Bývalá správkyňa tvrdí, že konkurz SaS mali pod kontrolou veritelia, hoci rozhodnutiami ich výboru sa nemusela riadiť.
KOŠICE. Na Okresnom súde Košice I sa začal proces s niekdajšou správkyňou konkurznej podstaty SaS Slovensko, ktorú špeciálna prokuratúra viní z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Kristína Rigová odmietla obvinenia, podľa ktorých po svojom nástupe do funkcie konkurzného správcu SaS Slovensko v roku 2004 neoprávnene previedla na účet spoločnosti CI Holding 4,6 milióna eur.
Celkovo skončilo u obchodníka s cennými papiermi viac ako 7,3 milióna z predaja majetku SaS.
Na základe zmluvy o správe finančných prostriedkov ich mal CI Holding zhodnocovať, ale nakoniec skrachoval.
Prvý správca zomrel
Práve tým, že zmluvu podpísal predošlý správca nebankovy Bohdan Benedik a jej neskôr veriteľský výbor nariadil pokračovať v jej plnení, sa bráni Rigová. Benedik v roku 2005 zomrel.
„Vstúpila som do platnej zmluvy. Sedem rokov nabiehali výnosy na účet úpadcu. Keď začali meškať, informoval som o tom výbor zastupujúci väčšinu veriteľov, no ten trval na pokračovaní zmluvy. Navrhovala som odstúpiť od zmluvy, ale výbor s tým nesúhlasil,“ povedala obžalovaná.
Zároveň si však myslí, že kontrakt bol výhodný, lebo výnosy s CI Holding boli vyššie ako úroky v bankách. Tiež tvrdí, že zákon jej neukladal povinnosť uložiť výťažok z konkurzu v banke.
Na otázku sudcu, prečo sa riadila rozhodnutiami veriteľského výboru, keď podľa zákona majú len povahu odporúčaní a za priebeh konkurzného konania zodpovedá výlučne správca, Rigová odpovedala, že konkurz SaS bol špecifický pre veľký počet veriteľov.
„Oni ho ovládali. Bez súhlasu výboru som nemohla urobiť ani krok. Ak by som ho nerešpektovala, na druhý deň by som bola odvolaná,“ hovorila.
Predtým robila pre SaS
Verzii, že nebankovku, v ktorej po jej krachu prišlo 5400 klientov o 21 miliónov eur, tunelovali cez CI Holding, naznačoval fakt, že Rigová pred nástupom do funkcie správcu pracovala v SaS ako právnička.
„S CI Holding ani jej predstaviteľmi som nikdy predtým neprišla do styku, ani som tam nevložila peniaze zo žiadneho iného svojho konkurzu,“ reagovala na to Rigová.
V CI Holding zmizol takmer všetok majetok SaS, z ktorého sa mali vyplácať klienti. Nový správca nebankovky Juraj Gavalčin v minulosti preto pripustil, že ľuďom sa nevráti vôbec nič.
Vypovedať na pojednávaní s Rigovou bude v apríli. Súd naplánoval aj výsluch predsedu veriteľského výboru Gabriela Ižarika.
Na CI Holding sa popálil aj Šatan
KOŠICE. Vo firme CI Holding neuviazli len financie košickej nebankovky, ale aj hokejového reprezentanta Miroslava Šatana či Matice slovenskej.
Hokejista chcel postaviť golfový areál pri Veľkom Bieli cez firmu Ciridis. Do projektu investoval 4,5 milióna eur.
Ciridis okrem neho a ďalších akcionárov vlastnil aj obchodník s cennými papiermi CI Holding. Ten ale skrachoval a skončili v ňom peniaze z SaS Slovensko a ďalších konkurzov.
Rôzni veritelia sa teraz domáhajú, aby CI Holding splatil záväzky z majetku Ciridis. Preto boli zablokované aj Šatanove peniaze.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári