Predstavitelia štátnej správy, samosprávy, odbojári a obyvatelia mesta si včera popoludní pietne pripomenuli 69. výročie oslobodenia mesta Červenou armády.
KOŠICE. Osloboditeľov si uctili tradične položením vencov a kytíc k pamätníkom na Námestí osloboditeľov.
Sovietska armáda, ktorej oddiely boli už 12. januára asi 20 km od Košíc, obsadila mesto bez jediného výstrelu 19. 1. 1945. Do oslobodenia však stihli príslušníci maďarskej fašistickej Strany šípových krížov popraviť asi 530 ľudí, ďalších viac ako 1200 poslali do koncentračných táborov. Niekoľko verejných popráv sa uskutočnilo ešte aj v dňoch od 5. 1. do 17. 1. 1945.
Do polnoci 18. januára opustila mesto bez boja celá nemecká posádka. Jednotky 4. ukrajinského frontu tak nenarazili na žiadny vojenský odpor. Oslobodenie mesta síce potešilo Košičanov, ale onedlho viacerí zistili, že sa radovali predčasne.
Vraj kradli ako straky
Podľa žijúcich svedkov príslušníci NKVD, čiže akejsi sovietskej tajnej polície, poslali stovky mužov ako vojnových zajatcov na otrocké práce do lágrov v ZSSR, mnohí sa už nikdy nevrátili späť. Mnohí radoví vojaci vraj s obľubou „odbremeňovali“ Košičanov od náramkových hodiniek, bicyklov, dokonca znásilňovali ženy i dievčatá.
„Na našej ulici, Karpatskej, žila v dome s číslom 49 rodina umeleckého stolára,“ zaspomínal si Eros Almássy z Košíc. „Mali jedinú dcérku, vtedy 12-ročnú, bola to široko–ďaleko najkrajšia dievčina. Znásilnili ju šiesti či ôsmi vojaci hneď v prvý deň oslobodenia mesta. Neprežila to, o dva dni mala pohreb.“
Che Guevara. Mladí komunisti sa blysli zástavou s potrétom známeho revolucionára.
Foto: veja
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári