Viac ako dvadsať rokov platné mestské nariadenie, ktoré chránilo pred zásahmi zeleň v Košiciach, je podľa prokuratúry nezákonné.
KOŠICE. Jedna z prvých noriem, ktorú po svojom vzniku prijala košická samospráva, prestala platiť. Mestské zastupiteľstvo zrušilo všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice o zakladaní, údržbe a ochrane zelene z roku 1991.
Poslanci vyhoveli protestu okresnej prokuratúry. Podľa neho mesto prekročilo právomoc, ktorú mu vo veciach územnej samosprávy zveruje zákon.
Prokurátorka Alena Mosná nariadeniu vytkla, že sa netýka len správy a údržby „verejnej zelene“, čo je jedno zo zákonných oprávnení obce, ale akejkoľvek „zelene mesta“.
Norma majiteľom pozemkov určovala povinnosť starať sa o zeleň, napríklad ju kosiť, ošetrovať, čistiť, odstraňovať buriny a náletové dreviny.
Čermeľské údolie. Regionálnym biocentrom je les s rozlohou 1922 hektárov.
Prokuratúra: Zasahuje vlastníctvo
Podľa prokuratúry však predmetom právnej úpravy zo strany mesta môže byť len zeleň vo vlastníctve alebo správe mesta, ktorá je voľne prístupná verejnosti.
„Pre nesprávne, nepresne a neurčito vymedzenú definíciu zelene mesta sa objektom regulácie stali aj vlastníci súkromných pozemkov, ktorým sú ukladané povinnosti nad rámec zákona, čím dochádza k neprípustnému zásahu do výkonu užívacích práv spojených s vlastníctvom,“ napísala.
Netýka so to len nariaďovania udržiavať zeleň na pozemkoch fyzických osôb a firiem, ale aj zelene pri komunikáciách, železniciach a vodných tokoch, ktorých vlastníkmi nie je obec, ale štát a správcami jeho organizácie.
V rozpore so zákonom je podľa prokuratúry aj to, že mestské nariadenie určuje povinnosti investorom stavieb pri zásahu do zelene.
Napríklad im nariaďuje upraviť terén pozemku, na ktorom bude stavba tak, aby bol vhodný na sadové úpravy, urobiť všetky opatrenia na zabezpečenie existujúcej zelene a v prípade jej nevyhnutnej likvidácie ju dať oceniť.
„Nedoktnuteľné“ parky
Predpis mesta investorom tiež aspoň na papieri jasne zakazoval zásahy do jedenásť najväčších parkov v meste tým, že ich definoval ako „absolútne nedotknuteľné“.
Prokuratúra tvrdí, že takéto paušálne určovanie podmienok výstavby a využívania územia je v rozpore so stavebným zákonom.
„Mesto ich môže a musí určiť len v každom jednotlivom územnom rozhodnutí alebo stavebnom povolení,“ stojí v proteste.
Zrušením všeobecne záväzného nariadenia sa neoslabí ochrana zelene v meste, myslí si poslanec a predseda komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve Ľubomír Demský (Most-Híd).
Seligovo jazero. Vodná plocha pri teplarni je bioocentrom
Foto: judy
Poslanec verí MÚZES
Dôvodom je podľa neho to, že mesto Košice má nový Miestny územný systém ekologickej stability (MÚZES), ktorý v decembri schválilo zastupiteľstvo. Dokument vymedzuje ekologicky významné lokality na území mesta.
„V ochrane prírody plnohodnotne nahrádza zrušené všeobecne záväzné naradenie, v ktorom mesto regulovalo aj to, čo mu neprináležalo,“ povedal Demský.
Mesto chcelo všeobecne záväzné nariadenie o ochrane zelene spolu s ďalšími ekonormami samo zrušiť už v roku 2009. Zdôvodňovalo to tiež tým, že obsahom idú nad rámec zákona.
Čo je MÚZES
Zákon prikazuje obciam dať si spracovať Miestny územný systém ekologickej stability. Dokument má chrániť prírodné areály významné pre stabilitu krajiny, jej biodiverzitu a ochranu vôd.
MÚZES obciam spisuje Slovenská agentúra životného prostredia, odborná organizácia ministerstva životného prostredia. Ako prvky ekologickej stability, ktoré je nutné zachovať, určuje biocentrá a biokoridory.
V Košíciach je biocentier 59 (parky, lesy, zeleň cintorínov, pri nemocniciach, súvislejšia sídlisková zeleň, mokrade). Biokoridorov (pásy zelene spájajúce biocentrá aj tok Hornádu) je 80.
Podľa zákona MÚZES je podkladom pri zmene územných plánov, aj podkladom pre rozhodovanie stavebných úradov a orgánov životného prostredia.
Po schválení zastupiteľstvom by sa dokument stane súčasťou záväznej časti nového územného plánu mesta Košice, ktorá sa vyhlasuje všeobecne záväzným nariadením.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári