Starosta obce Sokoľany tvrdí, že stále je pripravený na dohodu, ktorá by ukončila šestnásťročný spor s mestom.
KOŠICE. Obec Sokoľany číta rozsudok Najvyššieho súdu v spore o územie pod závodom U.S. Steel a na neho naviazané stotisícové príjmy z dane z nehnuteľnosti úplne odlišne ako mesto Košice.
Sokoľany sa zapísania vyše 700 hektárov do svojho katastra domáhajú od roku 1997 na základe reštitučného paragrafu katastrálneho zákona.
Podľa neho je vrátenie územia možné len vtedy, ak sa hranice obce zmenili v čase komunistického režimu bez jej súhlasu.
Najvyšší súd v máji 2013 zrušil rozhodnutie z roku 2007, ktorým katastrálny úrad vyhovel Sokoľanom a obnovil pôvodný stav hraníc s tým, že súhlas obce nebol daný
. V októbri katastrálny odbor Okresného úradu Košice-okolie rozhodol znova v prospech Sokolian a rovnako tvrdí, že súhlas obce so zmenou hraníc chýba.
Starosta: Rozsudok je námet
Starosta Sokolian Tomáš Suchý (SDKÚ) je presvedčený, že kataster sa tým nedostal do rozporu s rozhodnutím Najvyššieho súdu.
„Najvyšší súd dal správnemu orgánu záväzným právnym názorom vyjadreným v rozsudku námet na ďalšie skúmanie veci samej. Na konci rozhodnutia mu dal jednoznačne na zváženie, aby po preskúmaní podkladov rozhodol, či sa súhlas plenárneho zasadnutia vzťahoval aj na odčlenenie katastrálneho územia Sokoľany,“ hovorí.
Odvoláva sa na tú časť rozsudku, kde Najvyšší súd uvádza, že ak kataster bude považovať podmienky pre konanie o návrhu obce za splnené, je povinný určiť nové katastrálne hranice s prihliadnutím na prirodzené hranice v teréne.
Mesto Košice naopak tvrdí, že katastrálny úrad porušil zákon, podľa ktorého je právny názor odvolacieho súdu pre správny orgán záväzný.
Kataster bol podľa neho povinný rešpektovať najmä časť rozsudku, v ktorej Najvyšší súd píše, že súhlas obce zodpovedá uzneseniu plenárneho zasadnutia Miestneho národného výboru obce Hutníky z roku 1979.
„Pokiaľ plénum súhlasilo s návrhom, ktorého súčasťou bol aj popis novej hranice a tabuľky s uvedením rozlohy územia, ktoré sa mali odčleniť z jednotlivých katastrálnych území, teda aj časti katastrálneho územia Sokoľany, možno dôvodne dôjsť k záveru, že za daných okolností bol naplnený obsah pojmu súhlas obce,“ píše sa ďalej v rozsudku.
„To, že súhlas daný bol je názorom Mesta Košice, nie Najvyššieho súdu a bude predmetom ďalšieho konania na krajskom súde,“ trvá na svojom Suchý.
Vec dostane Krajský súd v Košiciach, lebo mesto sa odvolalo aj proti druhému rozhodnutiu katastrálneho úradu. V prípade ďalšieho dovolania rozhodne znova Najvyšší súd.
Sokoľany sú za dohodu
Suchý hovorí, že obec sa vždy snažila „naprávať krivdy z obdobia socializmu“ po dohode s mestom a uzavrieť ju je pripravená aj v súčasnosti.
„Mesto Košice však nepristúpilo ani len na seriózne rokovania. Uzavretím dohody by sa celá vec právoplatne uzavrela a ušetrili by sa zbytočné náklady na právne zastupovanie, všetky ďalšie náklady, ako aj čas, ktorý by obidve strany mohli venovať rozvoju obce a mesta v prospech ich obyvateľov,“ povedal starosta.
Košický magistrát neodpovedá, či by na rokovania o dohode pristúpil.
V roku 1981 štát pričlenil k okresu Košice–mesto celkovo 3 714 hektárov z územia až štrnástich obcí.
Na časti tohto teritória postavil VSŽ. Samostatný návrh na vrátenie územia dali po zmene režimu len Sokoľany.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári