Košická mestská časť prenajala pozemky výrobcovi biomasy takým spôsobom, že skoro všetky príjmy končili vo firme syna starostky.
KOŠICE. Dva mesiace strávili v roku 2012 ľudia z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v košickej mestskej časti Poľov.
Zistili porušenie viacerých zákonov, vrátane nedodržiania obmedzení volených funkcionároch, ktoré majú chrániť verejný záujem.
Kontrolóri skúmali okolnosti, za akých v mestskej časti podnikala spoločnosť Bučina Východ. Poľov jej v roku 2011 prenajal tritisíc metrov štvorcových v hospodárskom dvore a unimobunku s tým, že tam firma bude spracovávať na štiepku drevný odpad.
V rovnaký deň, ako starostka Mária Birošová (nezávislá) uzavrela nájomnú zmluvu s Bučinou, podpísala aj dohodu o poskytovaní služieb so spoločnosťou Birental.
Služby pre firmu platila obec
Firma na jej základe poskytla Bučine veľkotonážnu váhu, pre jej pracovníkov šatňu so sprchou, toaletu, kuchynku, ako aj osvetlenie a stráženie priestorov. Samospráva za to platila Birentalu 1152 eur mesačne.
Okrem toho jej uhradila aj dovoz unimobunky a oplotenie prenajatého pozemku.
Spoločníkom a konateľom Birentalu je Daniel Biroš, syn starostky. Jeho druhá firma v priestoroch hospodárskeho dvora podniká.
Podľa NKÚ sa Poľov zaviazal k neštandardnému zabezpečeniu služieb, ktoré nepatria medzi funkcie samosprávy, a preto nesmú byť platené z rozpočtu obce.
„Bez verejného obstarávania uhradil služby, ktoré poskytoval jeden podnikateľský subjekt druhému, ktoré nesúviseli s výkonom samosprávy a nepatrili medzi výdavky obce v zmysle zákona. Tým konal nehospodárne a porušil finančnú disciplínu,“ píše sa v protokole o kontrole.
Hospodársky dvor. Dnes je prázdny a veľkotonážna váha nevyužitá.
Osobný a verejný záujem
Kontrolóri starostke vytkli, že kontraktom so synom porušila zákon, ktorý jej zakazuje uprednostňovať osobný záujem pred verejným a sprostredkovať pre blízku osobu obchodný styk s obcou.
NKÚ vypočítal, že z 18–tisíc eur, ktoré mala mestská časť dostať ročne od výrobcu biomasy ako nájom, skoro 16–tisíc zinkasoval Birental.
Starostka sa bráni, že Poľovu aj tak zostávala čiastka vo výške jedného percenta zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti, čo je podľa zákona dolný limit pri prenájme obecného majetku.
„Myslela som len a len na rozvoj mestskej časti. Hospodársky dvor bol dvanásť rokov prázdny. Tak sme mali nezanedbateľný príjem do rozpočtu a ľudia mali kde bezodplatne doniesť konáre a iný drevný odpad,“ povedala Birošová.
Tvrdí, že Bučina si váhu, sociálne priestory a ďalšie služby musela zabezpečiť cez mestskú časť, lebo to bola podmienka úradu práce, ktorý náklady na prevádzku zriadenú ako chránená dielňa so zdravotne postihnutými pracovníkmi refundoval.
Platby príbuznému Birošová bráni tým, že výrobcovi štiepky v hospodárskom dvore nemohol poskytnúť priestory a ďalšie služby nikto iný. „Čo som mala robiť, keď syn tam má roky budovy a platí za energie. Čo som ho mala odtiaľ poslať preč?“ pýta sa.
Rigoly v Poľove. V zákazke na ich čistenie našiel NKÚ konflikt záujmov
Foto k článku: rok
Starostka: Scestné zákony
Legislatívu, ktorá obci zakazuje vstupovať do obchodných vzťahov s blízkou osobou starostu, považuje za zlú.
„Povedzme si to otvorene, niektoré zákony sú trocha scestné a na hlavu. Rodinní príslušníci starostu sú nimi diskriminovaní,“ povedala.
O pozitívach projektu pre mestskú časť hovorí aj jej syn. Priznáva aj, že ako podnikateľ sledoval aj svoj zisk.
Tvrdí, že odchodom Bučiny prerobil, keďže mu zostala nevyužitá váha, ktorú kúpil.
„V zmysle zákona to bol konflikt záujmov, ale bola to dobrá myšlienka. Keby som nezabezpečil pre Bučinu, čo potrebovala, do Poľova by neprišla, mestská časť by nemala nájom a nevytvorilo by sa päť pracovných miest. Teraz nemá nikto nič,“ povedal.
Kontrolná skupina si tiež všimla, že zmluvy s Bučinou a Birentalom Birošová podpísala deväť dni predtým, ako zastupiteľstvo rokovalo o prenájme hospodárskeho dvora, pričom v materiáloch, ktoré dostali poslanci, nebola informácia o firme jej syna.
Vnútorná kontrola nefungovala
Birošová reagovala, že poslanci o všetkom vopred vedeli, vec prerokovali v komisiách a dokumenty podpísala skôr, lebo ich Bučina potrebovala priložiť k projektu na úrad práce.
Vo funkcii starostky tretie funkčné obdobie. Zmluvy s rodinou a ďalšie nedostatky v jej činnosti podľa NKÚ svedčia o tom, že chýbala jej kontrola zo strany poslancov aj miestneho kontrolóra.
Na čo ešte prišla kontrola:
- Podľa NKÚ Poľov za „jednoduché práce uhrádzal neštandardne vysokú odmenu“. Hodinová sadzba bola 10 až 13 eur. Zarobil si dôchodca za orez stromov či študent za menšie údržbárske práce. Birošová oponuje, že nedostávali veľa, lebo pri práci použili vlastný traktor, zváračku či pílu.
- Starostka si dala preplatiť 28 dní nevyčerpanej dovolenky, hoci jej zákonná ročná výmera dovolenky je 25 dní. Birošová povedala, že po upozornení NKÚ rozdiel mestskej časti vrátila.
- Firmy jej syna pred viac ako dvoma rokmi upravili bagrom rigoly a lávky, za čo mestská časť zaplatila vyše 9–tisíc eur. Starostka aj syn vravia, že išlo o naliehavú povodňovú situáciu počas prietrže mračien v roku 2011, ktorá ohrozovala majetok obyvateľov.
- Až na jeden prípad, v roku 2011 nakupoval Poľov služby, tovary a stavebné práce bez verejného obstarávania, zákazky zadával priamo.
- Nezrovnalosti boli aj v spotrebe obecnej kosačky. Podľa záznamov o prevádzke spálila 175 litrov benzínu, ale vyúčtovaný bol nákup 370 litrov.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári