Respiračné ochorenia prechádzajú do závažnych komplikácií, ak sa neliečia od prvých príznakov, upozorňujú odborníci.
KOŠICE. Skúsenosti lekárov ukazujú, že zdravotný stav pacientov nekomplikuje chrípka, ale respiračné ochorenia, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov.
Minulý týždeň potvrdili v Košickom kraji epidemiológovia zvýšenú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípke podobné ochorenia o 105 percent.
Najrizikovejšou skupinou sú škôlkari. Postihujú ich najmä vírusové ochorenia, ktoré sa nedostatočnou liečbou zhoršujú.
„Zvýšil sa počet komplikácií ako zápal prínosových dutín, zápal pľúc a zápal stredného ucha,“ vymenúva vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie Veronika Tarkovská z košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Mesiac na regeneráciu
Detská a dorastová lekárka Beáta Nemčoková potvrdzuje, že v tejto sezóne pozoruje viac zápalov pľúc ako po iné roky.
„Rodičia pacientov v predškolskom veku zanedbávajú dlhšie pretrvávajúce kašle. Ak sa neliečia, môže z toho vzniknúť zápal pľúc.“
Starší školáci zase podľa lekárky podceňujú sekréciu z nosa. „Zabúdajú na pitný režím a prísun vitamínov v prírodnej forme. Neliečia sa, fyzicky sa namáhajú a z banálnych sopľov sa vytvorí zápal prínosových dutín.“
Pediatrička upozorňuje, že komplikácie si vyžadujú antibiotickú liečbu, ktorá trvá od siedmich do desiatich dní.
„Organizmus je potom oslabený, pretože antibiotiká ničia okrem patogénnej flóry aj prirodzenú črevnú flóru, preto pacient potrebuje na regeneráciu asi mesiac.“
Nevyležaná choroba
Dlhší čas uzdravovania vidí praktický lekár pre dospelých Juraj Czikk v nedôslednej liečbe pacientov. Najmä mladšie ročníky podľa neho chorobu nevyležia, chodia naďalej do práce, často bez odborného vyšetrenia.
„Do ambulancie prichádzajú po štyroch - piatich dňoch, cítia sa horšie, pretože ochorenie sa skomplikovalo. Ak jeho príznaky neodznejú do dvoch dní od začatia, odporúčam navštíviť lekára.“
Nebrať antibiotiká hneď od začiatku ochorenia radí epidemiologička Tarkovská. Lekár by podľa nej mal na základe vyšetrení zhodnotiť typ liečby.
„Ak ide o bežnú virózu, postačí symptomatická liečba, teda lieky na znižovanie teploty, tlmenie kašľa a podporu imunity.“
Fakty
Príznaky chrípky
Nástup chrípky epidemiológovia očakávajú na prelome januára a februára.
Prechladnutie alebo kašeľ nie sú automaticky znakom chrípky. Tá prichádza náhle s vysokými teplotami aj nad 40 stupňov Celzia, zimnicou, nechutenstvom, bolesťami hlavy a svalstva.
Pri rozpoznaní prvých príznakov radia lekári ostať doma do uzdravenia.
Chrípka sa šíri vzduchom pri kašľaní a kýchaní, najmä v prvých dňoch ochorenia. Antibiotiká na chrípku nezaberajú. Odporúčajú sa lieky na tlmenie bolesti svalov a zníženie teploty.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári