Prevádzky remeselníkov z viacerých odvetví za posledné roky prežívajú. Zo strany zákazníkov cítia malý záujem.
KOŠICE. Krajčírka Mária Dancáková pracuje za šijacím strojom od skončenia školy, od revolúcie prevádzkuje v centre Košíc súkromnú dielňu.
Hovorí, že klientela sa jej rokmi zmenšuje. Ako–tak udržať prevádzku nad vodou jej pomáhajú dlhoroční zákazníci.
„Prežívame, udržím to tu do dôchodku. Dnes si človek kúpi nohavice za 8 eur, šitie stojí 4-5 eur, takže ľudia si povedia, že za toľko kúpia nové.“
Slabý záujem o remeslá podľa nej majú i mladí ľudia. Pred niekoľkými rokmi sa u nej zaúčali učnice, teraz k nej žiadne nechodia.
„Vlastné učnice si ku mne nosia skracovať nohavice.“
Materiál má. Pre koho?
Dáždniky opravuje 39 rokov Henrieta Miklodová.
„Aby som uživila dielňu, mám ďalšie tri práce. Ráno roznášam letáky, upratujem škôlku a večer priestory v elektrárňach. Niekedy prejde celý deň a zarobím v dielni necelých 70 centov. Každý sa pýta, prečo to nezruším. Odpovedám im, že nemám rozum.“
Obchody nejdú ani v upršané dni. Vlani Henrietu upozornila známa, že odpadkové koše na Hlavnej sú po lejaku plné polámaných dáždnikov.
Zozbierala ich asi 50 na súčiastky. „Materiál som nazbierala, ale pre koho?“
Sú dni, kedy je zákazníkov viac, inokedy menej, hovorí zamestnanec opravy obuvi a brašnárstva na košickom sídlisku Terasa.
„Klienti nenosia len kvalitné kožené topánky. Opraviť nechajú i lacnejšie, pritom oprava niekedy stojí viac ako samotné topánky. Ak má niekto vzťak k topánkam, tak ich chce mať.“
Dedí klientov
Košičanka Eleonóra Gašková je treťou generáciou v rodine klobučníkov. Priznáva, že pri podnikaní v remeselnej oblasti je potrebné obracať a snažiť sa.
„Vysedávaním človek nič nezíska. Chodím preto do zahraničia, napríklad do Čiech a zháňam si novú klientelu.“
Napriek tomu tvrdí, že záujem o klobúky medzi ľuďmi je. „Dedia sa i zákazníci. Babička mala svojich zákazníkov, tie mali dcéry a teraz aj vnučky, ktoré k nám chodia.“
Kým jedny remeslá sú na ústupe, iným sa darí, v regióne je ich nedostatok. Medzi také odbornosti patria podľa riaditeľa Strednej odbornej školy automobilovej na Moldavskej ulici Jozefa Eperješiho napríklad autoopravári alebo elektrikári.
Nemecký zamestnávateľ
Eperješi hovorí, že budúci študenti sa často rozhodujú podľa lukratívne znejúceho názvu odboru. Preto sa záujemcom snaží vysvetliť, o ktoré odvetvia je zo strany zamestnávateľov najväčší záujem.
„Nedávno nás navštívili nemecké firmy, ktoré by chceli získať našich autoopravárov. Podmienkou je výučný list a znalosť nemeckého jazyka.“
Absolventi školy sú žiadaní aj ako vodiči kamiónov, hovorí riaditeľ, pretože v prípade poruchy ju vedia opraviť.
Krajčírsky odbor zrušili pred približne šiestimi rokmi na Strednej odbornej škole Gemerskej.
Jej riaditeľka Ingrid Sedláková vysvetľuje, že oň nebol dlhodobý záujem. Na škole teraz vyučujú štvorročný odevný dizajn, kde žiaci študujú módne návrhárstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári