Aj keď pomaly, ale isto sa posledné roky priemerné platy dvíhajú nielen na celoslovenskej úrovni, ale aj v Košickom kraji. Najlepšie a najhoršie platené miesta sa takmer nemenia.
KOŠICE. Priemerný hrubý plat na Slovensku v roku 2013 bol 852 eur, Košický kraj je s 834 eurami na treťom mieste, po Bratislavskom a Trnavskom kraji.
Oproti roku 2012 sa Slovákom dvihli platy o jedno percento, v Košickom kraji bolo na výplatných páskach v priemere o 3 eurá mesačne viac ako v roku 2012.
„Vo všeobecnosti však platí, že 65 % zamestnancov na Slovensku nezarába priemerný plat. Určite priemerný plat na konkrétnej pozícii nedosiahne polovica ľudí, ktorí na tom mieste pracujú, pretože zopár najbohatších na danej pozícii dvíha štatistický údaj,“ dopĺňa Michal Dravecký, projektový manažér prieskumu Platy.sk.
Na tomto portáli si v roku 2013 porovnalo svoj plat s ostatnými na rovnakej pozícii viac ako 106–tisíc ľudí.
Tri najlepšie sú v IT
Všetky tri najlepšie zarábajúce pozície vlani v Košickom kraji patrili IT odvetviu.
Na prvom mieste bol IT manažér s 2075 eurami mesačne v hrubom, za ním IT projektový manažér s 1 436 eurami a IT konzultant s priemerným platom 1434 eur.
Napriek tomu, že zamestnanci v IT sektore stále zarobia najviac a toto odvetvie je v Košiciach na vzostupe, najväčší medziročný pokles platov, až 12 %, bol zaznamenaný práve na pozícii IT projektový manažér.
„Ak firme skončil projekt a ona nemala ďalší, musela prepustiť projektových manažérov. Keď prídu na nové miesto, nástupný plat býva nižší, ako keď je už človek zabehnutý. Mňa sa to našťastie nedotklo, plat sa mi dokonca zvýšil, lebo sa nám darilo,“ vysvetľuje programátor Ján z Košíc.
„Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že medziročne platy IT klesli, momentálne nevieme presne identifikovať dôvod, prečo je to tak. Možno to súvisí s poklesom zákaziek a z toho vyplývajúcimi odmenami, čo mohlo mať dopad na celkovú mzdu a medziročný prepad,“ hovorí Michal Dravecký.
Ľudia si na spomínanej stránke môžu kedykoľvek porovnať svoj plat s ostatnými na rovnakej pozícii.
Naj skokanmi sú lekári
Naopak, najviac si medziročne prilepšili lekári, v roku 2013 mali až o 14 % viac ako rok predtým.
Súvisí to s lepšími platovými podmienkami, ktoré si lekári vybojovali štrajkom ešte v roku 2011.
Prvé dve vlny navýšenia miezd boli v roku 2012, čo sa prejavilo na medziročnom vzostupe. V roku 2013 mal lekár v Košickom kraji priemerne 1 230 eur v hrubom.
„Áno, to sedí. Ale treba dodať, že viac ako polovicu z neho miniem na výdavky ako sú nájom, telefóny a celé technické vybavenie,“ povedala Valéria, všeobecná lekárka zo Spišskej Novej Vsi.
Keďže tretia vlna zvyšovania platov sa má uskutočniť začiatkom tohto roka, táto suma bude opäť o čosi vyššia.
Najviac sa pohoršilo čašníkom
Tri najhoršie zarábajúce pozície v Košickom kraji obsadili upratovačky (381 eur), čašníci (433 eur) a pokladníci (451 eur). Z nich najväčší, až 8–percentný prepad zaznamenali čašníci.
„V hrubom zarobím 350 eur. Papierovo by som tu viac nedostala, len tak, že by mi majiteľ niečo prihodil na ruku,“ vraví čašníčka z krčmy v Trebišove.
Pracovníci bezpečnostnej služby sú na piatom mieste najhoršie zarábajúcich s medziročným poklesom o 4% na dnešných 471 eur.
„Keď sa menili koruny na eurá, mal som dvojnásobný plat ako teraz. Asi preto, že SBS spoločností je čoraz viac a konkurencia tlačí ceny nadol,“ myslí si pán Milan.
Zvýšenia platov sa tento rok určite dočkajú aspoň tí, ktorých platí štát. Tento rok si prilepšia o 16 eur.
Vláda totiž koncom roka prijala nariadenie, ktorým sa o túto čiastku zvyšujú platové tarify štátnych zamestnancov.
Podľa predkladacej správy navýši nové nariadenie výdavky štátu o 9,8 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári