KOŠICE. Druhá polovica divadelnej sezóny 2013/2014 prinesie na obe scény Štátneho divadla Košice sedem nových titulov.
Prvým bude 31. januára premiérové uvedenie hru bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera Bocatius o známom košickom richtárovi. Predstavenie v réžii Martina Kákoša uvádza divadlo pri príležitosti životného jubilea autora.
Po Bocatiovi 21. februára v Historickej budove bude premiéra autorského tanečného príbehu Ondreja Šotha Smrť v Benátkach.
Príbeh podľa románovej predlohy Thomasa Manna sa odohráva v impresionistickom období a približuje osud starnúceho nemeckého spisovateľa, ktorý sa pokúsi zbúrať všetko konvenčné, čo obklopovalo jeho život doteraz a zažíva renesanciu pocitov z nového miesta v Benátkach, ale i túžob, ktoré nikdy predtým necítil.
Mannova románová predloha bude aktualizovaná pre dnešok – obdobie súčasnej mladej generácie, ktorá hľadá zmysel života a vzťah k sebe samému či vzťah k iným.
Prvou opernou premiérou v novom roku bude 14. marca uvedenie jednodejstvovej opery Richarda Straussa Ariadna na Naxe v réžii Lindy Keprtiovej a v hudobnom naštudovaní Roberta Jindru. Straussovo dielo je založené na princípe „divadla v divadle". Košické divadlo uvádza druhú verziu tejto opery, ktorá mala premiéru v roku 1916.
Uvedú aj trpkú komédiu
Na Malú scénu vstúpi 28. marca zábavná, chvíľami trochu trpká komédia zo súčasnosti - Amazónia poľského autora Michala Walczaka. Autor sa v nej venuje svojej obľúbenej téme - partnerským vzťahom, tentoraz z hereckého prostredia. Mladý herecký pár je postavený pred dilemu, či robiť naozajstné, "veľké umenie" v divadle, alebo či sa "ušpinit" napr. prácou v televíznom seriáli.
Autor v hre ironizuje nielen stupiditu seriálov a ich primitívnych zápletiek a dialógov, úroveň hercov a režisérov, ale aj druhú stranu prívržencov "veľkého umenia", ktorí často ani len netušia, ako by to "pravé" umenie malo vyzerať a upadajú zase do iného klišé.
Záver apríla prinesie na dosky Historickej budovy svetoznámy príbeh L. N. Tolstého pretavený do tanca. 25. apríla bude mať premiéru Anna Karenina, ktorú s košickým baletom naštuduje mladý ruský režisér a choreograf Kirill Simonov. Za svoju neoklasickú choreografickú tvorbu získal viacero prestížnych ocenení a medzi jeho popredné diela patrí Luskáčik v Marinskom divadle Petrohrad.
Brilantne napísanú komédiu Voľnomyšlienkár jedného z celosvetovo najhrávanejších francúzskych autorov Erica-Emmanuela Schmitta uvedie divadlo na Malej scéne 9. mája. Dej sa točí okolo veľkého osvieteneckého filozofa Denisa Diderota.
Známy mysliteľ a nenapraviteľný sukničkár, ktorého v záhradnom pavilóne práve v intímnej póze portrétuje pekná maliarka, musí narýchlo napísať heslo o morálke do veľkej Encyklopédie. Schmitt vo svojej hre ukazuje, že na svete snáď nie je nič relatívnejšie ako morálka. Jeho vtipné dialógy sú pohladením pre divákovu inteligenciu a citlivosť.
Poslednou premiérou sezóny bude 16. mája v Historickej budove Štátneho divadla Košice uvedenie dvoch jednoaktových opier - Sedliackej cti Paola Mascagniho a Komediantov Ruggiera Leoncavalla.
Na režisérsku stoličku sa vráti Michaela Tarant, ktorého si diváci pamätajú ako režiséra Jej pastorkyne, hudobné naštudovanie bude mať v rukách Igor Dohovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári