Košickú okresnú sudkyňu na návrh Harabina zobrali na Najvyšší súd. Blížia sa voľby predsedu, naznačujú kritici.
KOŠICE. Sudkyňa Okresného súdu Košice I a prezidentka Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Dana Bystrianska pracuje od začiatku decembra na Najvyššom súde.
Jej dočasné pridelenie na návrh Štefana Harabina schválila Súdna rada.
Najvyšší súd potrebuje posilu, pretože je zavalený hromadnými podaniami nebankových spoločností, zdôvodňuje predseda.
„Máme nápad pätnásťtisíc vecí za rok, po iné roky to bolo asi osemtisíc. Potrebovali by sme ešte minimálne pätnásť sudcov na stáž, lebo vznikajú objektívne prieťahy v konaní a sudcovia sú vyťažení na maximum,“ povedal Harabin.
Bystrianská hovorí, že desaťročné skúsenosti s presadzovania záujmov sudcov prostredníctvom ich stavovskej organizácie sa rozhodla doplniť aj skúsenosťami odbornými.
Kritici: Vyhovuje predsedovi
Dodáva, že aj povinnosti prezidentky sudcovského združenia sa jej budú vykonávať jednoduchšie, keď bude v styku s ústrednými orgánmi a médiami v hlavnom meste.
Zo šestnásť členov Súdnej rady hlasovali proti prideleniu Bystrianskej Dušan Čimo a Rudolf Čirč.
V spoločnom stanovisku uviedli, že Najvyšší súd sa ďalej posilňuje sudcami okresných súdov, ktorí vyhovujú jeho predsedovi, ale nemajú primeranú prax.
Pripomínajú, že Bystrianska bola od roku 2010 už na stáži na Ústavnom súde a potom aj na ministerstve spravodlivosti.
„Prinajmenšom po dobu bezmála štyroch rokov sa na reálnom výkone súdnictva nepodieľala, nielen na svojom materskom súde, ale vôbec.“
Narážajú aj na to, že pred voľbou nových členov Súdnej rady v máji 2012 Harabin sudcom verejne odporučil, aby si z kandidátov vybrali aj Bystriansku, ktorá aj bola do tohto najvyššieho súdneho orgánu zvolená.
Nestrannosť a voľby
Najzávažnejší dôvod, prečo sa košická sudkyňa nemala stať podriadenou Harabina, je podľa Čima a Čirča ten, že v júni bude Súdna rada voliť predsedu Najvyššieho súdu a jeho súčasný šéf môže na funkciu znova kandidovať.
„Pri členstve dočasne pridelenej sudkyne v Súdnej rade bude len veľmi ťažké presvedčiť o skutočne nestrannom rozhodovaní,“ uviedli obaja sudcovia.
Bystrianska reagovala, že ich „osočujúce názory“ sú pre ňu sklamaním s tým, že obaja kolegovia vedia o jej dlhoročnom pôsobení v sudcovskej organizácii, ako aj to, že bola súdnou poradkyňou prvého predsedu Ústavného súdu Milana Čiča aj súčasnej šéfky Ivetty Macejkovej.
Harabina si váži
„Moje dočasné pridelenie na výkon funkcie sudcu Najvyššieho súdu navrhol na základe môjho záujmu a myslím, že i v pozícii ministra spravodlivosti si prácu ZSS i moju vážil a rovnako ja si veľmi vážim jeho prínos pre súčasné súdnictvo,“ povedala o Harabinovi.
Otázku, či má záujem zostať na Najvyššom súde natrvalo, k čomu by musela prejsť výberovým konaním, označila Bystrianska za predčasnú.
V minulosti sa po stáži na Najvyššom súde stala sudkyňou Najvyššieho súdu aj iná podporovateľka Harabina, exiministerka spravodlivosti Viera Petríková, ktorá predtým pôsobila na Okresnom súde vo Vranove nad Topľou.
Do januára 2013 bolo možné presúvať sudcov len medzi súdmi rovnakého stupňa. Dočasné pridelenie aj na vyšší súd zaviedla novela poslancov vládneho Smeru, ktorí to odôvodňovali nerovnomernou zaťaženosťou súdov.
Za stážou sudkyne sú prieťahy
KOŠICE. S pridelením Dany Bystrianskej na Najvyšší súd nesúhlasil samosprávy orgán jej materského súdu.
Podľa Sudcovskej rady Okresného súdu Košice I je na jeho civilnom úseku nedostatok sudcov.
„Po odchode tejto sudkyne na stáže mali ostatní sudcovia rozdelenú jej civilnú agendu. Je neúnosné, aby boli takto neúmerne zaťažovaní a nie je možné bez akejkoľvek personálnej náhrady prejednávať a rozhodovať agendu tejto sudkyne bez prieťahov,“ píše sa v zápisnici zo zasadnutia rady.
Jej členovia tiež pripomínajú, že Bystrianska pre stáže na Ústavnom súde a ministerstve spravodlivosti nesúdi od roku 2010.
Za celé toto obdobie poberala sudcovský plat.
Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári