Po novom by už nemali v záhradkárskych lokalitách vznikať vilové štvrte. Zamedziť tomu má novinka, podľa ktorej sa stavebné povolenia nebudú vydávať na celý pozemok, ale len na jednotlivé parcely, ktoré ho tvoria.
KOŠICE. Voľné plochy s pekným výhľadom a tichými susedmi. To láka špekulantov presťahovať sa natrvalo do záhradkárskej lokality.
S povolenými 10 % pozemku, ktoré môžu v záhradkárskej lokalite zastavať, si však môžu postaviť maximálne tak malú chatku.
Aj v tomto prípade sa však dá nájsť riešenie, ktoré využíva dieru v zákone. Skúpiť viacero parciel (zväčša 4–árových) vedľa seba a pýtať stavebné povolenie na 10 % z nového, veľkého pozemku. To umožňuje postaviť na novom pozemku aj štandardne či dokonca nadštandarne veľký rodinný dom.
Nie pozemok, ale parcela
Nový trend si všimli aj úrady.
„Zhruba pred rokom sme sa s Útvarom hlavného architekta dohodli, že pri spracovávaní ďalších zmien a doplnkov mesta budeme používať pojem parcela a nie pozemok, ako to bolo doteraz. Pozemok sa totiž môže skladať z viacerých parciel. Takto bude určená zastavanosť jednotlivých parciel,“ hovorí vedúca oddelenia územného plánu Okresného úradu v Košiciach, Zuzana Nemčeková.
Staviteľ si tak bude môcť na troch susediacich parcelách, ktoré vlastní, postaviť tri záhradné chatky a nie jeden rodinný dom.
„Aj parcely sa dajú sceliť do jednej väčšej, ale to už je zložitejšie, stojí to nejaké peniaze aj čas. Môže sa stať tiež, že scelené aprcely už kataster nepovolí naspäť rozdeliť na menšie. To platí pre extravilán obce,“ vysvetľuje Matej Styk, vedúci odboru výstavby a bytovej politiky Okresného úradu Košice.
Našli sa aj jedinci, ktorí si na pozemku medzi záhradkami postavili vilu a potom chceli odpredať zvyšné parcely, vďaka ktorým získali stavené povolenie na rodinný dom.
„Seriózna realitná kancelária by mala pracovať s územným plánom a prísť na to, kde a koľko sa môže stavať a kde nie. Vždy je dobré, keď občan ide najprv na obec, pozrie si územný plán, na čo je pozemok určený perspektívne, či už naňho nebolo vydané nejaké stavebné povolenie alebo iné obmedzenie, alebo či sa v budúcnosti neplánuje blízko výstavba nejakého priemyselného objektu atď.“
Informovať sa dopredu
Jeho slová potvrdzuje ja hlavná architektka mesta Košice, Petronela Királyová.
„Denno-denne máme ľudí, ktorí si kúpia pozemky a prídu sa pýtať, čo si tam môžu postaviť. Určite odporúčam pozrieť si územný plán alebo sa prísť opýtať pred kúpou. Nepýtať sa len predávajúceho, lebo on chce v prvom rade predať.“
V Košiciach je 53 záhradkárskych osád, v ktorých je povolené zastavať maximálne 10 % pozemku. V 14 z týchto lokalít je možné po dohode majiteľov zmeniť územnú funkciu, napríklad na málopodlažnú zástavbu, ktorá povoľuje zastavať až 60 % pozemku.
Zmene ale musí predchádzať urbanistická štúdia, ktorou sa zabezpečí prístup hasičov, smetiarov a záchranárov. Kvôli rozšíreniu cesty tak musia niektorí majitelia pozemkov rátať aj s obetovaním časti záhrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári