KOŠICE. Zbraní je čoraz viac, ľudia ich evidujú na polícii, je však veľa takých, o ktorých nemajú policajti vedomosť. Podľa polície je badateľný nárast ozbrojených ľudí v meste.
„Na úseku zbraní a streliva oddelenia dokladov Okresného riaditeľstva PZ Košice evidujeme momentálne 5 910 držiteľov zbrojných preukazov, ktorí majú vo vlastníctve 6 279 zbraní,“ vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Posledné sčítanie obyvateľstva ukázalo, že v meste žije 240-tisíc ľudí, z toho okolo 20 percent detí či tínedžerov. To znamená, že v dospelej populácii je vlastníkom zbrane každý tridsiaty Košičan. A, zdá sa, že ich bude stále viac.
„Počet držiteľov zbrojných preukazov má stúpajúcu tendenciu. Za uplynulé tri roky každoročne evidujeme asi 140 nových žiadosti o vydanie zbrojného preukazu,“ vysvetľuje Mésarová.
Zbraň môže mať aj pätnásťročný
Zbrojný preukaz vydáva polícia v mieste bydliska. Polícia vydá zbrojný preukaz človeku, ktorý oň písomne požiada, je plne spôsobilý na právne úkony, bezúhonný a spoľahlivý. Zároveň musí lekárskym posudkom preukázať zdravotnú spôsobilosť, podobne tak odbornú vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou.
„Zbrojný preukaz možno vydať osobe, ktorá dosiahla vek 21 rokov,“ vraví Mésarová.
Zbraň však môže mať aj človek, ktorý dosiahol 18 rokov.
„Možno mu vydať zbrojný preukaz s vyznačením skupiny D, ak je držiteľom poľovného lístka. Pätnásťročnej osobe je možné vydať zbrojný preukaz v prípade, ak je členom štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne a s jeho vydaním písomne súhlasí jej zákonný zástupca.“
Dôležité je aj vykonanie psychotestov. Potvrdenie o úspešnom zvládnutí u klinického psychológa musia držitelia zbraní predložiť na polícii každých desať rokov.
Týka sa to kategórií A (samočinné strieľajúce dávkami – samopaly, útočné pušky), B (samonabíjacie palné – samočinné zbrane upravené na streľbu jednotlivými výstrelmi + pištole) a C (na výkon zamestnania, ak sa manipuluje so zbraňami kategórie A a B) .
Testy stoja okolo 60 eur. Ak niekto test nezvládne, môže ho znova opakovať až o rok.
Polícia netipuje
Zaujímalo nás, či vie polícia odhadnúť, koľko môže byť v meste nelegálnych zbraní...
„Dalo by sa tipovať, avšak polícia netipuje. Majiteľ takejto zbrane sa dopúšťa zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Za to mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, v niektorých prípadoch až 15 rokov.“
Počet nelegálnych zbraní v meste sa znížil dovedna o 402 počas zbraňových amnestií v rokoch 2005 a 2009, napriek tomu je ich stále dosť. Takýmito zbraňami disponuje aj podsvetie. Ďalšie sú uložené na povalách, majitelia ich považujú za zberateľské kúsky.
Nevedia koľkokrát sa strieľalo
Zaujímalo nás koľkokrát použili páchatelia zbraň pri trestnej činnosti. Polícia však takúto štatistiku nemá.
„Nemusí sa vždy jednať o streľby schopnú zbraň, zbraň palnú, ale aj nože, palice, kamene, autá. V niektorých prípadoch na naplnenie podstaty trestného činu postačuje hrozba použitia zbrane (lúpež, vydieranie a iné), stačí dokonca aj imitácia jej zbrane. Teda údaje o počte hrozby či použitia zbrane polícia štatisticky neeviduje,“ vraví Mésarová.
Opýtali sme sa teda, či sa častejšie strieľa, ak je počet držiteľov zbraní vyšší, a ľudia sa teda majú viac báť.
„Matematicky je možné povedať, že pravdepodobnosť takéhoto tvrdenia je vyššia, ale táto úmera v praxi nemusí vždy platiť,“ dôvodí polícia.
Prípady použitia zbrane
Neznámy páchateľ lúpil v banke v Ťahanovciach 17. 4. 2013. Maskovaný vošiel do pobočky banky so zbraňou a chcel peniaze. Keď ich dostal, odišiel. Pre zločin lúpeže mu hrozí 7 až 12 rokov väzenia. Po páchateľovi policajti stále pátrajú.
So zbraňou v ruke a maskovaný lúpil 10. 2. 2013 na benzínke 16-ročný Róbert. K činu došlo na čerpacej stanici na ceste do Hanisky. Maskovaný kapucňou a šálom pristúpil s pištoľou v ruke k okienku. Zbraňou mieril na pracovníka a bez slov naznačil pohybom pištole svoju požiadavku. Dostal 498 €. Mladík ušiel, o niekoľko dní ho policajti zadržali.
Rožňavskí policajti zas zadržali páchateľov lúpežného prepadnutia taxikára z 31. 5. 2013. Dvaja mladíci si objednali taxík a dali sa odviezť do obce Krásnohorská Dlhá Lúka. Pred obcou jeden z páchateľov vytiahol zbraň, namieril ju na vodiča a prikázal mu vystúpiť. Potom mu ukradli auto. O niekoľko minút policajti zadržali 15-ročného Filipa a 16-ročného Daniela. Mali pri sebe dve pištole, jednu plynovú a druhú podomácky vyrobenú a dva nože.
Ozbrojený lupič si z herne odniesol len 10 € potom, čo v herni na ulici Povstania českého ľudu v Košiciach namieril pištoľ na pracovníčku. Tá mu povedala, že hotovosť nemá, tak si otvoril zásuvku na skrini a z nej vybral čašnícku peňaženku. Potom ušiel.
krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári