, Kambové a Mulungu
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Dinton Pastures Country Park
  1. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 137
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 115
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 576
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 349
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 051
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 762
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 682
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 471
  1. Tupou Ceruzou: Žiačik
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  4. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  5. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  6. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  7. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  8. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu