KOŠICE. Napriek postupnému nárastu prichádzajúcich turistov do Košíc ďalší rozvoj cestovného ruchu v meste limituje nedostatočné dopravné spojenie so zahraničím. Podľa výkonnej riaditeľky organizácie Košice Turizmus Ivety Niňajovej je problémom aj nízky počet kvalitného nízkoštandardného ubytovania, najmä v kategórii hostelov.
Záujem návštevníkov o druhé najväčšie slovenské mesto pritom okrem minuloročného titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) podporili odporúčania prestížnych turistických sprievodcov ako Lonely Planet.
"Myslíme si, že Košice sa z neturistického miesta, ktorým boli v roku 2010, menia postupne na turistické miesto. Práve v oblasti marketingu miesta vidíme jeden z najväčších prínosov značky EHMK pre Košice," uviedla pre TASR Niňajová.
V septembri 2013 sa podarilo spustiť pravidelné letecké spojenie na linke Londýn Luton Košice, ktorú na základe dohody zabezpečuje nízkonákladová spoločnosť Wizz Air. Lety sú v súčasnosti v prevádzke s frekvenciou päťkrát týždenne, od júna tohto roka by to malo byť sedemkrát do týždňa.
Chýba spojenie s Poľskom i Nemeckom
Pozitívnou správou bolo aj obnovenie linky Praha Bratislava - Košice, ktorú od konca roka 2013 zastrešuje spoločnosť ČSA.
"Naďalej je však problematická dostupnosť Košíc z Poľska a Nemecka. Pracujeme na tom, aby sme sezónne obnovili vlakové spojenie s Krakovom, a podporujeme záujem košického letiska o rozlietanie minimálne jednej pravidelnej linky z Nemecka," konštatovala Niňajová.
Rezervy pre rozvoj turizmu vidí riaditeľka aj v starostlivosti o Hlavnú ulicu, ktorá je výkladnou skriňou mesta. Poukazuje pritom na často nesúrodé a neestetické informačné tabule a výklady predajní a podnikov, taktiež na oblasť bezpečnosti, ako aj na organizáciu niektorých nevhodných lokálnych podujatí najmä na Dolnej bráne.
Nedostatočná je spolupráca Košíc s najbližšími top turistickými destináciami - maďarským Tokajom či regiónom Vysoké Tatry.
"Problém vidíme aj v nízkom pochopení lokálnych partnerov kultúrnych operátorov pri nastavení kultúrneho produktu, aby tento bol nielen pre Košičana, ale aj pre zahraničného návštevníka," zhodnotila Niňajová.
Vianočné trhy ako lokálny jarmok
Za príliš lokálny považuje charakter košických vianočných trhov, ktoré sú v porovnaní s trhmi v Budapešti skôr "lokálnym jarmokom". Práve v decembri je počet prenocovaní turistov v porovnaní s inými mestskými destináciami v Európe v Košiciach najnižší.
Nedostatok je aj medzinárodných organizovaných podujatí, ako sú vedecké konferencie, športové a kultúrne podujatia, ktoré prinesú Košiciam medzinárodnú reputáciu a za krátke obdobie vysoký ekonomický prínos.
Vlani sa v Košiciach ubytovalo zhruba 220.000 turistov, oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o vyše 20 percent. Približne 70 percent tvorili návštevníci zo zahraničia, prichádzali najmä z Nemecka, Maďarska, Česka, Rakúska, Poľska či Veľkej Británie. Mesto má pritom potenciál pritiahnuť ďalších návštevníkov.
"Mnohí, ktorí Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 navštívili, sa stotožnili s tvrdením, že Košice sú najlepšie ukrytým pokladom v strednej Európe, ktorý je potrebné odhaliť. Boli prekvapení unikátnosťou miesta a jeho atmosféry, kam prišli, ktorú vôbec nečakali," konštatovala šéfka organizácie Košice Turizmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári