V tom najlepšom zmysle slova stelesňuje pojem občiansky aktivista.
KOŠICE. Chodí na desiatky stavebných a výrubových konaní, pripomienkuje zmeny územného plánu, podáva námietky k dopravným riešeniam v meste.
Aj keď nie je poslancom, sedí skoro na každom zasadnutí mestského aj krajského zastupiteľstva, píše výzvy politikom, úradom i investorom, zbiera podpisy pod petície, organizuje protestné zhromaždenia i spomienkové akcie pri výročiach historických udalostí.
Týmto je v Košiciach známy občiansky aktivista Ladislav Rovinský (62). Sám seba radšej označuje ako „aktívny občan“ so zdôvodnením, že pojem „občiansky aktivista“ sa v očiach verejnosti postupne sprofanoval.
„Ľuďom to znie skoro tak ako extrémista alebo terorista. Pritom ide len o to, že občania nemajú byť ľahostajní k veciam okolo seba, majú prejaviť svoj názor a majú byť aktívni. Mne keď sa niečo nepáči, tak sa vždy ozvem,“ hovorí.
„Ak však začnú byť aktivity občanov nepríjemné pre určité skupiny, sú potom nazývaní ako občianski aktivisti alebo ešte lepšie „takzvaní občianskí aktivisti,“ naráža na to, ako sa nedávno o ňom vyjadril košický primátor pre jeho angažovanosť okolo uránového ložiska na Jahodnej.
Vo voľnom čase a bez nároku na peniaze
Často sa stretáva s obvineniami, že sa je za svoje aktivity platený z rôznych zdrojov. „Nie som financovaný západnými imperialistami, ani nikým iným. Všetko robím s kolegami vo svojom voľnom čase a nedostávam za to mzdu, odmenu ani iné náhrady“.
Rozprávať sa s Rovinským o ňom samom je ťažké. Radšej rozoberá aktuálne problémy, ktorým sa venuje, od odpadového hospodárstva až po zastavanie dopravných koridorov a podozrivé investičné projekty.
Nakoniec však otec troch synov a jednej dcéry a čerstvý dôchodca o sebe prezradí, že v zamestnaniach začínal ako psychológ a dnes ho živí práca „poradcu, školiteľa a mediátora“.
Jeho občianske, environmentálne a iné názory sa u neho prejavujú aj v bežnom živote.
„Ako dopravný prostriedok používam bicykel, som vegetarián, triedim odpad a mám kocúra Maximiliána,“ smeje sa.
K odmietaniu mäsa dodáva, že sa drží zásady, že človek by mal jesť len to, čo si dokáže „odtrhnúť alebo klepnúť po hlave,“ a on by žiadne zviera usmrtiť nedokázal.
Oddychovanie podľa vlastných slov takmer nepozná.
„Čo sa týka relaxu, v tom voči sebe najviac hreším,“ vraví a spomína svoju neudržiavanú záhradku.
Na jeden koníček si však čas nájde. Je to zbieranie historických fotografií Košíc, ktoré prezentuje na facebooku aj v „Galérii na povrázku“ v uliciach a parkoch Košíc.
Vylúčili ho z niektorých zakázok
Už vážnejšie hovorí o prípadoch, keď na svoje verejné aktivity doplatil.
„Stalo sa, že som zásahom mocných bol vylúčený z niektorých zákazok. Mal som aj také kontroly úradov, o ktorých sa dá predpokladať, že neboli vecou náhody“.
Z osobností mu je blízky T. G. Masaryk so svojím krédom „Nebát se a nekrást“. Inšpiráciu našiel aj v novozákonnom „Nedaj sa premôcť zlým, ale dobrým premáhaj zlé“.
Ohradzuje sa voči jednému z názorov o aktivistoch ako anarchistoch a radikáloch, ktorí odmietajú spoločenský a politický systém ako taký a majú potešenie z konfrontácie.
„Nejdem do veci, aby som si robil nepriateľov ale sú veci, v ktorých ak sa volá po kompromisoch, je to jednoducho proti logike,“ vysvetľuje.
Sám sa naopak obáva šíriacej sa paušálnej nedôvery k politike a politikom.
„Najväčšie ohrozenie demokracie je v tom, že ľudia prestávajú veriť v demokraciu. To je veľké nebezpečenstvo.“
Nevylučuje pritom, že skúsi znova kandidovať v komunálnej politike. Vraví, že si je vedomý rizika, že ho ľudia začnú zaraďovať medzi tých, ktorých dnes kritizuje.
„Na druhej strane byť vo vnútri znamená vedieť o veciach viac a mať možnosť ich viac ovplyvňovať,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári