Korzár logo Korzár Košice

V spore o územie pod U. S. Steelom kataster nepočúvol súd

Úrad neprijal názor súdu, že obce za minulého režimu súhlasili so zmenšením svojho územia.

Obec Sokoľany. Dane od firiem možno znova pôjdu jej.Obec Sokoľany. Dane od firiem možno znova pôjdu jej. (Zdroj: Judita Čermáková)

Katastrálny úrad neprijal názor súdu, že obce pri košických železiarňach za minulého režimu súhlasili so zmenšením svojho územia.

KOŠICE. Šestnásťročný spor o to, či územie pod oceliarňami U. S. Steel a ďalšími prevádzkami patrí do katastra obce Sokoľany alebo mesta Košice, neukončilo ani jasné usmernenie Najvyššieho súdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katastrálny úrad v októbri znova rozhodol, že vyše 700 hektárov a na nich naviazané stotisícové príjmy z dane z nehnuteľnosti pripadnú Sokoľanom. Ide o časť teritória, na ktorom boli postavené VSŽ a v roku 1981 ho preto Krajský národný výbor pričlenil ku Košiciam.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako v roku 2007 aj teraz úrad katastra vyhovel Sokoľanom, ktoré sa pozemkov domáhali na základe reštitučného paragrafu katastrálneho zákona. Podľa neho je vrátenie územia možné len vtedy, ak sa hranice obce zmenili v čase komunistického režimu bez jej súhlasu.

Rovnaké rozhodnutia

Obidve rozhodnutia o obnovení pôvodného stavu katastrálny odbor Okresného úradu Košice – okolie odôvodnil tým, že takýto súhlas nebol daný.

Návrh Sokolian kataster posudzoval druhýkrát, lebo jeho prvé rozhodnutie zrušil Najvyšší súd. V rozsudku z júna 2013 mu vyčíta, že rozhodnutie riadne nezdôvodnil, len stručne skonštatoval, že súhlas obce sa nepodarilo získať, z čoho vyvodil, že k zmene hraníc došlo bez súhlasu.

Najvyšší súd však upozornil, že obec Sokoľany vtedy neexistovala a preto nemohla ani súhlasiť s pripojením územia ku Košiciam. V roku 1960 totiž bola spolu s obcou Bočiar zlúčená do obce Hutníky a opätovne vznikla až v roku 1990 jej rozdelením.

SkryťVypnúť reklamu

Práve obec Hutníky, pozostávajúca z dvoch katastrálnych území, Bočiar a Sokoľany, sa vyjadrovala k zmene hraníc. Jej plenárne zasadnutie miestneho národného výboru k tomu v auguste 1979 prijalo uznesenie.

Obsahovalo súhlas s návrhom Okresného národného výboru Košice – okolie rozšíriť územie Košíc. Podkladom návrhu bola tabuľka, podľa ktorej sa do okresu Košice - mesto začleňuje časť katastrov Sokoľany a Bočiar.

Najvyšší súd: Obec súhlasila

Súčasťou materiálu bol aj popis okresnej hranice, v ktorom sa navrhovalo aj odčlenenie katastrálneho územia Sokoľany, ako aj mapa, popisujúca, kade presne má ísť nová hranica.

„Z podkladov jednoznačne vyplynulo, že plenárne zasadnutie súhlasilo s návrhom zmeny katastrálnej hranice, ktoré sa dotkli ako katastrálneho územia Bočiar, tak aj katastrálneho územia Sokoľany,“ tvrdí rozsudok.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Najvyššieho súdu tak bol „naplnený obsah pojmu súhlas obce“ aj pre územie, ktorého sa domáhajú Sokoľany. Katastrálnemu odboru preto nariadil, aby „preskúmal komplexne“, o čom rokovalo plénum obce Hutníky a znova rozhodol.

Hoci podľa zákona je správny orgán viazaný právnym názorom odvolacieho súdu, katastrálny odbor trvá na svojom.

Aj v druhom rozhodnutí opakuje, že v uznesení plenárneho zasadnutia chýba „výslovné stanovisko“ k odčleneniu časti katastra Sokoľany od obce Hutníky.

Na podklady návrhu, o ktorom rokovalo plénum miestneho národného výboru, zasa odmieta prihliadať s tým, že materiály boli iba k „nahliadnutiu“ na okresnom národnom výbore.

Začarovaný kruh

Ak správny orgán napriek tomu, že jeho predchádzajúce rozhodnutie bolo súdom zrušené, znova vydá nezákonné rozhodnutie, vzniká problém „začarovaného kruhu“.

„Súd môže nové rozhodnutie len potvrdiť alebo ho zrušiť a vrátiť vec správnemu orgánu na ďalšie konanie, v ktorom ten ak sa opätovne rozhodne nerešpektovať právny názor súdu, tak vydá aj do tretice nezákonné rozhodnutie,“ píše o tom vo svojom príspevku na lexforum.sk právnik Róbert Vrablica.

Mesto Košice potvrdilo, že aj proti poslednému rozhodnutiu katastra podal jeho právny zástupca odvolanie. „S ďalšími krokmi vyčkáme, či kataster o odvolaní rozhodne sám a vyhovie mu, alebo nie a postúpi ho súdu,“ povedala Linda Šnajdárová z košického magistrátu.

Do úvahy pripadá podnet polícii alebo prokuratúre pre podozrenie, že došlo k trestnému činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Spáchať ho môže pracovník orgánu štátnej správy, ak rozhoduje v rozpore so zákonom a spôsobí tým škodu.

Prednosta zváži postihy

Peter Derevjaník, prednosta Okresného úradu Košice – okolie, na ktorom je katastrálny odbor , tvrdí, že jeho rozhodnutie, rovnako aj rozsudok Najvyššieho súdu, preskúma.

„Na základe zhodnotenia všetkých okolností prípadu posúdim mieru zodpovednosti a spôsob postihu pre vedúceho odboru podľa zákona o štátnej službe,“ uviedol.

Prípad chce prekonzultovať aj s Úradom geodézie, kartografie a katastra. Tento ústredný orgán štátnej správy pre výkon katastrálnej agendy by mal konať tiež, ale najskôr chce získať viac informácií.

„Listom z 8. januára sme si vyžiadali stanovisko katastrálneho odboru okresného úradu,“ odpísala Odeta Poldaufová, riaditeľka legislatívno – právneho odboru.

Bojuje sa o státisíce z najvýnosnejšej dane

Hranice pri U. S. Steel prekresľovali už trikrát.

Rozhodnutie z roku 2007, že sporné územie patrí pod Sokoľany, už bolo právoplatné. Na jeho základe sa v roku 2009 obec stala správcom dane z nehnuteľnosti, ktorá je najvýnosnejšou miestnou daňou samospráv.

U. S. Steel a ďalšie firmy jej platili ročne 700 tisíc eur. V Sokoľanoch zrekonštruovali školu, cesty, kultúrny dom, obecný úrad, postavili kanalizáciu.

V roku 2010 Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd porušil právo na súdnu ochranu mesta Košice, keď odmietol jeho odvolanie s tým, že bolo podané neskoro. Najvyšší súd musel rozhodnúť znovu, odvolaniu vyhovel a rozhodnutie katastra zrušil.

Sokoľanom platili menej

Katastrálny úrad prekreslil hranice do stavu pred reštitúciou a dane znova začalo brať mesto. Výpadok príjmov za roky 2009, 2010 a 2011, keď dane brali Sokoľany, vyčíslilo na štyri milióny eur.

V súčasnosti sú výnosy mesta z územia, ktorého sa domáhajú Sokoľany, vyše 1,5 milióna eur. Sokoľany dostávali menej preto, lebo majú nižšie sadzby dane.

Spoločný návrh na prepísanie hraníc podalo v roku 1997 štrnásť obcí, ktorým odkrojili v roku 1981 časti územia a ako katastrálne územia Železiarne pričlenili k mestu. Spolu to bolo 3 741 hektárov.

Starosta: Náprava krívd

„Jednostranným a politickým rozhodnutím bol vykonaný umelý a veľmi tvrdý zásah do historicky odôvodnenej a stáročia sa prirodzne vyvíjajúcej hranice medzi mestom a vidiekom,“ písali v podaní obce.

Samostatný návrh neskôr dali len Sokoľany.

Starosta Tomáš Suchý (SDKÚ) opakoval, že vyššie daňové príjmy samosprávy znamenajú nápravu krívd násilnej industrializácie, lebo z rozvoja obce majú osoh potomkovia obyvateľov, ktorí pre výstavbu VSŽ prišli o pôdu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 582
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 718
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 712
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 582
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 718
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 712
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu