S predajom emisií sa nespája iba známa kauza s názvom Interblue Group. Podobnou, aj keď nie s takou vysokou škodou, sa zaoberá aj košický súd.
KOŠICE, STRÁŽSKE. Na Okresnom súde Košice I sa začalo hlavné pojednávanie v prípade obzvlášť závažného zločinu sprenevery.
Obvineniu z tohto paragrafu čelia traja muži (dvaja Košičania a jeden zo Strážskeho) a jedna žena z Bratislavy.
Prokurátor im kladie za vinu spolčenie sa s cieľom odčerpania majetku spoločnosti Energetika v Strážskom.
Spôsobiť to mali vylákaním časti jej výnosov z predaja nadbytočných emisných kvót. Energetike mali spôsobiť škodu 44,45 mil. Sk (1,47 mil. eur).
Preplatili 60 miliónov
Energetika, s. r. o., je dcérskou spoločnosťou Chemka Strážske, a. s. Keďže v rokoch 2005 až 2007 spotrebovala z pôvodne pridelených 721,6 tisíca ton emisných kvót iba 79,8 tisíca ton, zvyšok predala.
Väčšinu, vyše 639–tisíc ton, kúpili dve spoločnosti, WMJ Company a Wallich & Metthes, za 443,5 mil. sk (11,85 mil. eur).
Po skončení týchto transakcií predložil konateľ istej košickej firmy Miroslav I. (49) spoločnosti Energetika faktúru.
Znela na sumu 60,4 mil. Sk a podľa znenia obvinenia si ju Košičan nárokoval za predstierané sprostredkovanie predaja emisií napriek tomu, že sa na obchode nijako nepodieľal.
Konatelia Energetiky Dušan C. (52) zo Strážskeho a Irena M. (67) z Bratislavy schválili preplatenie 60-miliónovej faktúry.
Podľa polície pritom vedeli, že k žiadnemu sprostredkovaniu predaja emisií zo strany Miroslavovej firmy nedošlo.
Prokuratúra ďalej tvrdí, že z jeho účtu sa potom v záujme úspešného odčerpania a výberu hotovosti prelialo 45,3 mil. Sk na účet druhej firmy, ktorej konateľom je Košičan Imrich K. (60).
V jeho rukách mala napokon skončiť suma 44,45 mil. Sk, ktorú, podľa znenia obvinenia, použil doteraz nezisteným spôsobom.
Hrozí im až 15 rokov
V prípravnom konaní a neskôr aj na okresnom súde všetci štyria obvinení akúkoľvek vinu popreli. Každý z kvarteta podrobne opísal obhajoval svoj postup.
Zhodne tvrdili, že všetky zmluvy o sprostredkovaní boli riadne uzavreté a podľa ich názoru šlo o štandardný obchodný prípad.
Ponuka Miroslavovej firmy vraj znela na sumu 18 eur za tonu a neskôr zvýšená na 20 eur. Emisie sa v tom čase predávali za 22 až 25 eur za tonu, no nečakane klesli na 18 až 20.
Miroslav tvrdí, že v tom čase sa s Irenou dohodol, že predaj si už bude Energetika riešiť priamo s obchodníkmi.
Okrem verzie obvinených obsahuje takmer 3-tisíc strán spisu aj desiatky výpovedí svedkov a znalcov.
Viaceré podľa prokurátora dokazujú, že sprostredkovacia transakcia až taká „čistá“ nebola. Svoje tvrdenia o sprenevere opiera aj o množstvo listinných dôkazov.
Súd zatiaľ vypočul obvinených, na ďalších pojednávaniach prídu na rad svedkovia. V prípade uznania viny hrozí dvom Košičanom a ich komplicom pre škodu veľkého rozsahu 10 až 15 rokov väzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári